آموزش های امنیتی, بهینه سازی سایت

چگونه از امنیت وب سایت خود مطمئن شویم؟ – راه کارهای اصولی

چگونه از امنیت وب سایت خود مطمئن شویم؟

امنیت وب سایت یکی از موارد مهم و ضروری میباشد که باید هر مدیر سایتی به آن دقت کافی را داشته باشید چرا که اگر وب سایت شما از امنیت خوبی برخودار نباشد احتمال دارد که هر لحظه هک شده و ضربه ببیند, موارد مختلفی در زمینه امنیت سایت وجود دارد که باید آن ها را مورد برسی قرار بدهید و اگر مشکلی در سایت وجود داشته باشد آن ها را برطرف سازید!

حالا ما در این مقاله جواب سوال چگونه از امنیت وب سایت خود مطمئن شویم؟ به صورت کامل پاسخ داده ایم و اگر مواردی که در ادامه گفته میشود را به صورت دقیق مورد برسی قرار بدهید میتوانید امنیت وب سایت خود بسیار افزایش بدهید, با ما در این مقاله از سایت تی اف نت پلاس همراه باشید!

آنچه در این مقاله میخواند:

  • امنیت سایت چیست؟
  • روش های تامین امنیت سایت
  • استفاده از پروتکل امن SSL
  • انتخاب پسورد مناسب
  • استفاده از هاست امن
  • تهیه بکاپ از وب سایت
  • برسی میزان امنیت وب سایت
  • جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

امنیت سایت چیست؟

به زبان ساده امنیت سایت به مجموعه اقداماتی گفته میشود که با انجام آن ها در وب سایت میتوانید امنیت را به حداکثر خود برسانید, یعنی در اصل با انجام روش ها و کارهای خاص سعی میکنید از اطلاعات وب سایت خود در برابر مهاجمین حفاظت بکنید, این روش ها میتواند ( امنیت سرور, امنیت سیستم مدیریت محتوای سایت, امنیت شبکه و … ) باشد!

اگر هر کدام از موارد امنیتی در وب سایت به مشکل بر بخورد مطمعنا روی وب سایت تاثیرات بسیار زیادی خواهد داشت, و حتی احتمال کاهش فروش سایت را نیز به همراه خواهد داشت, این موضوع یعنی امنیت وب سایت میتواند بر روی سئوی وب سایت نیز تاثیرات بسیار زیادی داشته باشد, بنابراین امنیت سایت خود را کاملا جدی بگیرید!

روش های تامین امنیت سایت

امروزه در دنیا وب سایت های بسیار زیادی وجود دارند که برخی از آن ها از امنیت مناسبی برخودار نیستند به همین دلیل به راحتی مورد حمله قرار میگیرند, و اگر وب سایت مورد حمله قرار بگیرد مطمعنا روی تجربه کاربری مخاطبین و حتی سئوی سایت ضربه میزند و برای این که آن سایت از دوباره سرپا بکنند هزینه های زیادی را در بر میگیرد!

حالا ما در ادامه به روش های مختلفی اشاره کرده ایم که با رعایت و تنظیم آن ها در وب سایت میتوانید امنیت وب سایت خود را بسیار بالا ببرید! توجه داشته باشید که هیچ سایتی نمیتواند به 100 درصد امنیت خود برسد چرا که هر لحظه احتمال دارد آن سایت توسط افراد حرفه هک شده و ضربه بخورد, اما میتوان آن سایت را به حداکثر امنیت خود رساند تا افراد به راحتی قادر به هک نباشند!

استفاده از پروتکل امن SSL

پروتکل امن SSL یکی از موارد بسیار مهم در هر سایتی میباشد و حتی گوگل بسیار در این مورد حساس میباشد, شما میتوانید با فعال سازی این پروتکل در سایت, اطلاعات ارسال از طرف کاربران خود را به صورت کامل امن دریافت بکنید و برعکس اطلاعات ارسالی سایت را برای کاربران کامل امن بکنید!

SSL اطلاعات را رمز گذاری کرده و بین سرور و مرورگر کاربر این انتقال ها به صورت امن انجام میشود و دیگر اجازه نمیدهد که شخص سومی این اطلاعات را مشاهده یا برسی بکند, بنابراین یکی از قدم های مهم در امنیت وب سایت به حساب می آید, اگر SSL را در سایت خود فعال نکرده اید همین الان آن را فعال سازی بکنید.

