بهینه سازی سایت

الگوریتم کبوتر گوگل چیست؟ – آشنایی کامل با Google Bird

الگوریتم کبوتر گوگل چیست؟

با نام و یاد خدای بزرگ, ما در سیستم جستجوی گوگل الگوریتم های بسیاری زیادی داریم که یکی از آن ها الگوریتم کبوتر گوگل میباشد! که یکی از اصلیترین الگوریم هایی گوگل مانند الگوریتم پاندا و یا الگوریتم پنگوئن میباشد! اما اگر بخواهیم این الگوریتم را در یک سطر توضیح بدهیم میتوانیم بگوییم که الگوریتم کبوتر گوگل مخصوص کسب و کار های محلی طراحی شده است و گوگل با استفاده از این الگوریتم بهترین نتایج محلی را برای کاربران خود ارائه میدهد!

اجازه بدهید ما این موضوع را با یک مثال قابل درک تر بکنیم! به طور مثال اگر شما در گوگل سرچ بکنید! سوپر مارکت به طور خودکار گوگل نزدیکترین سوپر مارکت ها را برای شما به نمایش خواهد گذاشت و این کار الگوریتم کبوتر گوگل میباشد که با استفاده از آن میتواند نزدیک ترین سایت ها را نسبت به سرچ شما نشان بدهد! حالا با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا به ویژگی های بیشتر این الگوریتم و تاثیرات آن بر سایت ها, بپردازیم!

آنچه در این مقاله میخوانید:

  • الگوریتم کبوتر گوگل چیست؟
  • الگوریتم کبوتر گوگل چگونه کار میکند؟
  • اهمیت سئوی محلی یا لوکال سئو در سایت ها
  • تغییراتی که الگوریتم کبوتر ایجاد کرده است!
  • تاثیرات الگوریتم کبوتر گوگل بر روی کسب و کار ها
  • تاثیرات الگوریتم کبوتر گوگل بر روی ورودی سایت ها
  • جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

الگوریتم کبوتر گوگل چیست؟

اگر شما در گوگل یه متنی را سرچ بکنید گوگل برای شما لیستی از نتایج را به شما نمایش خواهد که که این موارد میتواند شامل ( عکس, متن, ویدئو و … ) باشد اما گوگل بسته به سرچ شما نتایجی را نمایش میدهد. بنابراین اگر شما سرچ بکنید رستوران, طبیعی میباشد که گوگل لوکیشن نزدیکترین رستوران ها را برای شما به نمایش بگذارد! در واقع گوگل در سایت 2014 این الگوریتم را طراحی کرده است که نسبت به لوکیشن ( Location ) کاربران بهترین نتایج را به نمایش بگذارد!

الگوریتم کبوتر گوگل چگونه کار میکند؟

در واقع گوگل هیچ وقت در مورد عملکرد و عوامل معاثر بر روی این الگوریتم توضیح نداده است! ولی در این موضوع بسیاری از آزمون و خطا ها انجام شده است که کارشناسان را به عوامل بسیار زیادی رسانده است اما با اطمینان میتوانیم بگوییم که موقعیت مکانی کاربر بر روی جستجوی بسیار تاثیر گذار میباشد و این مورد یکی از اصلیترین موارد این الگوریتم میباشد!

اما باید این نقطه را در نظر داشته باشیم که الگوریتم کبوتر گوگل ( Google Bird ) بسیار حرفه ای و گسترده است بنابراین نباید در مورد هوشمندی این الگوریتم تردید کرد به طور مثال اگر شما در لوکیشن ایران سرچ بکنید رستوران یا دانشگاه های فرانسه به هیچ عنوان گوگل لوکیشن این موارد را برای شما نمایش نخواهد داد! منظور از این جمله این است که گوگل به راحتی میتواند با استفاده از این الگوریتم تشخیص بدهد که شما در چه لوکیشنی قرار دارید!

اهمیت سئوی محلی یا لوکال سئو در سایت ها

امروزه با توجه به آمار هایی که در دسترس هستند سرچ سئوی محلی روز به روز در حال افزایش میباشد بنابراین طبیعی میباشد که گوگل روی این موضوع روز به روز حساس تر و دقیق تر باشد! البته باید این موضوع را در نظر گرفت که عوامل بسیار زیادی در سئوی محلی وجود دارد که باید به آن ها دقت کافی شود! به طور مثال در سئوی محلی یا لوکال سئو فاکتور هایی مانند ( لوکیشن کاربر, رضایت افراد, ساعت کاری کسب و کار, تولید محتوای یونیک و … ) بسیار تاثیر گذار هستند!

