دامنه و هاست

آموزش نصب وردپرس روی دایرکت ادمین به صورت نقطه به نقطه

آموزش نصب وردپرس روی دایرکت ادمین

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای وب سایت میباشد که امروزه طرفدار بسیار زیادی را برای خود جمع کرده است شما میتوانید وردپرس را بر روی هاست دایرکت ادمین و سی پنل به راحتی نصب و فعال سازی بکنید و با کمک قالب و افزونه های وجود یک سایت حرفه ای با آن برای خود طراحی و بسازید!

در این مقاله آموزشی از قصد داریم تا آموزش نصب وردپرس روی دایرکت ادمین را به صورت کامل و نقطه به نقطه برای شما توضیح و آموزش بدهیم پس با ما در این مقاله آموزشی از سایت تی اف نت بلاگ همراه باشید تا این آموزش را به صورت کامل با هم دیگر یاد بگیریم!

آنچه در این مقاله میخوانید:

 • مراحل نصب وردپرس بر روی هاست دایرکت ادمین
 • 1- ساخت دیتابیس در هاست دایرکت ادمین
 • 2- آپلود فایل وردپرس بر روی هاست دایرکت ادمین
 • 3- Extract فایل وردپرس در هاست Direct Admin
 • 4 - نصب وردپرس
 • جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

مراحل نصب وردپرس بر روی هاست دایرکت ادمین

همانطور که میدانید برای راه اندازی یک وب سایت شما نیاز به یک هاست دارید و میتوانید این هاست را از شرکت های مختلف تهیه بکنید بعد از این که هاست خود را تهیه و فعال سازی کردید میتوانید به سیستم مدیریتی دایرکت ادمین دسترسی داشته باشید البته باید اضافه بکنیم که شما قبل از خرید این سیستم مدیریت را انتخاب میکنید!

بعد از این هاست خود تهیه کردید وارد بخش مدیریت هاست شه و از قسمت ( File Manager ) وارد بخش مدیریت فایل های هاست شده و بخش ( public html ) را پیدا کرده وارد بخش ( public html ) بشوید این بخش همانند هاست سی پنل بخش روت هاست شما میباشد و فایل های سایت شما در این بخش قرار میگیرد!

1- ساخت دیتابیس در هاست دایرکت ادمین

شما برای این که بتوانید وردپرس را در هاست خود نصب بکنید باید در ابتدا یک دیتابیس بسازید و برای ساخت دیتابیس از قسمت اصلی هاست که منو ها قرار دارند بخش ( MySQL Management ) را پیدا کرده و روی این گذینه کلیک نمایید تا وارد بخش مدیریت دیتابیس هاست بشوید!

ساخت دیتابیس در هاست دایرکت ادمین

در بخش وارد شده شما میتوانید دیتابیس هایی که از قبل ساخته شده اند را مشاهده و مدیریت بکنید و برای ایجاد یک دیتابیس جدید روی گذینه ( Create new Database ) کلیک نمایید تا وارد بخش جدید به منظور ساخت دیتابیس وارد شوید!

ایجاد و ساخت دیتابیس برای نصب سایت

حالا در صفحه جدید شما باید یک اسم و یک یوزر به همراه پسورد برای دیتابیس خود در نظر بگیرد چگونگی انجام این کار را در ادامه خواهیم گفت هیم گفت با ما همراه باشید!

 1. Database Name در این بخش شما باید یک نام برای دیتابیس خود انتخاب بکنید و توجه داشته باشید که حروف کوچک و بزرگ در این بخش حساس میباشد!
 2. Database Username یک اسم دیگر برای یوزر دیتابیس خود انتخاب بکنید توجه داشته باشید که میتوانید اسم را یکی قرار بدهید البته بهتر است کمی متفاوت باشد!
 3. Username Password در این بخش نیز پسورد دیتابیس شما قرار میگیرد و توجه داشته باشید که حتما رمزی قوی در نظر بگیرید!
مراحل ساخت یک دیتابیس

