مطالب دسته بندی نشده

بررسی ایندکس شدن سایت در گوگل

به نام کامل ترین خالق دنیا . سلام عزیزان امروز ما در سایت تی اف نت پلاس میخواهیم به بررسی ایندکس شدن سایت در گوگل به شکل کامل و جامع بپردازیم.بدون شک برایتان پیش آمده که در باکس گوگل مطلبی را تایپ کرده و شما سخت به دنبال جست و جو و اطلاعات کامل درباره آن مطلب بوده اید.

خب باید اینجا خدمتتان عرض کنم ک زمانی آن مطلب یافت می شودک توسط گوگل به ثبت رسیده باشدو به اصطلاح ایندکس شده باشد.در اصل ایندکس به معنی ثبت و فهرست شدن اطلاعات است.و البته کارایی مهمی ک ایندکس گوگل دارد این است ک امکان بازیابی سریع صفحات مورد نظر را از پایگاه داده ها فراهم میکند.

آنچه در مورد ایندکس شدن سایت در گوگل خواهید خواند:

 • ایندکس شدن چیست؟
 • انجام کار موتور های جست و جو گر به روش خریدن(CRAWL)
 • انجام کار موتور های جست و جو گر به روش فهرست کردن (INDEX)
 • انجام کار موتور های جست و جو گر به روش (RANK)
 • سرعت بخشیدن به فرایند ایندکس شدن در گوگل
 • ایجاد نقشه سایت
 • معرفی نقشه سایت به ابزار GOOGLE WEBMASTER TOOLS
 • نصب GOOGLE ANALYTICS
 • ثبت آدرس سایت در موتور های جست وجوگر
 • ایجاد پروفایل در شبکه های اجتماعی
 • به اشتراک گذاری محتوای سایت
 • معرفی ابزار GOOGLE SEARCH CONSOLE
 • نتیجه کلی
ایندکس شدن چیست؟

برای راحت تر متوجه شدن این موضوع میخواهم برای تعریف ایندکس شدن برایتان یک مثال ساده بزنم به طور مثال اگر در باکس جست و جوی گوگل نام یک سایت را بنویسیدتمامی صفحات آن سایت در صورت ایندکس شدن نمایش داده خواهد شد و اگر هیچ صفحه ای نمایش داده نشد به معنای این است ک سایت مورد نظر ایندکس نشده است.

پس این موضوع بسیار قابل اهمیت بوده برای اینکه تمام پیشرفت یک سایت به دیده دن آن بستگی دارد و این دیده شدن هم وابسته به ایندکس شدن است.اگر بخواهیم تخصصی تر در مورد این موضوع توضیح بدهیم باید تمام سه روش عملکرد موتور های جست و جوگر را مورد کاوش قرار دهیم.

انجام کار موتور های جست و جو گر به روش خریدن(CRAWL)

قدم اول و مهم ترین آن این است ک یک موتور جست و جو گر بتواند هر لینک و کدی ک به آن برخورد میکند را به طور دقیق بررسی کند و محتوای آن را بیابد. بی شک این مرحله از کار موتور ها یکی از مهم ترین بخش ها است .

زیرا اگر کد یا لینکی پیدا نشود و مطالب آن یافت نشود به طور کلی تمام مراحل دیگر ایندکس شدن منسوخ میشود.

انجام کار موتور های جست و جو گر به روش فهرست کردن (INDEX)

در این مرحله INDEX موتور جست و جو هر محتوایی را ک CRAWL یافته است؛ ذخیره و سازماندهی میکند و هر محتوایی را ک به حد کافی مناسب باشد را به مخاطبان عرضه میکند.

و باز هم میتوانم با اطمینان بگویم این مرحله هم یک قسمت بسیار مهم در ایندکس شدن است زیرا باید محتوای شما به حدی صحیح و مفید و خوب باشد ک INDEX آن را مناسب تشخیص دهد و آن را در اختیار مخاطبان قرار دهد.

انجام کار موتور های جست و جو گر به روش (RANK)

در روش RANK موتور های جست و جو گر محتوایی را ک توسط INDEX سازماندهی شده  به نحوی مرتب میکند ک بهترین نتیجه را برای جست و جوگر نمایش دهد. موتور جست و جوی گوگل هم دائما از سایت ها و صفحات مختلف بازدید میکند و در صورتی ک این صفحات نسبت به آخرین بازدیدتغییری کرده باشند گوگل نسخه جدید را ذخیره میکند.

این مرحله توسط دو بخش CRAWL  و  INDEX صورت میگیرد .CRAWL در موتور گوگل آدرس ها و لینک های جدید را پیدا میکند و INDEX آن را ذخیره کرده و در زمان نیاز به کار بر ارائه میدهد.پس ایندکس شدن زمانی صورت میگیرد ک ک گوگل محتویات یک صفحه از سایت را در پایگاه داده های خود ذخیره کند .و نکته مهم این است ک  زمانی سایت در جست و جوی گوگل بالا می آید ک ایندکس شده باشد.

سرعت بخشیدن به فرایند ایندکس شدن در گوگل

در این بخش میخواهیم راه های سرعت بخشیدن به ایندکس شدن را با هم بررسی کنیم ما در این قسمت با ۶ روش موثر خواهیم آموخت ک چگونه  با سرعت بیشتری فرایند ایندکس را در گوگل برای سایت خود انجام دهیم .با ما همراه باشد .

