مطالب دسته بندی نشده

بررسی سرعت سایت در موبایل و سئو با گوگل لایت هاوس

بررسی سرعت سایت و سئو در موبایل با گوگل لایت هاوس

به نام باشکوه ترین خالق هستی . سلام عزیزانم ما امروز میخواهیم در وبلاگ تی اف نت پلاس درباره موضوع مهم بررسی سرعت سایت در موبایل و سئو با گوگل لایت هاوس صحبت کنیم . بی شک شما زمانی ک با گوشی و سایتی سرو کار دارید مهم ترین مسئله برایتان سرعت آن خواهد بود . ما در این محتوا قصد داریم سرعت سایت و موبایل فرندلی بودن بپردازیم ک مسائل بسیار با اهمیتی هستند .

البته امروزه ابزار های زیادی برای اندازه گیری سرعت سایت میتوان یافت اما با توجه به معیار های جدید وب (NEW WEB VITALS METRICES) برای ورود واقع بینانه و متمایز به این موضوع گوگل سعی دارد از تجربه کاربری صفحه استفاده بکند . در این محتوا میخواهیم با استفاده از گوگل لایت هاوس به شکل دقیقی روش تست سرعت و سئو سایت در موبایل را بررسی کنیم .

آنچه در این محتوا مورد بررسی قرار خواهیم داد :

 • مفهوم دقیق و جامع گوگل لایت هاوس
 • روش های نصب گوگل لایت هاوس
 • نحوه استفاده از گوگل لایت هاوس
 • ابزار های تست سرعت گوگل لایت هاوس
 • بررسی سرعت سایت در موبایل با گوگل لایت هاوس
 • نتایج گوگل لایت هاوس (GOOGLE LIGHTHOUSE)
 • بررسی سئو سایت با گوگل لایت هاوس
 • سرعت سایت و سئو در موبایل با گوگل لایت هاوس
 • نتیجه کلی

مفهوم دقیق و جامع گوگل لایت هاوس

شما قطعا برای بررسی از سایت خود به ابزار هایی نیاز پیدا خواهید کرد بی شک  از مهم ترین آنها گوگل لایت هاوس است ک شرکت گوگل آن را برای ارزیابی سایت ها ایجاد نموده است . این ابزار امروزه بسیار معروف شده و اهمیت بسزایی در گوگل پیدا کرده است زیرا ک خود گوگل آن را ارائه داده است .

این ابزار به شما کمک خواهد کرد ک یک دید جامع و کامل نسبت به سایت خود داشته باشید تا کیفیت آن را به راحتی بررسی کنید زیرا ک گوگل لایت هاوس یکی از بزرگ ترین حامیان هسته حیاتی وب یا همان (CORE WEB VITALS) است . و همین موضوع برای بررسی کامل سایت توسط ابزار گوگل لایت هاوس دلیل کافی و محکمی نیز می باشد .

روش های نصب گوگل لایت هاوس

شما قطعا برای اینکه از این ابزار استفاده بکنید احتیاج دارید ک ابتدا آن را نصب نموده و بعد سایت خودرا از طریق آن ارزیابی کنید و به بررسی سرعت  سایت در موبایل و سئو با گوگل لایت هاوس بپردازید. فقط یک موضوعی ک خیلی ها نمی دانند و ر حین مواجه شدن با آن متعجب می شوند این است ک سایت اگر در یک سرور محلی ارزیابی شود ب هیچ عنوان صفحات سایت تاییدشده شما فعال نخواهد شد.

برای نصب این ابزار راهکار های زیادی وجود دارد ک من یک روش راحت را برای معرفی به شما در این محتوا ارائه می دهم. و شما با سرچ آدرسی ک برایتان خواهم گذاشت می تواند این ابزا را بدون دردسر نصب کنید و برای بررسی کامل سایت خود از آن استفاده بکنید . برای نصب لایت هاوس گوگل کافیست از خط دستوری npm install -g lighthouse استفاده کنید.اما اگر فقط میخواهید یک تست اجرا کنید میتوانید به آدرس lighthouse https://example.com مراجعه کنید.

