بهینه سازی سایت

نحوه ارزیابی بک لینک با کیفیت – ویژگی های یک بک لینک خوب

نحوه ارزیابی بک لینک با کیفیت

بک لینک ها که از سمت سایت های خارجی به سمت سایت ما هدایت میشود باید تماما مورد برسی قرار بگیرد, حتما میدانید که اگر بک لینک های ارسال به سمت سایت شما بی کیفیت باشد میتواند به سئوی وب سایت شما ضربه بزند, بنابراین شما باید با ویژگی های یک بک لینک با کیفیت آشنا باشید تا بتوانید لینک های حرفه را به سمت وب سایت خود هدایت بکنید!

لینک سازی در وب سایت یکی از موارد مهم در زمینه سئوی وب سایت میباشد و اگر میخواهید سئوی وب سایت خود را قدرت ببخشید باید با حالت های مختلف لینک سازی آشنا بشوید, حالا ما در این مقاله آموزشی از تی اف نت بلاگ قصد داریم با نحوه ارزیابی بک لینک با کیفیت به صورت کامل آشنا بشویم با ما همراه باشید!

آنچه در این مقاله میخوانید:

 • ویژگی های یک بک لینک خوب
 • بک لینک با کیفیت چیست؟
 • روش های تشخیص بک لینک با کیفیت
 • اهمیت بک لینک با کیفیت بالا در سئو
 • روش های احیای بک لینک شکسته
 • نباید ها در بک لینک های با کیفیت
 • نکات طلایی در بک لینک با کیفیت
 • جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

ویژگی های یک بک لینک خوب

یک بک لینک با کیفیت و خوب باید روی کلمه درستی لینک شده باشید, ای موضوع به انکر تکست مرتبط میشود به طور مثال زمانی که در یک وب سایت روی کلمه لینک میدهید آن کلکه انکر تکست نام دارد بنابراین برسید بکنید که کلمه لینک شده کاملا مرتبط با صفحه مقصد میباشد در غیر این صورت ممکن اعتبار منفی به همراه داشته باشد!

مورد دیگری که باید در بک لینک خوب مورد برسی قرار بدهید ترافیک دریافتی میباشد, یعنی زمانی که یک سایت خارجی به سایت شما لینک میدهد, این لینک بعنوان یک تبلیغ عمل میکند و کاربران با کلیک بر روی آن لینک وارد وب سایت شما میشود بنابراین ترافیکی را با خود همراه دارد و شما باید این ترافیک را مورد برسی قرار بدهید و اگر ترافیک خوبی به همراه داشت آن بک لینک با کیفیت میباشد!

بک لینک با کیفیت چیست؟

زمانی که شما یک وب سایت را طراحی میکنید و طبق اصول سئو آن سایت را بالا میبرید به طور مثال ( تولید محتوای باکیفیت, لینک سازی داخلی  و … ) را به صورت کامل رعایت میکنید, اما در بین این ها بک لینک جایگاه خاصی را به خود اختصاص داده است و اگر برای سایت خود بک لینک با کیفیت ایجاد نکنید مطمعنا وب سایت شما پیشرفت آن چنانی نخواهد داشت و در صورت رشد بسیار زمانبر خواهد بود!

این موضوع را در نظر بگیرید که گوگل نیز تمامی بک لینک ها را مورد برسی قرار میدهد و طبق برسی به آن ها امتیاز میدهد این کار به این منظور است که افراد نتوانند به صورت دلخواه بک لینک های بی کیفیت برای وب سایت خود ایجاد بکنند , گوگل بسیار بر روی این موضوع حساس میباشد و اگر کمی اشتباه در زمینه داشته باشید تشخیص داده و امتیاز منفی به سایت میدهد!

اولین قدم برای لیجاد یک بک لینک حرفه ای شما باید تولید محتوا بکنید به گونه ای که بسیار کامل باشد و حتی رقیبان شما بتوانند از آن محتوا استفاده بکنند در این صورت این احتمال وجود دارد که رقیبان شما به دلخواه خودشان به سایت شما لینک بدهد و این به صورت کاملا طبیعی انجام میشود حالا در ادامه با موضوع بک لینک چیست؟ آشنا خواهیم شد!

حالا باید سایت مبدا و مقصد را مورد برسی قرار بدهید و اولین موضوع ارتباط بین این دو تا سایت میباشد سعی کنید سایتی را انتخاب بکنید که کاملا با حوزه کاری شما مرتبط میباشد در این صورت تاثیرات بیشتری را متقل خواهید کرد! به روی کلمه ای که لینک ایجاد میکنید دقت کافی را داشته باشید.

