بهینه سازی سایت, خطا ها و ارور های وردپرس

ارور 504 و رفع خطا 504 Gateway Time out در سایت های وردپرسی

ارور 504 و رفع خطا 504 Gateway Time out

با نام و یاد خدای مهربان. با عرض سلام خدمت همراهان همیشگی تی اف نت پلاس. امروز قصد داریم موضوعی با عنوان ارور 504 یا همان رفع خطای 504 Gateway Time out در وردپرس ، را به شما آموزش دهیم. به صورت کلی می‌توان گفت که ارور 504 یک خطای رایج است. که در سرور سیستم شما رخ می‌دهد.و عملکرد آن را مختل می‌کند.

و فعالیت سیستم شمارا کاهش می دهد. اما این ارور 504 موجب قطع دسترسی کاربران و مخاطبان به وب سایت شما می شود. به این صورت که مثلاً هنگامی که یک کاربر قصد ورود و بازدید به وب سایت شما را دارد ، بلافاصله پس از ورود با ارور 504 مواجه شده و ناچار به ترک وب سایت شما است.پس بدین گونه است که عملکرد سیستم شما را کاهش می دهد.

همانطور که خودتان می‌دانید اگر یک کاربر وارد وب‌سایت شما شود و بلافاصله خطا رخ دهد ، ممکن است سایت شما را برای همیشه رها کند. و از ورود به آن و اتلاف وقت اجتناب کند. شاید این اتفاق برای تک‌تک شما نیز رخ داده باشد ، در این حالت است که دیگر میلی به ورود به آن سایت نخواهید داشت.درست است که ارور 504 عملکرد سیستم شما را کاهش میدهد.

و کاربران و علاقه مندان وب سایت شما را فراری می دهد ، اما توجه داشته باشید که در صورت رخ داد این ارور 504 برای وب سایت تان اصلاً جای نگرانی نیست چرا که شما می توانید به راحتی توسط راه حل‌هایی که برایتان بیان می‌کنم .مشکلاتی از این قبیل را به آسانی برطرف کرده و آن را کاملاً از وب سایت خود حذف کنید.

و کاربران بسیاری را جذب کنید. ما در این مقاله آموزشی قصد داریم ، روش های رایجی که برای از بین بردن این خطا ها هستند را برایتان شرح دهیم. و شما نیز توجه داشته باشید که اگر با دقت به این مقاله گوش فرا دهید ، می توانید به سرعت ارور 504 را از بین ببرید. پس در ادامه این مقاله آموزشی با ما همراه باشید. تا اول ارور 504 را باهم بررسی کرده و در نهایت آن را برطرف کنیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

  • خطا 504 Gateway Time out چیست ؟
  • علت خطای 504 Gateway Time out
  • تاثیر خطای 504 در سئو
  • بررسی در دسترس بودن سایت در سراسر دنیا
  • رفع ارور 504 Gateway Time out
  • نتیجه گیری

خطا 504 Gateway Time out چیست؟

خب… در بخش قبلی تا حدودی از ارور 504 برایتان گفتیم. و سعی کردیم شما را کمی با این ارور آشنا کنیم. در این بخش از مقاله ارور 504 قصد داریم شما را کمی بیشتر با این موضوع آشنا کنیم. همانطور که در بخش قبلی نیز به آن اشاره کردیم ، این خطا موجب می‌شود تا کاربر هنگام ورود به سایت شما با خطا مواجه شود.

مثلاً یک کاربر را تصور کنید ، که قصد بازدید از وب سایت شما را به هر دلیلی دارد.در این حالت کاربر بلافاصله وب سایت شما را در مرورگر باز می کند ، حالا در این حالت مرورگر بلافاصله یک درخواست یا همان اجازه به سرور وب سایت شما ارسال می کند. فقط و فقط با سرور اصلی ارتباط دارد.حال سرور در این حالت این درخواست را به صورت کامل بررسی می کند و جوانب آن را می‌سنجد.

