مطالب دسته بندی نشده

۹ روش برای بهبود تجربه کاربری یا UX در موبایل

۹ روش برای بهبود UX در موبایل

به نام کامل ترین خالق هستی . سلام عزیزانم قطعا بحث واکنشگرایی یا (ریسپانسیو) سایت ک رابطه مستقیم با بهبود تجربه کاربری یا UX  در موبایل دارد همانطور ک برای دسکتاپ بسیار مهم است در این دوره از زمان هم بسیار موردتوجه قرار گرفته و دلیل موجه آن هم افزایش گوشی های موبایل در سر تا سر جهان بوده است .اما به این هم توجه کنید ک این موضوع جدیدا برای سئو بسیار مهم شده است .

با اینکه شاید این موضوع برای خیلی از مدیران سایت ها هنوز هم موردی بی ارزش باشد ولی امروزه جز عواملی شده ک تاثیرات زیادی را بر روی سئو میگذارد. البته ناگفته نماند ک بسیاری از این مدیران هم نحوه ساخت آن را نمی دانند به همین علت زیاد برایش وقت سپری نمی کنند. پس امروز ما آمده ایم تا در وبلاگ تی اف نت پلاس ۹ روش برای بهبود تجربه کاربری یا UX در موبایل را زیر ذره بین برده ودرباره آن ها اطلاعاتی را به شما بدهیم.

مواردی ک قرار است بررسی کنیم :

  • دسترسی سریع کاربر و راحتی آن
  • وجود و لزوم دقت در طراحی
  • بهره گیری از فرم های کوتاه
  • توجه به قسمت جستوجو و منو
  • بهینه سازی سرعت سایت
  • سایز فونت برای بهبود UX سایت
  • اندازه دکمه ها درطراحی سایت
  • توازن سایت در موبایل و دسکتاپ
  • استفاده از ربات در پاسخ گویی
  • نتیجه کلی

دسترسی سریع کاربر و راحتی آن

اولین و البته مهم ترین نکته ای ک باید بگویم این است م شما باید سایتی را طراحی کنید تا هم در دسکتاپ و هم در موبایل به شکلی ثابت و ساده برای کاربر نمایش داده شود در اصل این کار کمک بزرگی را به مخاطبان میکند تا ک با ورود به سایت در موبایل خود دچار سردرگمی نشوند . پس ما برای بهبود تجربه کاربری یا UX در موبایل باید روش هایی را رعایت کنیم .

پس بهترین کاراین است ک خودتان را به جای کاربران قرار داده و با گوشی وارد سایت شویداین حرکت به شما کمک میکند تا بهتر بتوانید مشکلات کاربران را رفع کنید در این صورت شما به راحتی تشخیص خواهید داد ک سایتتان شلوغ است یا خیر؟! یا دسترسی کاربر به همه جای سایت ساده و امکان پذیر است یا خیر!؟ بنابر این باید این موضوع را جز اولویت های خود قرار دهید .

وجود و لزوم دقت در طراحی

به این دقت داشته باشید شما حتما باید به ریپانسیو بودن سایت خود بسیار توجه کنید و همیشه و هر بار آن را چک کنید زیرا زمانی ک شما طراحی سایت با وردپرس را انجام میدهید و در هنگام کار از المان های متفاوتی بهره برداری می کنید به این نکته واقف باشید ک حتما این طراحی  الان توسط شما صورت گرفته قطعا در موبایل به یک شکل دیگری نمایان خواهد شد.

حال شما تصور کنید ک اگر تنظیمات این طراحی ها به صورت دستی باشد یا اینکه ردیف ها دارای چند ستون مختلف باشدچه اتفاقاتی قرار است در تفاوت صفحه سایت در گوشی موبایل  و دکستاپ بیوفتد. پس حتما برای بهبود تجربه کاربری یا UX درموبایل بعد از هر بار طراحی صفحه سایت رو در موبایل مورد بررسی قرار دهید.

بهره گیری از فرم های کوتاه

استفاده از فرم های کوتاه موضوع بسیار با ارزشی برای راحتی کاربران است زمانی ک شما از فرم های کوچک مثلا یک کادر کوچک در طراحی سایت خود استفاده کنید به این پی خواهید بردکاربری ک با گوشی موبایل خود وارد سایت شما می شود میتواند بدون هیچ درگیری و با یک کلیک کوچک کار های خودرا جلو ببرد.

شاید ک وجود فرم های بزرگ برای دسکتاپ بسیار عالی باشد ولی کاربرانی را ک مجهز به موبایل هستند را اذیت خواهد کرد زیرا طول این کادر ها بسیار زیاد است و وجودشان در گوشی کاربر را اذیت می کند. پس نکته قابل توجه در این قسمت این است ک برای بهبود تجربه کاربری یا UX در موبایل به این مورد ارزش قائل شوید.

توجه به قسمت جستوجو و منو

برایاینکه کاربر بتواند دسترسی راحتی به تمام قسمت های سایت شما داشته باشد نیازمند این است ک به قسمت جست و جوی سایت یا منو سایت مراجعه کند.پس شما در طراحی سایت باید طوری عمل کنید ک این دو مورد در صفحه باز شده سایت شما در گوشی موبایل  به راحتی آشکار بشود.

