بهینه سازی سایت

الگوریتم گور خر گوگل – زنگ خطر سایت های فروشگاهی!

الگوریتم گور خر گوگل چگونه کار میکند؟

با نام و یاد خدای بزرگ, الگوریتم گور خر گوگل! شاید به نظر خنده دارد بیایید چرا که این اسم یکم خنده دار به نظر میرسد! اما این اسم یکی از الگوریتم های گوگل میباشد و کاملا در سایت های فروشگاهی جدی میباشد! این الگوریتم در سال 2013 توسط مت کاتس معرفی شده است و مخصوص مقابله سایت های فروشگاهی بی کیفیت و ضعیف میباشد بنابراین اگر شما یک سایت فروشگاهی دارد باید مراقب باشد که توسط این الگوریتم جریمه نشوید!

آنچه در این مقاله میخوانید:

 • الگوریتم گور خر گوگل چگونه کار میکند؟
 • هدف اصلی الگوریم گور خر چیست؟
 • روش های مقابله با الگوریتم گور خر چیست؟
 • توجه به امنیت و رفع خطا های سایت
 • تولید محتوای با کیفیت و کاملا یونیک
 • توجه به گرافیک و تجربه کاربری سایت
 • طراحی کاملا ریسپانسیو و سرعت بهینه
 • ویژگی مشتری مداری و پشتیبانی حرفه ای
 • استفاده از درگاه های پرداخت معتبر در سایت
 • جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

الگوریتم گور خر گوگل چگونه کار میکند؟

درواقع باید به این نقطه توجه داشته باشیم که این الگوریتم مخصوص سایت های فروشگاهی طراحی شده است و اصلیترین کار این الگوریتم این است که سایت های فروشگاهی که از نظر کیفیت نسبت به بقیه سایت ها بی کیفیتر است شناسایی و جریمه بکند! با توجه به برسی هایی که توسط ما در تیم تی اف نت پلاس انجام شده است این الگوریتم بیشتر بر روی موارد فنی سایت تمرکز دارد! همچنین باید در نظر گرفت, سایت هایی که از نظر گرافیک و سرعت پایین هستند امکان جریمه شدن توسط این الگوریتم گوگل را دارند!

حالا اجازه بدهید به یکی از سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیایید پاسخ بدهیم! شاید از خودتان بپرسید که در حال حاظر در وب فارسی بسیاری از وب سایت ها دچار چنین مشکلی هستند اما بدون هیچ گونه مشکلی در حال رشد و پیشرفت هستند! باید به این موضوع دقت داشته باشید که وب فارسی با دنیای وب انگلیسی بسیار متفاوت هست و گوگل نیز سخت گیری های زیادی را بر روی وب فارسی ندارد!

اما شما نباید از اهمیت این الگوریتم ( گور خر ) گوگل چشم پوشی بکنید چرا که باز احتمال دارد شما توسط این الگوریتم جریمه بشوید بنابراین این الگوریتم را در سایت فروشگاهی خود بسیار جدی بگیرید!

هدف اصلی الگوریم گور خر چیست؟

همانطور که در مطالب بالا گفته شد الگوریم گور خر بر روی سایت های فروشگاهی ضعیف کار ساز است و میتواند سایت هایی که از نظر کیفیت و سرعت پایین هستند را جریمه بکنید! حالا مثال هایی که ممکن است توسط الگوریتم گور است جریمه شوند دقت فرمایید:

 • سایت هایی که از نظر امنیت ضعیف هستند!
 • سایت های نا معتبر و کاملا غیر قانونی
 • سایت هایی که از نظر گرافیک ضعیف هستند!
 • سایت هایی که دارای ارور های متداول هستند!
 • سایت هایی که قصد فریب دادن کاربر را دارند!
 • سایت هایی که محتوای بسیار ضعیفی دارند!

توجه داشته باشید که این الگوریت مختص سایت های فروشگاهی میباشد و بر روی سایت های دیگر با موضوعات دیگر هیچ گونه تفاوتی نخواهد داشت بنابراین این مثال ها تنها برای سایت های فروشگاهی گفته شده است.

روش های مقابله با الگوریتم گور خر چیست؟

ما تا اینجای این مقاله متوجه شدیم که الگوریتم گور خر گوگل چیست؟ و چه کاربردی در سایت ها دارد حالا در ادامه میخواهیم به مواردی اشاره بکنیم تا به راحتی بتوانید با این الگوریتم مقابله بکنید و جریمه ای از سمت این الگوریتم کسب نکنید! بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید!

توجه به امنیت و رفع خطا های سایت

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد الگوریتم گور خر گوگل ( Google Zebra ) بیشتر بر روی موارد فنی سایت تمرکز دارد بنابراین شما در اولین قدم باید موارد فنی سایت خود از نظر کدنویسی و … برسی نمایید و مطمعن بشوید که سایت شما از نظر کدنویسی هیچ گونه ارور و خطایی نداشته باشد!

حالا اگر شما از سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای سایت خود استفاده میکنید توصیه میکنیم که حتما افزونه وردفنس پرو را نصب بکنید چرا که این پلاگین قابلیت افزایش امنیت سایت را به بهترین شکل ممکن ارائه میدهد!

تولید محتوای با کیفیت و کاملا یونیک

یکی از اصلی ترین مواردی که باید به آن در زمینه الگوریتم گوگل و سایت های فروشگاهی به آن دقت داشت تولید محتوای با کیفیت و متنی در سایت میباشد! که متاسفانه بسیاری از مدیران وب سایت ها به این موضوع دقت نمیکنند! و همین امر باعث میشود که رتبه های آن ها در گوگل جایگاه خاصی پیدا نکند! بنابراین اگر میخواهید صفحات محصولات سایت شما در گوگل به نمایش در بیاید بهترین گذینه استفاده از متن در صفحه محصولات میباشد!

