مطالب دسته بندی نشده

تغییر سطح دسترسی فایل ها و پوشه ها در وردپرس

تغییر سطح دسترسی فایل ها و پوشه ها در وردپرس

با نام و یاد خدای مهربان. با عرض سلام ، خدمت همراهان همیشگی تی اف نت پلاس. امروز در این مقاله آموزشی ، قصد داریم تغییر سطح دسترسی فایل ها و پوشه ها در وردپرس را به صورت کاملاً جامع و مفهومی برایتان توضیح دهیم. اگر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید ، به آسانی این موضوع را به شما آموزش می دهیم.

در واقع به صورت کلی می‌توان گفت ، که سطح دسترسی فایل ها و پوشه ها در وردپرس به معنای دسترسی مخاطب سایت شما به فایل ها و پوشه های هاست است. در واقع می‌توان گفت که هر فایل داخل یک هاست قرار دارد. که شما به عنوان مدیر سایت می توانید برای هر فایل و پوشه ، یک سطح دسترسی قرار دهید.

و باید تعیین سطح دسترسی فایل ها و پوشه ها در وردپرس مناسب باشد. و این کار جزء امنیت در وردپرس به حساب می آید. اگر شما یک سطح دسترسی مناسب به فایل ها و پوشه های خود داشته باشید ، آنگاه در وبسایت خود با مشکل مواجه نخواهید شد.

خطا هایی همچون خطای صفحه سفید ، خطای بارگذاری تصویر ، و خطای 500 و… حال پیشنهاد ما این است تا در این مقاله از تی اف نت پلاس با ما همراه باشید تا انواع مختلف کاربران و مخاطبان را به شما معرفی کنیم. و سطوح دسترسی آنها را برایتان بیان کنیم. و سطح دسترسی ها را برایتان تعریف کنیم. پس با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

  • معرفی انواع کاربران و تعیین سطح دسترسی فایل ها و فولدرها در وردپرس برای آنها
  • نحوه محاسبه سطح و دسترسی فایلها و فولدرها در وردپرس
  • معروف ترین کدهای سطح دسترسی فایل ها و فولدر ها در وردپرس
  • تغییر سطح دسترسی فایل ها و فولدر ها در وردپرس با استفاده از FTP
  • تغییر سطح دسترسی فایل ها و فولدر ها در وردپرس با استفاده از هاست
  • نتیجه گیری

معرفی انواع کاربران و تعیین سطح دسترسی فایل ها و فولدرها در وردپرس برای آنها

در این مقاله از تغییر سطح دسترسی فایل ها و پوشه ها در وردپرس به شما خواهیم گفت که ، معمولاً ۳ نوع کاربر درون لینوکس وجود دارند. ( public،Group،User) این کاربران می توانند به سادگی به فایل ها و پوشه ها آن هم داخل هاست دستیابی داشته باشند.

علاوه بر این سه نوع مخاطب ، سه نوع دسترسی نیز وجود دارد ، که عبارت اند از : Read، Write ، Execute حالا شما به آسانی می‌توانید ، این دسترسی ها را به آن مخاطبان اختصاص دهید.

1. مالک ( owner یا user ) : مالک یعنی خود شما ، که مدیر سایت هستید. یعنی نام کاربری و رمزعبور مشخصی را وارد کرده‌اید و وارد سایت شده اید و مالک هستید.

2. گروه (Group) : همانگونه که از عنوان این بخش پیداست گروه تعدادی مخاطب هستند که آن را تشکیل می‌دهند ، و معمولاً از سه نفر تشکیل می شوند. اگر ورود به سایت شما با چند نام کاربری و چند مجموعه همراه باشد ، یعنی آن مجموعه گروه تلقی می‌شود.

3. عموم ( word یا public ) : حالا به مخاطبانی که از دسته های بخش قبلی به شمار نمی روند متعلق به این قسمت اند . اما یک نکته مهم وجود دارد که شما حتماً باید مراقب مجوزهایی که در اختیار آن دسته افراد قرار می دهید باشید.