نحوه استفاده از گوگل لایت هاوس

برای بررسی سرعت سایت در موبایل و سئو با گوگل لایت هاوس تنها چیزی ک لازم است استفاده از ان سایت می باشد. تنها کاری ک لازم است انجام دهید این بوده ک وارد سایت شوید و روی دکمه F12 کیبورد خود کلیک کنید. در قسمت بالای صفحه گزینه LIGHTHOUSE  نمایان خواهد شد و برای ادامه کار باید آن را انتخاب کنید بعد از این مرحله الان نوبت آن رسیده که به ارزیابی دقیق و کامل سایت خود با گوگل لایت هاوس بپردازید .

توجه داشته باشید ک در گوشه صفحه دو قسمت به نام های CATEGORIES و  DEVICE وجود دارد. بی اهمیت جلوه دادن این دو قسمت باعث بهم ریختگی ارزیابی سایت شما توسط گوگل لایت هاوس خواهد شد پس باید به آن اهمیت بدهید . در اینجا لازم است ک در قسمت DEVICE گزینه MOBILE را انتخاب کنید .زیرا ک موضوع اصلی محتوای ما در رابطه با بررسی سرعت سایت در موبایل با استفاده از ابزار گوگل لایت هاوس بوده است .

بررسی سرعت سایت و سئو در موبایل با گوگل لایت هاوس

ابزار های تست سرعت گوگل لایت هاوس

تا اینجای کار متوجه شدید ک گوگل لایت هاوس چسیت و با نحوه نصب آن آشنا شدید در این مرحله می خواهم به شما یک نمونه ابزار برای بررسی سرعت سایت در موبایل و سئو با گوگل لایت هاوس معرفی کنم . نام این ابزار PAGESPEED INSIGHTS است ک قطعا اگر به شکل حرفه ای تجربه  طراحی سایت با ورد پرس را داشته باشید آن را به راحتی خواهید شناخت .

این ابزار ابزار مفیدی در زمینه بررسی و تست سرعت سایت می باشد حتی شما با رعایت روش های ارائه شده در این ابزار میتوانید سرعت سایت خود را بالا و بالاتر ببرید منتها دلیلی ک مانع آن می شود سختی و دشواری مراحل تایید آن است. به همین علت کاربران زیادی از آن صرف نظر می کنند . البته ناگفته نماند ک این ابزار اطلاعات زیادی را در رابطه با سایت شما به شما میدهد.

بررسی سرعت سایت در موبایل با گوگل لایت هاوس

قسمتی ک به بررسی سرعت سایت در موبایل و سئو با گوگل لایت هاوس میپردازد (PEFORMANCE) نام دارد . در این قسمت سایت شما با گذشتن از ۶ تست متفاوت با یکدیگر می تواند به شکلی کامل ارزیابی شده و از سرعت سایت شما در موبایل گزارشی را ارائه دهد . ک این گزارشات میتوند کمک بزرگی را به شما در رشد سایت دهد.

زیرا ک باتوجه به این گزارشات ارائه شده ما می توانیم با توجه به آن ها و زیر ذره بین رار دادن این گزارشات سرعت سایتمان را افزایش دهیم و همین علت بر این خواهد شد ک ما تجربه کاربری یا UX خودرا بهتر و بهتر کنیم . نام این ۶ مرحله به شرح زیر می باشد :

 • First Contentful Paint یا (FCP)
 • Speed Index
 • Largest Contentful Paint یا (LCP)
 • Time to Interactive یا (TTI)
 • Total Blocking Time یا (TBT)
 • Cumulative Layout Shift یا (CLS)

نتایج گوگل لایت هاوس (GOOGLE LIGHTHOUSE)

حال شاید سوال باشد ک نتیجه استفاده از گوگل لایت هاوس چیست ؟ جواب شما اینجاست میتوانم بگویم نتایج گوگل با گذشت فرایند ۶ مرحله انجام خواهد گرفت . ک در مرحله اول سرعت بارگذاری اولین عکس یا بلوک متنی توسط  ابزار گوگل لایت هاوس صورت میگیرد .و در مراحل بعدی آن سرعت بارگذاری کل محتوای صفحه نیز صورت میگیرد .