حتی اگر کمی به سئوی سایت خود اهمیت میدهید باید این موضوع را بسیار جدی بگیرید و در صفحه محصولات سایت خود از متن ها بیشتر استفاده بکنید و تنها به چند گذینه مانند ( عکس, ویژگی های محصول و … ) بسنده نکنید با این کار نه تنها توسط الگوریتم گور خر جریمه نخواهید شد بلکه رتبه های شما در گوگل بهتر و بالاتر خواهد بود!

این بار ما برای شما تولید محتوا انجام میدهیم دیگر نگران تولید محتوای باکیفیت و یونیک در سایت خود نباشید! شما میتوانید تولید محتوای سایت خود را به تیم ما در سایت مکسی وب بسپارید!

توجه به گرافیک و تجربه کاربری سایت

در حال حاظر بسیاری از مدیران به گرافیک سایت توجه بسیار ویژه ای دارند و سایت خود را کاملا با گرافیک مناسبی طراحی مکنند! اما در این که گرافیک سایت به درستی انجام شده است, تجربه کاربری ( UX ) را فراموش میکنند شما باید بتوانید سایت خود را جوری طراحی بکنید که هر فردی در سایت شما بتوانید به راحتی به تمامی صفحات سایت شما دسترسی داشته باشید و بدون سردرگم شدن فرد بتواند کار ها یا خرید خود را از سایت شما انجام بدهد!

بنابراین تجربه کاربری در سایت ها نسبت به گرافیک و فونت وب سایت برتری دارد و یکی از مهمترین مواردی میباشد که باید هر مدیری در سایت خود به آن اهمیت زیادی بدهد! بنابراین اگر تجربه کاربری سایت شما مناسب نمیباشد حتما این ویژگی را در سایت خود پیاده نمایید!

طراحی کاملا ریسپانسیو و سرعت بهینه

حالا منظور از طراحی ریسپانسیو ( Responsive ) این است که سایت شما باید به خوبی بتوانید واکنشگرایی در سیستم های مختلف ارائه بدهد! اجازه بدهید این موضوع را با یک مثال قابل درک تر بکنم! به طور مثال اگر یک فرد با لپ تاپ یا گوشی موبایل وارد سایت شما شود باید سایت شما جوری تنظیم شود که هیچ گونه بهم ریختگی نداشته باشد و کاربر بتواند از سایت شما به راحتی استفاده نمایید!

نقطه مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید؟, سرعت سایت میباشد درحال حاظر اگر سرعت سایت شما بیشتر از 5 الی 8 ثانیه میباشد باید به دنبال فکری باشید چرا که اگر زمان بارگذاری سایت شما بیش از حد طول بکند افراد از سایت شما خارج شده و این امر نه تنها در الگوریتم گور خر گوگل تاثیر دارد بلکه مشتریان بسیار زیادی را از دست خواهید داد!

برای افزایش سرعت وب سایت خود میتوانید از موارد بسیار زیادی استفاده نمایید به طور مثال اگر هاست شما منابع کافی را ارائه نمیدهید میتوانید هاست خود را عوض کرده و با این باعث افزایش سرعت وب سایت خود بشوید! البته اگر از وردپرس برای سایت خود استفاده میکنید افزونه راکت میتواند گذینه بسیار مناسبی برای افزایش سرعت سایت شما بشود!

ویژگی مشتری مداری و پشتیبانی حرفه ای

اگر میخواهید در کمترین زمان ممکن اعتماد کاربران سایت را به خود جلب بکنید باید از ویژگی مشتری مداری استفاده بکنید با این کار نه تنها باعث افزایش فروش سایت میشوید بلکه افراد نظرات بسیار مثبتی بر روی محصولات شما خواهید گذاشت و این امر نیز برای گوگل اهمیت بسیار زیادی دارد که میتواند بر روی سئوی سایت شما نیز تاثیر گذار باشد!

به طور اگر شما یک سایت در زمینه فروش خدمات مجازی دارید میتوانید یک پشتیبانی در زمینه مشکلات فایل ها یا نرم افزار ها ارائه بدهید و یا اگر در زمینه فروش محصولات فیزیکی فعالیت دارید میتوانید خدمات پس از فروش را برای کاربران و مشتریان سایت خود ارائه بدهید با این کار میتوانید باعث افزایش فروش سایت خود بشوید!

استفاده از درگاه های پرداخت معتبر در سایت

ما در بخش های بالا گفتیم که الگوریتم گور خر گوگل به امنیت و موارد فنی بسیار حساس میباشد حالا اگر شما در سایت خود از درگاه های غیر معتبر استفاده بکنید باعث میشود تا گوگل سایت شما را جریمه و حساسیت الگوریم را بیشتر خواهد کرد! توصیه میشود در سایت خود از چندین نوع درگاه معتبر استفاده نمایید تا در صورتی که یکی از آن ها به مشکلی برخورد درگاه دیگر شما به درستی کار بکند!

جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

ما در مطالب بالا آشنا شدیم که الگوریتم گور خر گوگل ( Google Zebra ) چیست؟ و چه کاربردی در سایت ها دارد! حالا اجازه بدهیم این موضوع را در یک جمله جمع بندی بکنیم! ( الگوریتم گور خر گوگل مخصوص سایت های فروشگاهی که نسبت به بقیه سایت ها ضعیف و بیکیفیت هستند میباشد. )

امیدواریم این مقاله آموزشی از تی اف نت بلاگ برای شما مفید واقع شده باشد و توانسته باشیم کمکی در راستای رشد و پیشرفت سایت شما کرده باشیم! اگر هر گونه سوالی در این زمینه دارید میتوانید در بخش نظرات همین پست با ما در میان بگذارید!

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.