و به آن پاسخی مناسب می دهد. اما پاسخ سرور چگونه است؟ در واقع می‌توان گفت که پاسخ سرور یکی از کدهای HTTP است. چرا که هر یک از این کد ها نمایش دهنده وضعیتی است که سرور به مرورگر پاسخ می‌دهد. کدهایی که از آنها صحبت کردیم کدهای وضعیت 5xx هستند. و توجه داشته باشید .

که این کدها خود به تکی شامل 5 عدد هستند و آن را در بر می‌گیرند. آن هم کدهای اصلی. حال در این قسمت کد های اصلی را برای شما عزیزان نام می بریم ‌: (500،501،502،503،504) این کدها هر کدام یک به یک معروف به لقب خاصی به نام خطاهای سرور هستند.

خطاهای سرورجم یعنی درخواستی که به مرورگر ارسال شده تایید شده است. اما خطای سرور از پخش و اجرای این خطا به صورت جدی ممانعت می کند. پس در این حالت است که این خطا ارور 504 بلافاصله برای کاربر ارسال و نمایش داده می‌شود. طبق تحقیقات و پرس و جوهای کلی که انجام دادیم.

متوجه شدیم که گروهی به نام گروه ویژه مهندسی اینترنت یا همان (LETF) ارور 504 یا همان Gateway Time out در وردپرس را به گونه مختصر توضیح داده‌اند ، که بسیار مفهومی است. و آن این است که :

ارور 504 یا همان Gateway Time out یعنی سروری که تحت عنوان proksi یا Gateway فعالیت می‌کند. و پاسخ را در لحظه ای به جا از سرور خود دریافت نکرده ، و آن را نمی‌پذیرد. پس همین علت است که سرور وب سایت شما در لحظه تعیین شده نمی تواند پاسخ مناسبی به درخواست مرورگر بدهد. و آن را بپذیرد. و به همین علت است که معمولاً در این مواقع کاربران در حین ورود به سایت با ارور 504 مواجه شده و آن را ترک می‌کنند.

علت خطای 504 Gateway Time out

در مقاله ارور 504 به صورت کلی و کامل می توانیم بگوییم ، که این ارور از جمله خطاهایی است که در سطح سرور جای دارد. و در آن قرار می گیرد. همان‌طور که در بخش قبلی نیز برایتان گفتیم ، این خطا به علت نرسیدن به موقع رخ می دهد. یعنی به صورت کلی درون آن وقف ایجاد می‌شود. و خطا بروز می‌دهد.

اما شما در این قسمت باید بدانید که علت این وقفه ها چیست و از کجا نشات می گیرند؟ حال ما دلایل این وقفه ها را به صورت کلی برایتان بیان خواهیم کرد. همانطور که می دانید این وقفه ها می توانند دلایل بسیاری داشته باشند ، که موجب بروز ارور 504 می‌شود. این دلایل عبارت اند از :

وجود ترافیک بسیار در سرور وب سایت شما_ اختلال در عملکرد پایگاه وردپرس_ مخرب بودن فایل htaccess _ مشکلاتی در فایروال ها_ تغییرات ایجاد شده در سرور.

این ها می توانند از دلایل اصلی ایجاد وقفه در سرور شما باشند. مخرب بودن فایل htaccess نیز عامل بسیار مهمی است که نباید نادیده گرفته شود. لازم به ذکر است که بگوییم شما برای داشتن اطلاعات بیشتر در زمینه htaccess می توانید به مقاله ( باز سازی و ساخت فایل htaccess در وردپرس) مراجعه کنید.

همانطور که می دانید باید بگوییم که این ارور 504 بسته به نیاز مرورگر ممکن است به شکل های متفاوتی دیده شود. حال تمامی پیغام ها و اطلاع رسانی ها از جانب ارور 504 را برای شما بیان خواهیم کرد. که این خطا عبارت اند از :

Gateway time out 504

Gateway time out NGINX 504

NGINX 504 Gateway Time out

Gateway time out error

error 504

HTTP Error 504. HTTP Error 504_ Gateway Time out

HTTP 504 Error 504 Gateway Time out (504) _ Domain took long to respond

Server didn’t respond in time 504

A blank white screen

توجه داشته باشید ، که شما در این حالت تنها می توانید یک صفحه سفارشی ساخته و کاربران را در هنگام مواجه شدن با خطا به سوی آن صفحه راهنمایی کنید.