به طور کلی می‌توان گفت که مخاطب های نامبرده شده هرکدام وظایف و مسئولیت های خاص خود را دارند. آن را به سه بخش دسته بندی می کنیم :

1.Read : همانگونه که از عنوان این بخش پیداست ، می توان به توانایی خواندن اشاره کرد. و آن هم خواندن فایلی که دارای حرف اختصاصی r است.

2. write : همانطور که می‌دانید write یعنی توانایی نوشتن یا اصطلاح یک فایل یا پوشه که متعلق به حروف اختصاری w است.

3. Execute : این بخش مجموعه توانایی خواندن ،‌ و نوشتن و حذف کردن است. و همه موارد را در بر می‌گیرد. و حروف اختصاری آن هم با x است.

به این مجوزها عددهای تعلق می گیرد :

Read : عدد 4

write : عدد 2

Execute : عدد 1

فایل ها و فولدرها در وردپرس

این اعداد را با هم جمع کنید اگر شما به عنوان مدیر سایت به عدد ۷ دسترسی دارید ، یعنی هم می‌توانید بخوانید ، هم بنویسید و مهمتر از همه هم می توانید اجرا کنید.

نحوه محاسبه سطح و دسترسی فایلها و فولدرها در وردپرس

در این مقاله از تغییر سطح دسترسی فایل ها و پوشه ها در وردپرس. سطح دسترسی به فایلها و پوشه ها عموماً با سه عدد نشان داده میشود : مالک یا همان user که بالاترین سطح دسترسی یعنی عدد ۶ یا ۷ را دارد. و بخش بعدی که گروه است ، عدد ۴ را به خود اختصاص می دهد. سومین عدد که عدد چهار است آن هم برای عموم در نظر گرفته می شود.

پس به صورت کلی می‌توان گفت که عدد 644 عبارت است از :

عدد6 : کاری که مالک قادر به انجام آن است.

عدد 4 وسط : کاری که گروه قادر به انجام آن هستند.

عدد 4 : کاری که عموم کاربران قادر به انجام آن هستند.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

معروف ترین کدهای سطح دسترسی فایل ها و فولدر ها در وردپرس

سطح دسترسی 755یا 750

در این بخش می‌توان گفت که متداول ترین و میانه ترین سطح دسترسی در سطح 755 است. که شما به آسانی می توانید از این سطح 755 برای همه فایل ها و پوشه های وردپرس در داخل هاست خود استفاده کنید.

به سادگی بگوییم که این سطح برای تمامی فایل ها و تمامی پوشه ها و هر چیزی که در سایت خود دارید ، از محتوای درون دایرکتوری ها و مسیرهای متفاوت که برای عموم مخاطبان سایت قابل دسترسی و استفاده است.

سطح دسترسی 644 یا 640

به عبارت کلی می توان گفت که به جز فایل wp_config.php تمامی فایلهای غیر که داخل هاست وب سایت قرار دارد ، بهتر است از این سطوح استفاده کنند. در این بخش تمامی مخاطبان به آسانی می توانند به این سایت دسترسی داشته باشند. و از آن استفاده کنند اما به هیچ عنوان قادر به تغییر آن نیستند.

سطح دسترسی 400 یا 440

در این بخش به شما خواهیم گفت که ، یک فایل بسیار مهم وجود دارد که نام آن wp_config.php است. اما باید سطح دسترسی شما حتماً 400 باشد. در واقع می‌توان گفت شما توسط این دو سطح به عنوان تنها مدیر هاست می توانید ، فایل را مشاهده کرده آن را حذف یا ویرایش کنید.