در سه مرحله پایانی از بررسی سرعت سایت در موبایل و سئو با گوگل لایت هاوس به سرعت بارگذاری سنگین ترین محتوای یک صفحه و بعد به بالا آمدن سایت به شکل کلی و کامل پرداخته می شود. در نهایت هم سرعت از مرحله اول تا مرحله یکی متنده به آخر توسط ابزار محاسبه می شود . در اینجا مرحله شش مرتبط با سرعت بارگذاری تبلیغات در صفحه میباشد و زیاد موضوع مهمی نخواهد بود .

بررسی سئو سایت با گوگل لایت هاوس

در اصل میتوان گفت ک گوگل لایت هاوس برای سئو هم فکری کرده است و آن این بوده ک میتوانیم با کمک گوگل لایت هاوس مشکلات ناشی از سئو خودرا در سایت رفع نموده و باعث بی نقص شدن سایت خود با بهره مندی از گوگل لایت هاوس شویم . در واقع راه و روش هایی ک این ابزار برای رفع مشکل سئو به سایت ما میدهد را در پاراگراف بعدی به شکلی مختصر خواهم گفت .

روش های گوگل لایت هاوس شامل موارد مهمی است ک چند نمونه از مهم ترین آن ها سازگاری صفحه سایت با موبایل و آنالیز شدن صفحات سایت از نظر ایندکس شدن سایت و بررسی وضعیت کد HTTP یک صفحه از سای و نصب نبودن افزونه های نامناسب مانند جاوا و فلش و خیلی از موارد دیگری ک  مربوط به سئو میباشد.

سرعت سایت و سئو در موبایل با گوگل لایت هاوس

امروزه به علت استفاده بیشترمردم از اینترنت 3G یا ضعیف تر از آن باید ک به سرعت سایت خود بیشتر توجه نموده و آن ها تا جایی ک میشود بهینه سازی کنیم . و این کار توسط گوگل لایت هاوس قابل اجرا می باشد زیرا ک به استفاده از آن می شود سرعت یک سایت را با اینترنت 3G مطابقت داد به طوری ک سرعت سایت تا جایی ک امکان دارد بالا برده شود .

پس دریافتیم ک بررسی سرعت سایت و سئو با گوگل لایت هاوس مسئله بسیار با ارزشی خواهد بود . زیرا ک تجربه کاربری یا UX یک سایت ارتباط مستقیمی با سرعت سایت خواهد داشت و رسیدگی به هر یک میتواند باعث بهتر شدن دیگری شود و این رابطه یک رابطه دوسویه است . پس حتما برای رشد سایت خود از گوگل لایت هاوس در ارزیابی سایت استفاده کنید.

نتیجه کلی

با خواندن این محتوا میتوانیم نتیجه بگیریم گوگل لایت هاوس ک یکی از مهم ترین ابزار ارائه شده توسط خود گوگل است یک ابزار فوق حرفه ای در زمینه ارزیابی یا به زبان دیگر شناسایی سایت می باشد .

پس حتما بعد از خواندن محتوای بررسی سرعت سایت در موبایل و سئو با گوگل لایت هاوس دیدگاه و نظر خودرا برای ما بفرستید .و حتما برای آشنایی با ابزار تست سرعت به محتوای دیگر ما در این زمینه به نام ابزار تست سایت | معرفی بهترین ابزار های آنلاین یک سر زنید .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.