تاثیر خطای 504 در سئو

در این بخش از مقاله ارور خطای 504 از تاثیرات این ارور در سئو به شما خواهیم گفت. به عنوان مثال خطا هایی هستند از نوع 5XX ، همان طور که در بخش قبلی نیز به شما گفتیم این نوع خطاها عموماً از بارگیری صفحات وب سایت جلوگیری می کنند. و آن را مختل می کنند. به صورت کلی به خطای 504 خطای موقت می گویند.

یعنی همیشگی نیستند. ایجاد می‌شوند و از بین می‌روند. حال ممکن است این خطا مدتی طول بکشد. در این حالت است که موتورهای جستجوگر گوگل این خطا را نادیده می‌گیرند ، و آن را رها می‌کنند. اما توجه داشته باشد که اگر وب سایت شما بیش از مدت زمان ۷ ساعت از دسترسی کاربران و مخاطبان خارج شود ، و عملکرد آن مختل شود.

در این حالت است که موتورهای جست وجوگر گوگل این خطا را جدی دانسته و آن را مهم تلقی می کنند. در این حالت است که این خطا مسئله‌ای مهم خطاب می شود و تاثیرات منفی روی سئو بر جای می‌گذارد. در این حالت آیا می دانید که دقیقاً چه کارهایی باید انجام دهید؟

در این حالت تنها می توانید روش های کاربردی که برایتان بیان می‌کنیم را اجرا کنید. و پس از اتمام کار خود آن ها را بررسی کرده و از رفع خطا مطمئن شوید. توجه داشته باشید که تمامی روش های گفته شده را یک به یک انجام دهید تا بتوانید به سرعت و به صورت کامل این خطا را برطرف کنید. پس در ادامه این مقاله آموزشی با ما همراه باشید.

بررسی در دسترس بودن سایت در سراسر دنیا

در این بخش از مقاله ارور 504 قرار است ، روش هایی برای برطرف کردن ارور 504 برایتان بیان کنیم. حال در این قسمت لازم است که بگوییم اولین و تنها ترین کاری که قرار است انجام دهیم این است که ، در ابتدا بررسی کنید و چک کنید ببینید این وب سایتی که شما صاحب و مدیر آن هستید آیا در همه جای دنیا به همین خوبی کار می‌کند.

و از هیچ مشکلی برخوردار نیست. و یا اینکه مشکل فقط و فقط از شما و از محیط زندگی شماست. در واقع ما در این زمینه راه حل های مختلفی را نیز برایتان بیان می کنیم. که شما از این طریق به آسانی می‌توانید ارور 504 را برطرف کنید. و آن را کنار بگذارید. یکی از این روش هایی که قرار است به شما بگوییم .

استفاده و ارتباط شما تنها و تنها از سایت Site 24×7 می‌باشد. چرا که شما می‌توانید در ابتدا وارد این سایت شوید ، و پس از آن بلافاصله URL سایت وردپرسی خود را وارد کنید. یعنی در قسمتی که خواستار URL هست. پس از اتمام کار باید روی گزینه Test Now کلیک و آن را انتخاب کنید. حالا لازم است وب سایت خود را به صورت کامل بررسی کنید.

حالا باید اطلاعات مورد نظر خود را در قالب جدول و نمودار نمایش داده شده وارد کنید. و آن را کامل کنید. حال تصور کنید اگر وب سایت شما در سرتاسر دنیا گسترده باشد و تمامی مردم از آن استفاده کنند ، معمولاً باید وب سایت شما در بخش Status کلمه ok را انتخاب کنید.