این نوع بک لینک ها را میتوانید به صورت کاملا رایگان در انجمن ها و وبلاگ های انتشار محتوا انجام بدهید البته میتوانید با پرداخت هزینه نیز در سایت های بسیار قدرتمند به سایت خود لینک سازی بکنید هر دوی این موارد میتواند به رشد و پیشرفت وب سایت کمک بزرگی بکند!

روش های تشخیص بک لینک با کیفیت

همانطور که میدانید لک لینک ها در وب سایت از اهمیت بسیار زیادی برخودار هستند چرا که هر بک لینک میتواند در رتبه گیری صفحات وب سایت تاثیر گذار باشند, حالا اگر این بک لینک ها با کیفیت باشند میتوانند رتبه های بهتری را به سمت صفحه سایت هدایت بکنند اما اگر تعداد بک لینک های صفحه به صورت بی کیفیت باشد مطمعنا رتبه های خود را در آن صفحه از دست خواهید داد!

اگر بخواهیم در مورد بک لینک های با کیفیت و بی کیفیت مثالی بزنیم میتوانیم بگوییم که بک لینک با کیفیت ویژگی هایی مانند ( صفحه مبدا و مقصد مرتبط باشد, از سایت های قدرتمند لینک سازی شده باشد, سایت مبدا اسپم نباشد و … ) را دارد, حالا بک لینک بی کیفیت هم موارد را برعکس دارد!

اهمیت بک لینک با کیفیت بالا در سئو

در زمینه سئو و بهینه سایت وب سایت یک بخشی به عنوان بک لینک وجود دارد که یعنی بک لینک به صورت مستقیم روی رتبه گیری صفحات سایت تاثیر گذار میباشد, بنابراین بک لینک هر چقدر با کیفیت باشد روی سئوی وب سایت تاثیرات بیشتری را خواهد گذاشت, پس بک لینک را یک موضوع کاملا جدی در نظر بگیرید!

در گذشته موتور جستجوی گوگل تنها به تعداد لینک های داده شده به وب سایت ها دقت داشت و از این رو اعتبار را متقل میکرد, اما طبیعتا برخی از افراد اومدند به صورت کاملا مصنوعی از سایت های بسیار زیادی که حتی مرتبط با حوزه کاری آن ها نبود لینک سازی کردند و رتبه های بهتری را در گوگل کسب کردند, گوگل نیز همراه در تلاش است تا درست ترین کار را انجام بدهند بنابراین با این موضوع به مشکل بر خورد و سیستم خود را آپدیت کرد! الان بک لینک ها کاملا مورد برشسی قرار میگیرند و اگر بی کیفیت باشند اعتبار منفی را منتقل میکنند!

الان گوگل یک الگوریتم به اسم ( پنگوئن گوگل ) وجود دارد که بک لینک ها را مورد برسی قرار میدهد پیشنهاد میکنیم حتما این الگوریتم را مطماله بکنید و با روند کار آن آشنا بشوید با این میتوانید بهترین بک لینک ها را به سمت سایت خود هدایت بکنید!

روش های احیای بک لینک شکسته

اجازه بدهید ابتدا با لینک های شکسته آشنا بشویم تا بتوانیم بک لینک های شکسته را احیا بکنیم در اصل روش احیای لینک شکسته به این گونه میباشد که لینک های از دست رفته را با توجه به محتوای آن بازیابی میکنیم به طور مثل شما یک لینک به صفحه ای داده اید! اما به دلایلی مانند خرابی لینک, محتوای پاک شده و … شما دوباره لینک را تصحیح میکنید!

حالا در بک لینک شکسته نیز دقیقا همانگونه میباشد یعنی اگر بک لینیکی را از دست داده اید به هر دلیل شما دوباره برمیگردید آن لینک را بازسازی کرده  احیا میکنید, روند انجام احیای لینک شکسته در ادامه گفته شده است:

 1. در اولین مرحله باید سایت هایی را پیدا بکنید که لینک شکسته به سمت سایت شما دارند و دوست دارید دوباره آن لینک را احیا بکنید, برای پیدا کردن این نوع لینک ها میتوانید از گوگل سرچ کنسول کمک بگیرید!
 2. در دومین قدم محتوای مرتبط با صفحه ای که لینک شده دارد درست بکنید و سعی بکنید کاملا مرتبط با موضوع صفحه لینک شکسته باشد! و بتوانید آن محتوا را در صفحه قرار بدهید!
 3. در آخرین مرحله صحبت با صاحب سایت مبدا میباشد, مالک وب سایت را پیدا کرده و پیشنهاد خود را به او بگویید و در صورت امکان با پرداخت کمی هزینه از او درخواست بکنید تا محتوای جدید را همراه با لینک صحیح در سایت قرار بدهد!