ایجاد نقشه سایت

نقشه سایت یک فایل XLM بر روی سرور می باشد ک شامل تمامی صفحات سایت است.این نقشه به موتور جست و جو کمک میکند ک چه زمان صفحه جدیدی ایجاد شده و هر چند وقت یکبار صفحات را برای بررسی تغییرات مورد تحقیق قراردهد.

اگر بخواهم بیشتر در باره تاثیر نقشه سایت بگویم این است که آن به صورتی دقیق و کلی گوگل را از لینک های موجود در سایت خود و از محتوای وبلاگ و راه های کلی و خیلی چیز های جزئی تر درباره سایت مطلع میکند.

معرفی نقشه سایت به ابزار GOOGLE WEBMASTER TOOLS

اولین مکانی ک نقشه سایت در آن ثبت و معرفی می شود GOOGLE WEBMASTER TOOLS میباشد. برای این کار ابتدا شما در قدم اول باید در گوگل برای خود یک اکانت بسازید و به صورت کامل در گوگل ثبت نام کنید و در نایت در مرحله آخر بستر لینک سایت خودتان را بیافزایید.

و در نهایت آخرین کاری ک باید انجام دهید این است ک بعد از انجام مراحل بالا به قسمت OPTIMIZATION_SITE MAP بروید و در آخر لینک نقشه سایت خود را در آنجا قرار دهید .

نصب GOOGLE ANALYTICS

در اصل نصب GOOGLE ANALYTIC کمک بزرگی به شما در جمع آوری اطلاعات زیادی درباره تعدادبازدید و زمان بازدید هر کاربر و بسیاری از اطلاعات در زمینه های دیگیری را برای شا گرد آوری میکند.

ثبت آدرس سایت در موتور های جست وجوگر

این مرحله همانطور ک از عنوانش مشخص است کاری است بسیار ساده ک شما فقط کافی است  به گوگل مراجعه کنید و و بستر لینک خودرا به راحتی  در آن ثبت کنید.

ایجاد پروفایل در شبکه های اجتماعی

خب باید از این موضوع مهم مطلع بشوید اینکه لینک هایی ک از طریق شبکه های اجتماعی وارد سایت میشوند و کاربران به سایت متصل میکند بسیار حائز اهمیت بوده و به روند ایندکس شدن سرعت می بخشد.

زیرا بهتر است بدانید ک موتور های جست و جو گر لینک های ورودی به سایت شمارا آنالیز میکند و از این طریق به راحتی میتواند سایت شمارا مورد کاپوش و بررسی دقیق قرار دهد.

به اشتراک گذاری محتوای سایت

خب موضوع قابل توجه در این بخش ک بیشتر ما هم به آن واقف هستیم این است ک هر چه مطالب سایت درون مایه مفید تری داشته باشد توسط کاربران بیشتر به اشتراک گذاشته میشود و این امر باعث افزایش لینک های ورودی به سایت میشود و بالا رفتن این لینک ها تاثیر خوبی بر روی ایندکس میگذارد و موجب این می شود ک ایندکس هم سرعت پیدا کند.

البته نکته مثبت این قضیه اینجاست ک این امر باعث میشود گوگل شمارا بشناسد و ایندکس شما سریع صورت بگیرد و همین موضوع برای شما داشتن یک بک لینک را هم فراهم میکند.

معرفی ابزار GOOGLE SEARCH CONSOLE

برای بررسی تعدادصفحات ایندکس شده توسط گوگل از این ابزار استفاده می شود . هر چه تعداد صفحات بیشتری ایندکس شده باشد نشان دهنده سایتی غنی  پر محتوا است و این امر باعث شده تا گوگل سایت مارا بیشتر در معرض دید مخاطبان قرار دهد و به نمایش بگذارد .

معمولا سایت هایی ک تازه راه اندازی شده اند یا به مدت زیادی است ک به روز رسانی نشده اند صفحات کمتری را ایندکس میکند .حال برای شناساسیی تعدادصفحات ایندکس شده پس از نصب و را اندازی این ابزار  به طریقه زیر عمل میکنیم:

ابتدا وارد ابزار GOOGLE SEARCH CONSOLE میشویم و بعد در سمت چپ در قسمت  INDEX وارد  COVERAGE میشویم. و به این نکته توجه کنید ک روی نمودار عدد مشخص شده در قسمت VALID نشان دهده صفحات ایندکس شده سایت میباشد.

نتیجه کلی

در نتیجه ما میتوانیم در آخر با استفاده از این ابزار از عملکرد وب سایت خود مطلع شویم و میتوانیم مطمئن شویم ک گوگل به سایت ما دسترسی دارد و محتوای آن را بررسی میکند.و این به ما کمک میکند ک در نهایت نتایج را بررسی کنیم و با خاطری آسوده از سایت خود محافظت کنیم  مشکلاتی ک ممکن است به عملکرد دو رتبه سایت لطمه بزند را حل کنیم.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد همچنین در برخی مواقع ما نیاز داریم تا صفحات داخلی یا همان صفحات جستجوی داخل در موتور های جستجو ایندگس نشود برای انجام این کار تنها کافیست مقاله (جلوگیری از ایندکس شدن صفحات جستجو ) را مطالعه فرمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.