اگر این کار را نکنید ، ناچار هستید با گزینه و خطای رخ داده Host Unavailable مواجه شوید. حالا توجه داشته باشید که در این وب سایت در این بخش تمامی مشکلات خود را برطرف کنید. تا بتوانید این مشکلات را کنار بگذارید. و به خوبی از آنها رد شوید. در ادامه برای اطلاع از روش های کاربردی که برایتان توضیح می دهیم ، با ما همراه باشید.

رفع ارور 504 Gateway Time out

حال در این بخش از ارور 504 خواهیم گفت. عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند موجب بروز و ایجاد این خطا شوند. پس عوامل زیادی نقش دارند. حال پیشنهاد ما این است که از مواردی شروع کنید که با کلاینت ها مرتبط هستند.

حالا یک به یک مراحل را طی کنید ، تا بتوانید به آسانی این مراحل را کنار بگذارید. و ارور 504 را به سرعت و بلافاصله رفع کنید. در ابتدا قصد داریم این چهار روش برای حل خطای 504 را برایتان شرح می دهیم. که در ابتدا آن ها را نام برده و سپس یک به یک به اختصار توضیح خواهیم داد.

1. لود کردن مجدد سایت

2. راه اندازی مجدد تجهیزات شبکه

3. بررسی پروکسی

4.بررسی DNS در خطای 504

Gateway Time out . 5 غیرفعال کردنDNS

6. برسی زمان اجرای php

7. برسی پلاگین ها در رفع خطای 5048

8.برسی قالب ها

9‌. استفاده از ابزارهای داخلی و افزونه های وردپرس

10.ارتباط با پشتیبان هاست

1. لود کردن مجدد سایت: در این مرحله از ارور 504 اولین کاری که می‌توانیم انجام دهیم ، و البته جزء مهم ترین کارها این است که شما ‌ بلافاصله پس از روبه‌رو شدن با ارور 504 باید مدت زمان کوتاهی را صبر کنید. و باید مجدد صفحه وب سایت خود را لود کنید یا آن را رفرش کنید.

پس مهمترین کار شما در این حالت لود کردن یا همان رفرش کردن است. حالا شما برای بارگیری مجدد صفحه وب سایت خود را در اکثریت زمان‌ها می‌تواند دوباره URL در مورد نظر خود را برگزیده و در این حالت باید گزینه Enter را انتخاب کنید. و در این حالت پس از آن باید مجدد وب سایت خود را بارگذاری و لود کنید.

و در انتها تنها کافیست گزینه ctrl +f5 را انتخاب کرده و آن را بفشارید. اگر شما به صورت کامل دقت داشته باشید. و توجه به خرج دهید. می‌توانید کاملاً این بخش را به درستی پشت سر بگذارید. در ادامه این مقاله آموزشی برای گفتن راه‌حل‌های بیشتر با ما همراه باشید.

2.راه اندازی مجدد تجهیزات شبکه : در این حالت از مقاله ارور 504 لازم به ذکر است ، که بگوییم تجهیزات شبکه وب‌سایت شما تمامی دستگاه هایی را در بر می گیرد که شبکه برای برقراری ارتباط از آن استفاده می کند.

اما گاهی وقت ها مشکلات شبکه ها مانند بسیاری از چیزها می تواند منجر به بروز خطای 504 شود. مانند دروازه‌ها ، مودم ، روتر یا پل ها ، از جمله مواردی هستند که موجب بروز خطای 504 می‌شوند.

حالا برای راه اندازی مجدد این دستگاه‌ها می‌توانند کاربردی باشند. و شما توسط این دستگاه به صورت کامل با این خطا مقابله کرده و آن را رفع کنید. ( پس توجه داشته باشید ، که خاموش کردن و روشن کردن با ترتیب صحیح و مجدد برای شما بسیار مهم است. و بزرگ تلقی می‌شود.)

3. بررسی پروکسی :توجه داشته باشید که خیلی کم پیش می‌آید ، که وجود پروکسی موجب بروز خطای 504 شود. اما گاهی یک پروکسی نامناسب و یا تنظیمات اشتباهی پروکسی فعلی شما این خطا بروز می‌دهد. و ما با این خطا مواجه می شویم.

