بهینه سازی سایت

الگوریتم گوگل پیج لایوت (Page Layout) – خداحافظی با تبلیغات آزار دهنده

الگوریتم گوگل پیج لایوت (Page Layout)

با نام و یاد خدای بزرگ, امروزه ما در موتور جستجوی گوگل الگوریتم های بسیار زیادی را داریم که هر کدام از آن ها کارایی هایی دارند! یکی از این الگوریتم ها ( الگوریتم گوگل پیج لایوت یا به انگلیسی Google Page Layout ) نام دارد, که این الگوریتم وظیفه دارد میزان تبلیغات را در صفحات مختلف سایت مورد برسی قرار بدهد و اگر در صفحه ای از وب سایت تبلیغات زیادی وجود داشته باشید این وب سایت توسط این الگوریتم جریمه خواهد شد!

حالا با ما را در این مقاله آموزشی از تی اف نت بلاگ همراه باشید تا این الگوریتم پیشرفته و هوشمند را مورد برسی قرار بدهیم تا خدای نکرده سایت شما توسط این الگوریتم مورد جریمه واقع نشود!

آنچه در این مقاله میخوانید:

 • اهمیت الگوریتم Google Page Layout در وب سایت ها
 • الگوریتم گوگل پیج لایوت چه سایت هایی را جریمه میکند؟
 • روش جلوگیری از جریمه شدن توسط الگوریتم گوگل پیج لایوت
 • اگر توسط الگوریتم صفحه آرایی جریمه شدیم چه کنیم؟
 • جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

اهمیت الگوریتم Google Page Layout در وب سایت ها

همانطور که میدانید تبلیغات در وب سایت ها میتواند بر روی تجربه کاربری ( UX ) تاثیر گذار باشد و گوگل نیز به این موضوع اهمیت زیادی میدهد بنابراین این الگوریتم نیز برای گوگل بسیار حائز اهمیت میباشد! حالا اگر در یک وب سایت از تبلیغات بسیار زیادی استفاده شده احتمال این موضوع وجود دارد که توسط این الگوریتم مورد جریمه واقع شود! همچنین باید توجه داشته باشیم که استفاده از تبلیغات زیاد در صفحات باعث میشود تا صفحه ما زیبایی خود را از دست بدهد و احساس مناسبی را برای کاربران ایجاد نکند!

احتمال دارد که این برای شما پیش بیایید که منظور از تبلیغات آزار دهنده در وب سایت ها شامل چه مواردی میباشد!؟ ما در ادامه به چندین مورد از این تبلیغات که امروزه در وب سایت ها استفاده میشود اشاره کرده ایم!

 • استفاده از بنر تبلیغاتی بسیار بزرگ در سایت
 • استفاده از تبلیغات بسیار زیاد ( بالای 10 عدد ) در صفحه
 • استفاده از تبلیغات پاپ آپی بدون بازگشت

الگوریتم گوگل پیج لایوت چه سایت هایی را جریمه میکند؟

زمانی که این الگوریتم در موتور جستجوی گوگل شروع به کار کرد اتفاقی که افتاد تنها یک درصد از وب سایت ها توسط الگوریتم گوگل پیج لایوت جریمه شده اند! بنابراین میتواند نتیجه گرفت که قرار نیست تمام وب سایت هایی که از تبلیغات در سایت خود استفاده میکنند جریمه بشوند!

درواقع تنها وب سایت هایی جریمه خواهند شد که بدون توجه به تجربه کاربری سایت خود از تبلیغات بسیار زیادی در سایت خود استفاده میکنند و زیبایی و استایل وب سایت خود را بهم میزنند! البته گوگل این موضوع را به خوبی درک کرده است که تبلیغات بخش بزرگی از درآمد وب سایت ها میباشد! بنابراین شما میتوانید تبلیغات خود را جوری در سایت خود تنظیم نمایید که استایل سایت را بهم نزند در این صورت هیچ گاه جریمه این الگوریتم نخواهید شد!

روش جلوگیری از جریمه شدن توسط الگوریتم گوگل پیج لایوت

حالا به سایت خود دقت نمایید اگر از تبلیغات کمی در سایت خود استفاده کرده اید هیچ جای نگرانی وجود ندارد چرا که به هیچ عنوان توسط این الگوریتم جریمه نخواهید شد. چرا که این الگوریتم تنها برای سایت هایی طراحی شده است که از تبلیغات بسیار زیادی در صفحه سایت های خود بدون در نظر گرفتن استایل و تجربه کاربری سایت استفاده میکنند!

اما اگر در سایت خود از تبلیغات بسیار زیادی استفاده کرده اید میتواند الگوریتم گوگل پیج لایوت یک زنگ خطر برای سایت شما باشد بنابراین توصیه میکنیم حجم تبلیغات خود را در صفحات سایت کم بکنید و یا جوری تنظیم بکنید که باعث آزار کاربران سایت شما نشود! به نکاتی که در ادامه گفته ایم دقت فرمایید:

 • در ابتدای صفحه قبل از شروع محتوا تبلیغات استفاده نکنید!
 • به اندازه های تبلیغات در صفحه محتوا دقت فرمایید!
 • از تبلیغات بیش از حد استفاده نکنید احتما جریمه را بالا میبرد!

اگر توسط الگوریتم صفحه آرایی جریمه شدیم چه کنیم؟

حالا امکان دارد سایت شما توسط الگوریتم ( Page Layout ) جریمه شده باشید در این صورت تنها کاری که باید انجام بدهید این است که تبلیغات صفحات سایت خود را مورد برسی قرار بدهید و اگر از تبلیغ در بالای صفحه استفاده کرده باشید آن را پاکسازی بکنید و در مرحله بعد به سراغ مابقی تبلیغات سایت بروید و تناسب تبلیغات خود را با محتوای سایت خود مورد برسی و قرار بدهید تا تناسب بین تبلیغات و محتوا درست باشید!

پس از انجام این مراحل میتوانید وارد سرچ کنسول سایت خود شده و یک ریکوست ایندکس برای صفحه مورد نظر خود انجام بدهید تا گوگل صفحه شما را دوباره مورد برسی قرار بدهد با این انجام این مراحل از این جریمه گذر خواهید کرد تمامی مراحل به همین راحتی میباشد.

جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

ما در این ( الگوریتم گوگل پیج لایوت ) متوجه شده ایم که گوگل برای برای تبلیغات سایت ها نیز برنامه ریزی کرده است و اگر در زمینه تبلیغات زیاده روی بکنید توسط این الگوریتم جریمه خواهید شد! اجازه بدهید یک نقطه مهم را نیز خدمت شما بگوییم! اگر شما به فکر رشد کسب و کار خود هستید باید تجربه کاربری سایت خود بسیار جدی بگیرید و در غیر این صورت کسب کار شما رشد و پیشرفت زیادی نخواهد کرد!

امیدواریم این مقاله آموزشی برای شما عزیزان مفید بوده باشید اگر هر گونه سوالی در زمینه الگوریتم های گوگل دارید میتوانید در بخش نظرات همین پست برای ما ارسال فرمایید! ما مشتاقانه پاسخگوی شما هستیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.