مطالب دسته بندی نشده

افزایش امنیت سایت با چند روش ساده

به نام خالق تمام هستی. سلام عزیزانم امروز ما میخواهیم دروبلاگ تی اف نت پلاس؛ چند روش ساده برای بالا بردن امنیت سایت را برایتان بازگو کنیم.ک امروزه این موضوع بسیار مهم بوده و مورد اهمیت  بسیاری از صاحبان سایت ها قرار گرفته است.

امیدوارم با انجام این نه روش موثر بتوانید امنیت سایت خودرا تا حدی ک امکان دارد بالا ببریدو جلوی هک شدن و و آسیب دیدن سایت خودرا بگیریدالبته ناگفته نماند ک نه تنها با این روش ها بلکه با هر روش دیگری نمیتوان به شکل صددرصد سایت را ایمن کرد ولی میتوان آن را تا حدودی کاهش داد.

آنچه که برای افزایش امنیت سایت خواهید خواند:
  • به روزرسانی نرم افزار ها و پلاگین ها
  • استفاده از وب هاستینگ ایمن
  • اضافه کردن گواهی SSL و HTTPS(کاربرد آن ها)
  • استفاده از یک پسورد هوشمندانه
  • تغییر تنظیمات پیش فرض (CMS)
  • ضبط دسترسی کاربر و امتیازات اداری
  • تهیه نسخه پشتیبان سایت
  • درخواست برنامه وب فایروال
  • تقویت امنیت شبکه
  • نتیجه کلی

به روزرسانی نرم افزار ها و پلاگین ها

به روز رسانی مسئله مهمی در امنیت و سلامت سایت شما دارد اگر نرم افزار وبسایت شما قدیمی باشد و به روز نشده باشد توسط هکر ها و ربات هایی ک درحال اسکن سایت هستند آسیب میبینند.یکی از مهم ترین فاکتور ها برای داشتن سایتی سالم این است ک تمام افزونه های آن و البته نرم افزار هایش به روز رسانی شده باشد.پس خواهشمندم ک درخواست های آن هارا برای آپدیت شدن جدی بگیرید.

هنگامی ک شما یک افزونه یا نرم افزاری را به روز میکنید آن را در برابر خطرات حفظ میکنید.و آسیب هارا نسبت به آن افزونه یا نرم افزار کاهش میدید زیرا ک اکثر به روز رسانی ها علاوه بر پیشرفت های تعمیراتی شامل بیشرفت های امنیتی هم میشوند.البته ناگفته نماند ک بسیاری از سایت ها به صورت خودکار به روز میشوندو احتیاجی به به روز رسانی توسط شما ندارند.

استفاده از وب هاستینگ ایمن

باید در انتخاب وب هاستینگ بسیار توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین آن هارا برگزینید.خیلی از این وب هاستینگ ها امنیت را برای داده های وب سایت شما فراهم میسازد زیرا ویژگی های امنیتی را برای سرور فراهم میکنند و این امر باعث میشود ک از وبسایت شما محافظت شود.

زمانی ک میخواهید وب هاستینگی را انتخاب کنید توجه داشته باشید ک حتما آن قرار دادی با موضوع انتقال فایل به صورت امن و مطمئن یا به زبان دیگر همان SFTP را فراهم بسازد.یا اینکه به این موضوع توجه داشته باشید ک حتما باید وب هاستینگ ما خدمات پشتیبانبی پرونده  را به ما ارائه دهدو یکی دیگر از مهم ترین مسائل این است ک بی شک باید در بروز رسانی امنیتی آن تام باشند.این مسائل فاکتور های مهمی برای انتخاب یک وب هاستینگ معتر را به ما نشان میدهد.

اضافه کردن گواهی SSL و HTTPS (کاربرد آن ها)

شما با یک URL قابل اطمینان میتوانید امنیت سایت خودرا افزایش بدهید.و به این نکته کلیدی توجه کنید ک اگر از کاربران سایت به هر دلیلی اطلاعات شخصیشان را میخواهید حتما از HTTPS استفاده نمایید ک این موضوع میتواند به شما کمک کند تا سایت امن تری را داشته باشید.