پس از پر کردن فیلد ها بر روی گذینه create کلیک نمایید تا دیتابیس شما ساخته شود, ما تا اینجای آموزش در نصب وردپرس روی دایرکت ادمین دیتابیس را ساختیم پس وارد مرحله دوم میشویم با ما همراه باشید!ش

2- آپلود فایل وردپرس بر روی هاست دایرکت ادمین

حالا برای این که بتوانید وردپرس را نصب بکنید شما باید فایل وردپرس را از سایت خود ورپرس دانلود کرده و در هاست آپلود نمایید توجه داشته باشید که برای امنیت آخرین نسخه را دانلود نمایید, پس از دانلود دوباره وارد بخش اصلی هاست دایرکت ادمین شده و از قسمت ( File Manager ) وارد بخش فایل های سایت بشوید!

در این بخش وارد قسمت اصلی یعنی روت هاست بروید چرا که فایل های سایت همانطور که در ابتدا گفته در این قسمت قرار داده میشود بنابراین وارد پوشه ( Public_html ) بشوید!

بخش Public_html در هاست

پس از این که وارد بخش Public_html شدید شما باید فایل وردپرس را به صورت زیپ شده در هاست آپلود نمایید و برای آپلود روی گذینه ( + ) کلیک کرده و گذینه ( Upload Files ) را بزنید با این کار میتوانید فایل را انتخاب کرده و در هاست آپلود نمایید!

چگونگی آپلود فایل در هاست دایرکت ادمین

بعد از این که فایل را انتخاب بکنید شروع به آپلود خواهد کرد و در صورتی که پیغام موفقیت را مشاهده کردید گذینه ( Click here to go back ) را بزنید تا صفحه برای شما بسته شود! به همین راحتی شما دو مرحله از نصب وردپرس بر روی هاست دایرکت ادمین گذشتید و وارد مراحل بعد میشوید!

3- Extract فایل وردپرس در هاست Direct Admin

مرحله سوم بسیار راحت میباشد چرا که میتوانید با دو کلیک فایل را از حالت فشرده خارج نمایید برای این کار کافیست روی فایل زیپ آپلود شده راست کلیک کرده و گذینه ( Extract ) را بزنید با این کار فایل وردپرس شما از حالت زیپ خارج میشود!

حالا بعد از این که فایل را از حالت زیپ خارج بکنید یک پوشه در اختیار شما قرار میگیرد در داخل پوشه سه پوشه اصلی و با کمی فایل های دیگر قرار دارد, تمامی فایل ها که در پوشه قرار دارد فایل وردپرس میباشد و برای درست کار کردن وردپرس لازم و ضروری میباشند! اسم پوشه استخراجی ( WordPress ) نام دارد!

نقطه مهم: شما باید فایل ها را از پوشه ( WordPress ) به بخش اصلی یعنی ( public_html ) انتقال بدهید, اگر ایم کار را انجام ندهید وب سایت شما یک مسیر دیگر بعنوان دامنه انتخاب میکند, به طور مثال اگر دامنه شما ( tifnetplus.com ) و شما وردپرس را در پوشه استخراجی یعنی ( WordPress ) نصب بکنید, سایت شما ( tifnetplus.com/WordPress ) در دسترس خواهد بود!

4 - نصب وردپرس

حالا بعد از گذراندن مراحل قبل یعنی ساختن دیتابیس و آپلود فایل وردپرس به مراحله نهایی میرسیم در این مرحله شما باید آدرس دامنه خود را در یکی از تب های مرورگر بزنید و به زبان ساده وارد دامنه خود در مرورگر بشود پس ورود به صفحه زیر رو به رو خواهید شد که در این مرحله کافیست روی گذینه ( بزن بریم ) کلیک نمایید!