تغییراتی که الگوریتم کبوتر ایجاد کرده است!

در گذشته اگر شما سرچ میکردید ( بهترین رستوران های تبریز ) گوگل به شما از نظر بهترین بودن رستوان ها برای شما نتایجی به نمایش میگذاشت که این نتایج کاملا بدون در نظر گرفتن لوکیشن کاربران انجام میشد اما از زمانی که الگوریتم کبوتر گوگل شروع به کار کرده است این نتایج کاملا با در نظر گرفتن لوکیشن شما انجام میشود و این موضوع میتواند بر روی کسب کار شما کاملا تاثیر گذار باشد!

اما احتمال دارد در این جا برای شما سوال شود که آیا این الگوریتم به ضرر کسب کار ما تمام میشود یا خیر؟ در جواب به این سوال ما میتوانیم بگوییم که کاملا میتواند بر رشد کسب کار شما تاثیر گذار باشد! به طور مثال اگر شما رستورانی در شهر تبریز دارید و کاربری از تهران سرچ بکند بهترین رستوران ها و سایت شما در اولین نتیج گوگل باشد این کاربر هرگز نمیتواند به رستوران شما سر بزند بنابراین اگر با لوکیشن این نتایج انجام شود تنها سایت شما برای اشخاصی که در نزدیکی رستوران شما هستند به نمایش در میایید! و در این صورت احتما اومدن کاربر به رستوران شما بیشتر خواهد شد.

تاثیرات الگوریتم کبوتر گوگل بر روی کسب و کار ها

طبق سوال و جوابی که از مدیر سایت ها محلی شده است! اکثر افراد بر این باور هستند که الگوریتم کبوتر گوگل بر روی کسب کار آن ها تاثیر بسیار مثبتی داشته است! ما بسیاری دیگر نیز در جواب پاسخ داده اند که بر روی کسب کار آن ها بسیار تاثیر منفی قرار داده است! حالا در این جا کدام یک از این دو گروه درست میگوند؟ خوب در جواب هر دوی آن ها درست میگویند! برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر دقت فرمایید.

فرض بکنید که شما یک رستوران بسیار معرف دارید و در اکثر استان ها شما را میشناسند و شعبه هایی در استان ها دارید! تا قبل از شروع فعالیت این الگوریتم اسم رستوران شما در اولین نتایج گوگل به نمایش در میومد! اما بعد از شروع فعالیت گوگل با استفاده از لوکیشن کاربر نتایج را به نمایش گذاشته است و سایت شما برای برخی از افراد به نمایش در نمایید! در این صورت میتوان گفت الگوریتم کبوتر گوگل بر روی سایت شما تاثیر منفی داشته است.

تاثیرات الگوریتم کبوتر گوگل بر روی ورودی سایت ها

طبق برسی و سوال جوابی که از مدیران سایت های محلی شده است الگوریتم کبوتر تاثیر بسیار کمی بر روی ورودی سایت ها داشته است اما این این تاثیر اکثر رو به حالت منفی داشته است و دلیل این موضوع این است که این الگوریتم باعث شخصی سازی نتایج میشود و همانطور که و بخش بالا گفتیم احتمال دارد تا سایت شما برای برخی از افراد به نمایش گذاشته نشود!

اما یک نقطه بسیار مهم در این زمینه وجود دارد که باید به آن توجه کرد! این الگوریتم با شخصی سازی نتایج برای کاربران نرخ تبدیل کاربر را به مشتری قطعا افزایش خواهد داد چرا که جستجوی افراد دقیق خواهد بود و باعث افزایش مشتریان شما خواهد شد.

جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

ما در این مقاله آموزشی از تی اف نت بلاگ سعی کردیم تا الگوریتم Google Bird را به خوبی شرح بدهیم! و در جمع بندی این موضوع میتوانیم بگوییم که این الگوریتم میتواند برای بسیاری از کسب و کار های محلی تاثیرات بسیار مثبتی داشته باشید برعکس میتواند برای برخی از کسب کار ها بشدت تاثیرات منفی قرار بدهد!

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم کمکی بر روی سئوی وب سایت شما کرده باشیم اگر هر گونه سوالی در مورد الگوریتم کبوتر گوگل دارید میتوانید در بخش نظرات همین پست با ما در میان بگذارید! ما مشتاقانه منتظر نظرات شما هستیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.