چرا که گاهی سرور پروکسی شما نمی تواند ، سرور میزبان تان پاسخ دهد. و خطا بروز می‌دهد. و عملکرد وب سایت شما را مختل می‌کند. و به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که شما مدام پروکسی خود را بررسی کنید.

اگر شما با پروکسی و جزئیات آن کاملاً آشنا نیستید ، و نمی توانید سایت خود را مجدد لود کنید ، باید بررسی کنید ببینید این خطا توسط تغییر پروکسی رخ داده است ، یا خیر ، پس توجه بسیار در این زمینه داشته باشید.

4. برسی DNS در خطای 504 Gateway Time out :در این بخش از مقاله ارور 504 توجه کافی در این زمینه داشته باشید ، که سرویس دهنده اینترنت شما که به صورت (lsp) است. که به صورت خودکار و همزمان از اینترنت استفاده می کنید.

میزان دستیابی شما به سرویس DNS ایجاد می کند . پس توجه داشته باشید که در این حالت باید URL وارد شده توسط DNS آدرس و نشانی lp را پیدا و آن را انتخاب کنید. اما به این موضوع توجه داشته باشید.

که اگر سرور DNS شما از کار افتاده باشد ، lp تعریف نشده و خطا ایجاد می شود. حالا در این حالت چون سیستم وب سایت شما نمی داند و اطلاع ندارد که چگونه باید به مرورگر گوگل دستیابی داشته باشد ، در این حالت خطای504 رخ می دهد.

در این حالت برای برطرف کردن این مشکل شما می توانید به آسانی DNS سرور را جا به جا کرده ، و به صورت کلی و کامل مراحل DNS را تغییر دهید. اما توجه به سخت افزاری و نرم افزاری سیستم خود داشته باشید.

چرا که این عوامل در سیستم ها متفاوت اند. همانطور که میدانید DNS های متفاوتی موجود هستند ، که شما به آسانی می توانید از آنها استفاده کنید. برخی lp های رایگان برای شما در نظر گرفته شده است که ، آن را برایتان بیان خواهیم کرد که عبارت اند از :

Open DNS : 208.68.222.222

Cloud Flare :1.1.1.1

Google public DNS : 8.8.8.8

Quad 9 : 9.9.9.9

5. غیرفعال کردن CDN :گاهی وقتا موردی به نام شبکه توزیع محتوا ، می‌تواند موجب بروز ارور 504 شود. یک راه آسان و کاربردی برای برطرف کردن این مشکل ، وجود دارد و آن هم این است که باید CDN خود را موقتاً غیرفعال کkdn.

و از پلاگین های رایگان همچون CDN Enable word press استفاده کرده ، و در این حالت می توانید افزونه های وب سایت خود را کاملاً غیر فعال کرده و وب سایت خود را مجدد بارگیری نمایید. به همین علت شما می توانید برای استفاده و دسترسی به هر افزونه متفاوت دیگری ، برای اتصال به یک CDN استفاده کنید.

ارور 504 و رفع خطا 504 در وردپرس

حال در این شرایط ممکن است شما نتوانید به مدیریت سایت خود دسترسی داشته باشید ، در این حالت تنها کافی است نام پوشه افزونه خود را از طریق FTP ها غیر فعال کنید. مثلاً در مقاله ( حذف درخواست ورود و اطلاعات FTP در وردپرس) از اهمیت FTP ها صحبت کردیم.

در این حالت CDN هایی همچون Cloud Flare یا همان Sucuri وجود دارند. که بسیار اهمیت دارند. اگر با ارور 504 مواجه شدید در این حالت باید CDN ها را غیرفعال کنید.