کاری ک HTTPS انجام میدهد این است ک در انتقال داده ها امنیت ایجاد میکندو  مانع از بروز هر مشکلی از قبیل تداخل یا وقفه می شود.اگر میخواهید اتصالی امن داشته باشیدبه گواهی SLL نیز احتیاج پیدا خواهید کرد. اگر ک وب سایت شما با اطلاعات شخصی کاربران سروکار دارد باید از یک اتصالی استفاده کند ک هم ایمن باشد و هم رمزگذاری شده باشد.

SLL یکی دیگر از فاکتور های مهم برای حفظ امنیت وبسایت است.این لایه امن مسئول انتقال اطلاعات شخصی رمز گذاری شده میان وب سایت و پایگاه داده شما می باشد. در اصل کاری ک SLL  میکند این است ک اطلاعات را رمزگذاری میکند به شکلی ک افراد خواننده این نوع اطلاعات نمیتوانند از آن استفاده کنند. (GLOBALSIGN) نمونه بارزی از گواهینامه SLL میباشد.

استفاده از یک پسورد هوشمندانه

رمز عبور یکی دیگر از مهم ترین عامل برای ارتقای سطح امنیت است.و اکثرا بیشتر افراد هم برای اینکه رمز عبور خودرا فراموش نکنند تقریبا در تمام وبسایت ها و پایگاه ها و داده ها از یک رمز عبور ثابت استفاده میکنندو این اشتباه بزرگ امنیت سایت را به خطر میندازد.

شما باید از رمز عبور هایی به هم ریخته و پیچیده برای هر یک از سیستم ها داشته باشید و ناگفته نماند ک باید تمام آنها هم با یکدیگر متفاوت باشد تا ک سایت شما ارتقای امنیتی پیدا کند. البته اگر نگران فراموش کردن آنها هستید میتوانید آنهارا در یک جایی مثل دفترچه یادداشت خود بنویسیدتا نگرانی شما از این بابت رفع شود.

نکته قابل توجه این است ک شما باید گذرواژه تان را پیوسته تغییر دهیدو از رمز های طولانی استفاده بکنیدتا حداقل ۱۲ تا حروف و عدد راشامل شود .رمز عبور را به کسی ندهید و بیشتر از ک با از آن استفاده نکنید انگار ک مانند یک رمز یکبار مصرف است . و اگر ک در CMS رتبه مدیر را دارید باید کارمندانتان را موظف کنید ک از یک رمز عبور مطمئن استفاده کنند و آن را هر بار تغییر دهند.

تغییر تنظیمات پیش فرض (CMS)

یکی از دلایلی ک باعث حمله خودکار به  وبسایت ها میشود و از نظر ربات ها این نوع حملات معتمد هستند این است ک تغییری در CMS مشاهده نمیشود و تنظیمات پیش فرض آن تکان نخورده است .پس یکی از موثر ترین روش ها برای ایجاد امنیت این است ک شما بعد از اینکه CMS خودرا برگزیدید به سراغ تنظیمات پیش فرض آن بروید و آن را تغییر دهید.

یکی از مهم ترین قسمت های تنظمات پیش فرض ک باید تغییر کند (مجوز های پرونده) است.میتوانید این قسمت را طوری تعیین کنید ک برای کار بر روی پرونده چه نوع فردی نیاز است.و حتما به این موضوع توجه کنید ک باید برای ارتقای امنیت سایت تمام اطلاعات کاربران و تنظیمات اجازه هارو شخصی کنید.

ضبط دسترسی کاربر و امتیازات اداری

بسیاری از کارمندان متاسفانه به علت مشغله زیادی ک نسبت به وظیفه شان درگیرش شدندنمیتوانند متوجه امنیت سایت بشوند حتی اگر دارای امتیازات اداری زیادی باشند و سایت را به بهترین نحو ممکن بچرخانند ولی مسئله قابل توجه این است ک آن ها مهم ترین فاکتور یک وبسایت موفق را  امنیت آن محسوب میشود نادیده گرفته اند.