تغییر سطح دسترسی فایل ها و پوشه ها در وردپرس امکان‌پذیر است. و از طریق بخش‌های مختلفی قابل تغییر است. در واقع می‌توان گفت که شما می توانید از بهترین افزونه های کاربردی برای سایت های وردپرس استفاده کنید. اما این تنها یک روش نیست بلکه روش های دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

تغییر سطح دسترسی فایل ها و فولدر ها در وردپرس با استفاده از FTP

در ابتدا لازم است بگوییم که شما می توانید توسط یک سرویس که دهنده FTP است مثل Fillezilla به وب سایت وردپرسی خود متصل شوید. لازم به ذکر است که بگوییم که در این قسمت نیاز است به پوشه root بروید باید بدانید که root همان ریشه وب سایت وردپرسی شما است.

حال در این بخش می توانید تمامی پوشه های تان را انتخاب کنید راست کلیک کنید و با انتخاب فایل Fille permissions نه به دسترسی ها راه یابید. حال در بخش numeric value عدد 755 را وارد کنید. قسمت into Recurse Subdirectori es را علامت دار کرده و پس از انتخاب Apply to directories only آن را تایید کنید. FTP حاصل سطح دسترسی فایل ها و پوشه ها در وردپرس را تعیین می کنند.

تغییر سطح دسترسی فایل ها و فولدر ها

حال به آسانی می توانید همه پوشه ها و فایل های تان را در پوشه root انتخاب کرده و بلافاصله بخش Fille permissions را انتخاب کنید. لازم به ذکر است که باید در این حالت در بخش numeric value عدد 644 را وارد و گزینه Recurse into را علامت دار کنید.

بخش Apply to file only را انتخاب و آن را تایید کنید حال به آسانی می‌توانید سطح دسترسی فایل ها و پوشه ها را در وردپرس توسط FTP ها تغییر دهید. FTP ها بخش گسترده‌ای هستند و اطلاعات زیادی را در بر می گیرند برای داشتن اطلاعات بیشتر در رابطه با FTP مقاله حذف درخواست ورود اطلاعات FTP در وردپرس مراجعه کنید.

تغییر سطح دسترسی فایل ها و فولدر ها در وردپرس با استفاده از هاست

در این مقاله از تغییر دسترسی فایل ها و پوشه ها در وردپرس به شما خواهیم گفت. که تغییر دسترسی فایل ها و پوشه ها توسط هاست باید بلافاصله وارد ، File manager شوید.

در این بخش پوشه مورد نظر خود را پیدا کنید. همانطور که می دانید ، سطح دسترسی فایل ها به صورت پیش فرض روی 644 و 755 تنظیم شده است. پس شما می توانید در بخش set permission آن عدد دلخواه خود را وارد کنید.

حال نیاز است ابتدا وارد هاست سی پنل شوید. به بخش فایل رفته ، و فایل manager را انتخاب کنید. بخش public_html را انتخاب و پوشه های خود را تنظیم کنید. دو راه وجود دارد برای اینکه بخواهید سطح را تغییر دهید :

1.روی بخش permissions کلیک کنید.

2.روی change permissions کلیک کنید.

حالا به آسانی می توانید تنظیمات مورد نظر خود را انتخاب کنید و در انتها روی بخش change permissions کلیک کنید.

نتیجه گیری

در واقع ما در این مقاله آموزشی سعی کردیم همه چیز را در رابطه با تغییر سطح دسترسی فایل ها و پوشه ها در وردپرس ، به صورت کامل برایتان توضیح دهیم. به طور کلی ما انواع کاربران را برایتان معرفی کردیم. و نحوه محاسبه آن ها را به شما آموزش دادیم. معروف ترین کد های دسترسی را برایتان بیان کردیم.

فهمیدیم که سطح دسترسی را می توانیم از طریق FTP و هاست تغییر دهیم. و هاست سی پنل را نیز برایتان توضیح دادیم. و در پایان امید داریم که توانسته باشیم همه چیز را آنگونه که هستند برایتان بیان کنیم. و شما را از هر مطلب دیگری بی نیاز سازیم. نظرات خود را برای ما ارسال کنید. و اگر شما نیز علاقه مند به موضوعاتی از این قبیل هستید به وبلاگ ما در تی اف نت پلاس مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.