همچنین برای نصب SSL روی وردپرس یک افزونه حرفه ای وجود دارد که میتوانید به کمک این پلاگین وردپرسی SSL را در سایت وردپرسی خود فعال سازی و حتی مدیریت بکنید, اسن این افزونه ( Really Simple SSL Pro ) میباشد, پیشنهاد میکنم حتما مشاهده و در سایت خود نصب بکنید!

انتخاب پسورد مناسب

انتخاب یک رمز هوشمند و قوی برای حساب پنل مدیریتی وب سایت یکی دیگر از موارد امنیتی سایت میباشد, هر چقدر پسورد شما برای ورد به مدیریت پیچیده باشد میتواند امنیت بهتری را به خود بدهید, حتی میتوانید استفاده از پسورد قوی را برای کاربران نیز اجباری بکنید تا امنیت کاربران سایت نیز تامین شود!

باید در نظر داشته باشید که تنها وب سایت نمیباشد بلکه شما باید پسورد مناسبی برای ورود به پنل مدیریتی و حتی هاست خود در نظر بگیرید, و اگر یکی از این موارد به راحتی قابل دسترسی باشد میتواند امنیت وب سایت ضعیف بکند و حتی امکان هک شدن وب سایت را بالا میبرد!

استفاده از هاست امن

در کنار امنیت وب سایت باید امنیت هاست خود را در نظر بگیرید, هر چقدر هاست شما پر سرعت و امن باشد مطمعن باشید روی وب سایت نیز تاثیرات مثبتی خواهد گذاشت, اگر دوست دارید با انواع هاست و سرور آشنا بشوید پیشنهاد میکنیم مقاله ( هاست چیست؟ ) را مشاهده فرمایید, و انواع هاست و سرور را مورد برسی قرار بدهید و در آخر یک هاست مناسب برای وب سایت خود در نظر بگیرید!

تهیه بکاپ از وب سایت

اگر بتوانید در هر هفته یک بکاپ از سایت خود تهیه بکنید, مطمعن باشد که در صورت هک شده میتوانید آن مشکل را حل بکنید, چرا که شما یک فایل پیشتیبان در اختیار دارید, بنابراین یکی از مهمترین موارد در امینت وب سایت تهیه فایل پشتیبان یا همان بکاپ از سایت میباشد, سعی بکنید حداقل در هر هفته یک بکاپ از سایت بگیرید تا در هنگام بروز یک مشکل در سایت آن را بازیابی کرده و مشکل را حل بکنید!

این موضوع بقدری مهم میباشد که ما در وب سایت یک مقاله آموزشی کامل نقطه به نقطه ایجاد کرده ایم و اگر نمیدانید چه طوری از وب سایت خود بکاپ تهیه بکنید میتوانید با کمک آموزش ( بکاپ گیری از وب سایت ) را مشاهده کرده و با کمک این آموزش از وب سایت خود بکاپ تهیه بکنید!

برسی میزان امنیت وب سایت

با برسی مواردی که در بالا گفتیم میتوانید از میزان امنیت وب سایت خود مطلع بشود و در صورت نیاز امنیت سایت خود را بالا ببرسید, یک نقطه که باید به آن توجه بکنید این است که امنیت بر روی سئوی سایت نیز تاثیر گذار است و اگر میخواهید سئوی سایت خود را بهبود ببخشید باید امنیت سایت خود را برای گوگل به نمایش بگذارد, مطمعن باشید با این کار امتیازات بینظیری را از گوگل برای وب سایت خود دریافت خواهید کرد!

جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

همانطور که گقته شد امنیت وب سایت یکی از موارد در ابتدای طراحی سایت میباشد که باید به آن توجه ویژه ای بشود چرا که میتواند در آینده وب سایت بسیار تاثیر گذار باشد و اگر سایت شما از امنیت خوبی برخودار نباشد مطمعن باشید به سختی میتوانید سایت را رشد و پیشرفت بدهید!

ما در این مقاله آموزشی یعنی ( چگونه از امنیت وب سایت خود مطمئن شویم؟ ) راه کارهایی را به شما نشان دادیم که میتوانید با برسی آن ها در سایت از امنیت سایت خود مطمعن بشود و سئوی سایت خود را بهبود ببخشید, امیدواریم از این مقاله لذت کافی را برده باشید, همچنین میتوانید در بخش نظرات همین صفحه همه سوالات خود را در زمینه امینت وب سایت از ما بپرسید!

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.