پس یکی از مهم ترین نکات این است ک باید قبل از ارجاع دادن مسئولیت سایت به کارمندی حتما از این نظر مطمئن شوید ک آن فرد میتواند امنیت کاملی برای وب سایت ایجاد کند و جلوی آسیب های امنیتی را بگیرد.باید به کارمند خود آموزش دهید ک بروز رسانی نرم افزار و همواره تغییر دادن گرواژه از ویژگی های طلایی یک سایت ایمن است.

تهیه نسخه پشتیبان سایت

شما میتوانید بای افزایش امنیت پیج خود از سایت خودتان بکاپ تهیه کنید. این روش بسیار روش راحت و کار سازی است و شما به راحتی میتوانید بعد از حک شدن اطلاعات خودرا به صورت کامل حفظ کنید.البته روش های زیادی وجود دارد تا به شما در بازیابی پرونده های از دست رفته تان کمک کند.

یکی دیگر از تاثیر گذار ترین روش ها این است ک همواره اطلاعات سایتتان را از داخل سایت بیرون کشیده و در یک جای امن دیگر قرار دهید و از آن ها محافظت کنیددر اصل باید بگویم ک نباید نسخه پشتیبان سایت رو داخل سرور خود سایت ذخبره کنین اینکار اشتباه محض است زیرا اگر نسخه اصلی مورد زیان قرار بگیرد نسخه پشتیبان هم ضربه میخورد.

اگر شما نگرانی بیشتری نسبت به این موضوع دارید میتوانید در رایانه خانگی یا هارد دیسک وبسایت خودرا ایجاد کنید تا از شر هکر ها و ویروس ها خلاص شوید.البته روش بهتری هم وجود دارد و ان استفاده از نسخه پشتیبان ابری است ک دسترسی و ذخیره اطلاعات را برای شما بی دردسر میسازد.

درخواست برنامه وب فایروال

برای اینکه با اطلاعاتی کم از سایت محافظتی قدرتمند صورت بگیرد بهتر است برنامه وب فایروال رو درخواست کنید زیرا این وب قدرتمند میتواند باعث تنظیم اتصال پایگاه داده شما  با سرور شود.

بهترین و مقاوم ترین سرویس ک مانع بزرگی برای هکر ها محسوب میشود سرویس ابری است ک اکثر WAF ها وابسته به آن هستند؛ این سرویس تمام در های ورودی را برای هکر ها میبندد و و ازاسپم و انواع دیگر حملات مخرب جلوگیری میکندو افتخار بزرگی در زمینه امنیت سایت ها محسوب میشود.

تقویت امنیت شبکه

تقویت شبکه آخرین و البته مهم ترین اصل امنیت سایت محسوب میشود.یک نکته تقریبا مهم این است ک برخی از کارکنان اداری با رایانه هایی ک در اداره هست سروکار دارندو آنها  خیلی اتفاقی ممکن است امنیت سایت شمارا به خطر بیندازند ک در این روش شما میتوانید مواردی از قبیل از بین رفتن سایت برای ورود به سیستم ؛زمانی ک  مدت کوتاهیی است فعالیتی صورت نگرفته استفاده کنید.

یا انجام اسکن بد افزاری برای هر بار اتصال دستگاه های متصل به شبکه  ک این روش خیلی میتواند امن باشد و مهم ترین اصل یاد آوری تغییر رمز عبور هر سه ماه یکبار توسط سیستم به کاربران است؛ک درباره آن به شکلی مفصل صحبت کرده بودیم.

نتیجه کلی

ما دریافتیم ک برای داشتن یک وبسایت خوب تنها توجه به رشد و پیشرفت آن مهم نیست بلکه موضوع تاثیر گذار و با ارزش تر این است ک آن سایت ایمن باشد .و بتوانداز اطلاعات خود به شکلی کامل و جامع محافظت کند.

و قطعا شما با رعایت عوامل بالا میتوانید با آرامش خاطر سایت خودرا به سمت جلو هدایت کنید و در های هک و آسیب به سایت را به راحتی  بدون هیچ نگرانی ببندید. امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد

اگر دوست دارید امیت https اصولی و بهینه شده ای را در وب سایت خود تجربه بکنید توصیه میشود تا حتما مقاله ( پروتکل ssh ) را مشاهده نمایید و همچنین هر گونه سوالی را میتوانید در بخش نظرات از ما بپرسید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.