آموزش نصب وردپرس در هاست دایرکت ادمین

در صفحه جدید باز شده شما باید اطلاعات دیتابیسی که قبلا ساخته اید را وارد نمایید توجه داشته باشید که در فیلد اول نام دیتابیس و در فیلد دوم یوزر دیتابیس و در فیلد سوم پسورد دیتا بیس را قرار بدهید دو تا گذینه آخر به صورت خودکار درست میباشد و نیازی نیست در آن ها تغییری انجام بدهید! و بر روی گذینه ( فرستادن ) کلیک نمایید!

وقتی که دو تا مراحل قبلی را رد کردید وارد مهمترین قسمت میبشود که باید در پر کردن آن ها دقت کافی را داشته باشید! این بخش روی امنیت وب سایت بسیار تاثیر گذار خواهد بود!

 1. عنوان سایت: در این بخش شما باید یک اسم برای وب سایت خود انتخاب بکنید توجه داشته باید که این اسم بعدا نیز قابل تغییر میباشد!
 2. نام کاربری: در این بخش نیز شما باید یک نام کاربری برای خود در نظر بکنید در اصل این نام برای ورود به مدیریت یا همان پیشخوان سایت ضروری میباشد پس دقت کافی را داشته باشید!
 3. رمز عبور: این رمز مکمل ورود به پیشخوان میباشد که فقط برای مدیر سایت ساخته میشود دقت داشته باشید که حتما از پسورد بسیار قدرتمند در این بخش قرار بدهید!
 4. ایمیل شما: در این بخش نیز شما باید یک آدرس ایمیل وارد بکنید توجه داشته باشید که ایمیل سالم باشد چرا که در آینده میتواند در مدیریت وب سایت به شما بسیار کمک بکند!

اگر به تصویر بالا دقت داشته باشید که یک گذینه دیگر نیز وجود دارد که به اسم نمایش به موتورهای جستجو نوشته شده است اگر تیک این گذینه را بزنید دیگر موتور های جستجو وب سایت شما را برسی نمیکنند شما میتوانید این تیک را بزنید و پس از این که کارهای پایه ای سایت را انجام دادید این تیک را بردارید این یک امتیاز برای شما میباشد!

پیشنهاد میکنیم مقاله ( بعد از نصب وردپرس چه کنیم؟ ) را نیز در سایت مطالعه فرمایید در این مقاله گفته شده است که شما بعد از نصب وردپرس چه کارهایی را باید انجام بدهید تا به صورت اصولی یک وب سایت را از پایه طراحی و بسازید! حالا بعد از پر کردن تمامی فیلد ها روی گذینه ( راه اندازی وردپرس ) کلیک نمایید!

نقطه مهم: توجه داشته باید که نام کاربری خود را ادمین قرار ندهید این کلمه در مدیریت ها بسیار استفاده شده است و امنیت سایت را بسیار پایین می آورد و همچنین پسوردی بسیار قوی برای سایت خود در نظر بگیرید!

اگر تمامی مراحل را به درستی پیش رفته باشید مطمعنا تصویر بالا را مشاهده میکنید و در اینجا باید بگوییم که تبریک شما توانستید وردپرس را به صورت کامل نصب و راه اندازی بکنید حالا در این بخش روی گذینه ورود کلیک نمایید تا بتوانید وارد بخش مدیریت بشوید در بخش باز شده نیز باید نام کاربری و پسوردی که برای خود در نظر گرفتید را وارد نمایید!

جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

اگر مراحل بالا را به صورت کامل به درستی پیش رفته باشید تبریک میگوییم شما توانستید وردپرس را به صورت کامل در هاست دایرکت ادمین خود نصب و فعال سازی بکنید حالا تنها کاری که باید بکنید این است که بقیه مراحل طراحی سایت را در پیش بگیرید تا بتوانید یک وب سایت کامل برای خود طراحی بکنید!

امیدواریم از این مقاله آموزشی لذت کافی را برده باشد ما تمام سعی خود را میکنیم تا همواره پاسخگوی سوالات شما باشیم بنابراین اگر هر گونه سوالی دارید حتما در بخش نظرات همین پست با ما در میان بگذارید!

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.