6.برسی زمان اجرای php :گاهی ممکن است به علت اینکه اجرای php در پایین است ، شما با ارور 504 مواجه شوید. شما تنها کافیست برای حل این مشکل این کد هارا داخل htaccess وارد کرده ، و آن را به صورت کامل ذخیره کنید. این کدها عبارت اند از :

IFModule mod_php 5.c

Php _ value post_max_size 512 M

Php_ value Upload_max_file size 512 M

Php_ value memory_limit 1024 M

Php_value max_execution_tim 300

Php_value max_input_time 300

Php_value session .gc_max life time

I f Module

حالا اگر به این کد ها توجه کنید 300 الی 350 ثانیه طول می کشد به عنوان حداکثر زمان که خطا 504 اجرا می شود. لازم به ذکر است که بگوییم تا این ارور رخ نداده است. شما به سرعت می توانید این مدت زمان را تغییر دهید.

7. بررسی پلاگین ها در رفع خطای 504 :گاهی پس از به روزرسانی افزونه ها و یا حتی نصب افزونه های جدید ، ما با خطای 504 مواجه می‌شویم. برای برطرف کردن این خطا کافی است تا تمامی افزونه ها را به صورت کامل غیرفعال کنیم. و به صورت مجدد وب سایت خود را لود کنید.

و آن را بررسی کنید ، و ببینید که مشکل از وجود پلاگین ها است ، یا خیر. اگر پس از بررسی مشخص شد که مشکل شما از پلاگین ها است ، باید تمام افزونه ها را یک به یک غیرفعال کرده ، و منشاء خطا را پیدا کنیم. در این ها حالت باید افزونه خطا کار را پیدا کرده و آن را پاک کنیم و دیگری را جایگزین آن کنیم.

8. بررسی قالب ها: اگر در وب سایت شما قالبی موجود به وجود آمدن ارور 504 شده است ، در این حالت تنها کافیست قالب فعلی خود را موقتاً با قالب دیگری جابجا کنیم. برای تغییر قالب دو راه وجود دارد .

اولین مرحله از طریق پیشخوان و مرحله دیگر از طریق FTP یا Cpanel امکان پذیر خواهد بود. مسیری که باید از طریق پیشخوان طی کنید عبارت است از : پیشخوان وردپرس نمایش پوسته ها_ انتخاب یک قالب مناسب .

و از طریق FTP یا و از طریق FTP یا Cpanel :  File manager_public_html_wp_content_themes

توجه داشته باشید ، که در این حالت باید از قالب خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید ، و در این حالت باید قالب خود را حذف و آن را غیر فعال کنید.

9. استفاده از ابزارهای داخلی و افزونه وردپرس : در این حالت اگر تمامی مراحل را انجام دادید ، و آن ها را پشت سر گذاشتید ، اما هنوز هم با خطا 504 مواجه هستید ، در این حالت باید از ابزارهای داخلی یا همان افزونه های وردپرسی استفاده کنید.

10. ارتباط با پشتیبان هاست : در این مقاله از ارور 504 آخرین مرحله را برای شما بیان می کند ، و آن هم ارتباط با پشتیبان هاست است. یعنی باید با پشتیبان خود تماس حاصل فرمایید ، آنها را به طور کامل در جریان مشکلات خود قرار داده و تمامی مراحل گفته شده را مو به مو اجرا کنید. و در این حالت امید داریم که بتوانید این خطا را کاملاً برطرف کنید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله آموزشی از ارور 504 ، تصمیم گرفتیم تا همه این موضوعات را به صورت کامل برای شما بیان کنیم. شما را با این خطا آشنا کردیم و همه جوانب آن را برایتان توضیح دادیم. راه‌حل‌های موجود را برای شما بیان کردیم .

و در انتها امید داریم توانسته باشیم همه چیز را آنطور که هست ، برای شما بیان کنیم. و شما را از هر مطلب دیگری بی نیاز سازیم. اگر شما نیز علاقه مند به موضوعاتی از این قبیل هستید ، می توانید به وبلاگ ما در تی اف نت پلاس مراجعه کنید. سوالات خود را در این زمینه با ما مطرح کنید. تا در اسرع وقت به شما پاسخ دهیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.