برای مثال وقتی کاربری در سایتی ک پر است از آهنگ ها و خواننده ها فقط به دنبال آهنگی خاص یا خواننده ای خاص میگردد قطعا نمیتواند تمام صفحات سایت را بررسی کند و اینجاست ک به قسمت منو یا جست و جو احتیاج پیدا خواهد کرد.پس برای بهبود تجربه کاربری یا UX در موبایل به هیچ وجه این دو قسمت را در طراحی سایت فراموش نکنید.

بهینه سازی سرعت سایت

بزرگترین کمکی ک میتوانید برای بهبود تجربه کاربری یا UX انجام دهید این است ک سرعت سایت خودرا بهینه سازی کنید و خوشبختانه امروزه ابزار های زیادی برای تشخیص سرعت سایت وجود دارد و این موضوع می تواند شمارا برای رفع این موضوع یاری کند .

موضوعی ک برای بسیاری از مدیران بسیار مهم است این بوده ک کاربر توقع دارد زمانی ک وارد سایت میشود با صرف کمترین زمان برای بارگذاری صفحه روبه رو شودزیرا در غیر این صورت اگر سرعت سایت پایین باشد کاربر به سرعت از سایت خارج می شود.پس سرعت بارگذاری صفحات به تاثیر تجربه کاربری بر سئو سایت وابسته است.

سایز فونت برای بهبود UX سایت

سعی کنید در طراحی سایت خود از فونت های مشترکی د دسکتاپ و موبایل استفاده نکنید زیرا فونتی ک برای صفحه بزرگ و ویع دسکتاپ استفاده می شود قطعا شکل زیبایی در صفحه گوشی ندارد و بی نظمی زیادی را ایجاد خواهد کرد پس به این نکته توجه کنید ک حتما باید سایز فونت های سایت در موبایل و دسکتاپ متفاوت باشد.

یکی از مسائل مهم اینجاست ک اگر فونت ها در طراحی سایت برای موبایل و دسکتاپ مشترک باشد و محتوای سایت ما شامل ۱۰۰۰ لغت یا بیشتر شود یک بهم ریختگی ذهنی را برای کاربر به وجود می آوردو آن را از خواندن متنی با این طول و حجم منصرف خواهد کرد .

اندازه دکمه ها درطراحی سایت

فاکتور دیگری ک برای بهبود تجربه کاربری یا UX که باید رعایت کنید این است ک از دکمه هایی استفاده بکنید ک کاربر بتواند به راحتی روی آن کلیک کند و این موضوع در گوشی موبایل هم بیشتر باید مورد توجه واقع شود .برای مثال افراد برای پر کردن قسمتی از یک فرم در سایت باید با کمترین دشواری وبا دسترسی راحت به انواع دکمه ها این کار را انجام دهند .

این موضوع در حین سادگی برایمدیران بسیار تاثیرگذار بر روی بهبود تجربه کاربری یاUX در یک سایت می شوند و علاوه بر این باعث می شود ک سایت شما از نظر کاربران یک سر و گردن از بقیه سایت های دیگر بالا باشد و این دلیل بر پیشرفت سایت شما و افزایش نرخ تعامل در وبلاگ هم میشود.

توازن سایت در موبایل و دسکتاپ

شاید بهتر است توازن و برابری سایت در نسخه موبایل و دسکتاپ را به یک کاتالیزگر تشبیه کرد ک انجام این کار در طراحی توسط مدیران سایت ها روز به روز رشد بیشتری  را در بهبود تجربه کاربری یا UX به همراه دارد. پس باید سعی شود تا کامل ترین محتوا همانطور ک در دسکتاپ قرار دارد در گوشی هم با تمام جزئیات در اختیار کاربران قرار گیرد.

اگر برابری سایت در موبایل و دسکتاپ صورت بگیرد در اصل یک ریسپانسیو قوی در طراحی سایت انجام می شود ک این تاثیر مثبتی را برای سئو به همراه خواهد داشت زیرا این وضوع همانطور ک گفته شد در این دوره توازن سایت در موبایل و دسکتاپ برای گوگل و موتور های جستو جو گر دیگر بسیار با ارزش تلقی شده است.

استفاده از ربات در پاسخ گویی

ربات ها می توانند نکته مثبتی برای بسیاری از مدیران سایت ها باشند زیرا ک کمک بزرگی را در پاسخ گویی به کاربران می کنند. و البته این موضوع می تواند یاری بزرگی برای مدیران باشد زیرا ک دیگر آنها وظف نبوده تا به دیدگاه و نظرات کاربران به شکل شخصی پاسخ دهند.

پس توجه داشته باشید ک ربات ها همانقدر ک میتوانند در این زمینه برای بهبود تجربه کاربری یا UX  مفید باشند به همان اندازه هم میتوانند خطرناک واقع شوند و با پاسخ های تکراریِ خود کاربران را نسبت به آن سایت سرد کرده و بی اعتماد کنند.

نتیجه کلی

بنابر این باید بگویم ک شما میتوانید با چند نکته کلیدی ک در عین سادگی بسیار ارزشمند برای سئو هستند به تجربه کاربری یا UX در موبایل کمک کنید . پس حتما اگر از این مقاله اطلاعات زیادی را دریافت کردید و آن ها برای شما مفید واقع شده برای ما دیدگاه خود را نسبت به آن بگذارید و حتما اگر در زمینه طراحی فعالیت دارید حتما قالب وردپرس فروشگاه موبایل  را مشاهده فرمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.