نباید ها در بک لینک های با کیفیت

خوب حالا اگر میخواخید بک لینک های با کیفیت برای وب سایت خود ایجاد بکنید باید به یک سری از نکات دقت فرمایید ما در این بخش لیستی از نباید ها جمع آوری کرده ایم که با رعایت آن ها میتوانید بک لینک های بسیار با کیفیت به سمت وب سایت خود هدایت بکنید!

 1. اعتماد به افراد مختلف در حال حاظر بسیاری از افراد هستند که خودشان را بعنوان سئو کار معرفی میکنند که به ظاهر حرفه ای هستند و در زمینه سئو دانش دارند اما اگر فرد نامناسبی را برای سایت یک بک لینک در نظر بگیرید مطمعن باشید که به سئوی وب سایت شما ضربه خواهد زد!
 2. سایت مبدا را مورد برسی قرار بدهید و اگر سایت مبدا شما از سایت خود شما پایینتر باشد مطمعن باشید تاثیرات منفی در پی خواهد داشت و حتی تعداد زیاد بک لینک باعث افت رتبه سایت میشود اما در عوض میتوانید یک بک لینک با کیفیت از سایت های پربازدید دریافت بکنید مطمعن باشید که روی سئوی سایت شما تاثیرات مثبت عالی خواهد داشت!
 3. بسیاری از مدیران و سئو کار ها در بخش کامنت  یا همان نظرات صفحات سایت های دیگر کامنت میگذارند و لینک وب سایت خود را در آن بخش قرار میدهند با این کار سئوی وب سایت خود را نابود میکنند پیشنهاد میکنیم که هیچ وقت این موضوع را تست و یا امتهان نکنید!

نکات طلایی در بک لینک با کیفیت

این نکات را نیز در بک لینک سازی برای سایت خود در نظر بگیرید, اول از همه سایت مبدا را که میخواهید بک لینک بدهید مورد برسی قرار بدهید و مطمعن بشوید که آن سایت از اعتبار کافی برخودار باشد تا بتواند قدرت خوبی را به سمت سایت شما هدایت بکند!

استفاده از متن برای لینک سازی یکی از موارد مهمی میباشد که باید به آن دقت کافی را داشته باشید ما در ابتدای همین مقاله گفتیم که متن لینک سازی بسیار میتواند بر روی انتقال اعتبار به سایت تاثیر گذار باشد اما اگر این متن به صورت غیر اصولی استفاده شود میتواند تاثیرات منفی در پی داشته باشد!

سعی بکنید در بک لینک سازی از حالت مختلف مانند فالو و لینم نوفالو استفاده بکنید در اصل شما باید به گونه ای عمل بکنید که گوگل شک نکند که خود شما این بک لینک را ایجاد کرده اید, فرض بکنید شما مدیر آن سایت مبدا هستید و دارید به یک سایت خارجی که در اصل سایت شما است لینک میدهید!

الان گوگل بسیار هوشمند شده است و در موضوع لینک سازی بسیار حساس میباشد و اگر در این زمینه غیر اصلی عمل بکنید مطمعن باشد که سئوی سایت شما ضربه خواهد دید پس با رعایت تمام قوانین گفته شده گوگل عمل بکنید تا سئوی سایت خود را بهبود ببخشید!

جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

بک لینک یکی از بخش های مهم سئو میباشد که باید در آن دقت کافی را داشته باشید و اگر در این زمینه زیاده روی بکنید ممکن است سئوی وب سایت خود را کاملا از دست بدهید, پیشنهاد میکنیم قبل از این که بخواهید لینک سازی خارجی برای وب سایت خود انجام بدهید یک استراتژی اصولی در این زمینه بچینید تا در آینده دچار مشکلات احتمالی نشوید!

امیدواریم از این مقاله آموزشی لذت برده باشید و توانسته باشید در لینک سازی خارجی سایت شما کمکی کرده باشید همچنین اگر هر گونه سوالی در این زمینه یعنی لینک سازی با کیفیت دارید با ما در بخش نظرات همین صفحه در میان بگذارید!

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.