بهینه سازی سایت

الگوریتم رنک برین (RankBrain) – هوش مصنوعی گوگل

الگوریتم رنک برین (RankBrain)

با نام خدا, امروزه الگوریتم های گوگل روز به روز بیشتر و درحال برزرسانی و بهبود هستند! و الگوریتم رنک برین ( RankBrain ) یکی دیگر از الگوریتم های گوگل میباشد! که درواقع میتوان گفت این الگوریتم نمونه بهبود شده الگوریتم پنگوئن و الگوریتم پاندا میباشد! حالا با ما در ادامه این مقاله آموزشی همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در مورد الگوریتم رنک برین کسب بکنیم!

آنچه در این مقاله میخواند:

  • الگوریتم رنک برین چیست؟
  • نحوه عملکرد الگوریتم RankBrain چگونه است؟
  • تاثیرات الگوریتم رنک برین بر سئوی سایت
  • جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

الگوریتم رنک برین چیست؟

الگوریتم رنک برین یک برنامه و هوش مصنوعی میباشد که در سال 2015 توسط گوگل معرفی و شروع به کار کرد این الگوریتم مخصوص برسی سوالات مخاطبین در موتور جستجوی گوگل طراحی شده است! و اگر هنگان سرچ کلمه ای برای این الگوریتم نا آشنا باشد سعی میکند با حدس زدن سوالات مشابه در گوگل مورد برسی قرار بدهید!

الگوریتم هایی مانند پاندا در گوگل نیز کار مشابهی با الگوریتم RankBrain انجام میدهند اما این الگوریتم ها برای یافتن بهترین نتایج در گوگل تنها به کلمات کلیدی پخش شده در صفحات اهمیت میدانند از این رو بسیاری از مدیران و سئو کار ها سعی کردند با سئوی کلاه سیاه و پخش کردن کلمات کلیدی در صفحات بهترین نتایج را در گوگل کسب بکنند! بنابراین این موضوع باعث نارضاتی کاربران در گوگل شد! به همین دلیل گوگل الگوریتم رنک برین را معرفی کرد تا این نتایج را بهبود ببخشد!

باید توجه داشت که این الگوریتم روز به روز در حال یادگیری و پیشرفت میباشد و هیچ گونه تاثیر ثابتی بر روی سایت ها ندارد و کاملا متغییر میباشد! این الگوریتم با تشخیص الگوری های جدید مفاهیم سرچ شده سعی میکند نتایج مشابهی را برای کاربران به نمایش بگذارد!

نحوه عملکرد الگوریتم RankBrain چگونه است؟

الگوریتم رنک برین ( RankBrain ) نسبت به بقیه الگوریتم های گوگل کارکرد کاملا متفاوت دارد و به صورت کاملا هوشمند عمل میکند. اجازه بدهید این موضوع را با یک مثال قابل درک تر بکنیم! اگر شخصی در گوگل سرچ بکند ( چند قاشق شکر برای درست کردن قهوه لازم است؟ ) نتایجی که در کشور آلمان نمایش داده میشود با نتایجی که در کشور ترکیه به نمایش درمیاید کاملا متفاوت است! چرا این الگوریتم متوجه این موضوع میشود که تعداد قاشق های شکر در این دو منطقه متفاوت است!

باید در نظر داشت که این الگوریتم تنها مخصوص یافتن پاسخ برای کاربران خود طراحی نشده است و همانطور که گفته شد هر روز در حال تغییر و پیشرفت میباشد! باید دقت داشت که کار این الگوریتم رنک برین بعد سرچ کاربران نیز ادامه دارد و نتایجی که برای مخاطبین نمایش داده است را مورد برسی قرار داده است که آیا فرد سرچ کننده چه مدت در صفحه باز شده ماندگار بوده است و مورادی بسیار زیادی دیگر به تماما به رفتار کاربران ربط دارد!

این موارد را به صورت دقیق مورد برسی قرار میدهد تا در سرچ بعدی که یک فرد انجام میدهد نتایج کاملتری را ارائه بدهید! این الگوریتم کاملا هوشمند پیشرفته است بنابراین نباید به نتایجی که برای مخاطبین خود نمایش میدهد دفعه بعد ثابت باشد!

تاثیرات الگوریتم رنک برین بر سئوی سایت

در حال حاظر مدیران و سئو کار ها دنبال پیدا کردن کلمات کلیدی در حوزه وب سایت خود هستند تا بر روی این این کلمات سرمایه گذاری بکنند و حتی در این راه هزینه های بسیار زیادی انجام میدهد با این امید که استفاده مداوم از کلمات کلیدی میتواند آن ها را به رتبه های اول گوگل برساند!

اما از موضوع اصلی یعنی ( ارائه خدمات یا محتوای با کیفیت ) دور میشوند! همانطور که گفته شد الگوریتم رنک برین روی معنا و مفوم اطلاعات تمرکز میکند! بنابراین شاید شما کلمه کلیدی را در سایت خود انتخاب بکنید که برای جستجوگران کاملا ناشناخته باشد بنابراین اگر میخواهید روی سئوی وب سایت خود کار بکنید تنها کافیست بر روی ارائه محتوای باکیفیت تمرکز بکنید با این کار به راحتی نتایج بهتری را در گوگل کسب خواهید کرد.

حالا به این نقطه توجه داشته باشید که شما باید توجه این الگوریتم را نسبت به سایت خود جلب بکنید تا بتوانید نتایج بهتری را در گوگل کسب بکنید! برای جلب توجه این الگوریتم شما باید سایتی کاملا بهینه و در سرعت لود صفحات موفق باشید و حتی ریسپانسیو بودن صفحات قبل از نمایش سایت شما توسط گوگل مورد برسی قرار میگیرد و اگر محتوای خوبی داشته باشد اما یکی از این موارد را فراموش بکنید به احتمال زیاد رتبه های خوبی را کسب نخواهید کرد!

لینک سازی های داخلی و خارجی فراموش نشود که میتواند اعتبار بسیار زیادی برای صفحات رقم بزند اما باید در لینک سازی ها دقت داشته باشید که تنها از یک کلمه ثابت استفاده نکنید چرا که این موضوع تاثیرات زیادی در پی نخواهد داشت به طور مثال اگر میخواهید به صفحه قالب سایت فروشگاه ظروف لینک بدهید این متن را در تمامی صفحات لینک ندهید و از کلمات مشابه لینک بدهید به طور مثال ( طراحی سایت با سایت آماده فروشگاه ظروف ) این کار بسیار میتواند بر روی سایت شما مفید باشد!

جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

گوگل همراه در تلاش است که بهترین نتایج را برای مخاطبین خود ارائه بدهید بنابراین نباید به فکر گول زدن سیستم هوشمند گوگل باشیم چرا که چنین کاری امکان پذیر نیست بنابراین اگر میخواهید با استفاده از الگوریتم های گوگل به موفقیت برسید باید محتوای کاملا کاربر پسند و روی گرافیک, ریسپانسیو و موارد دیگر که میتواند روی تجربه کاربری ( XL ) تاثیر گذار باشد کار بکنید با این کار احتمال موفقیت وب سایت شما کاملا افزایش پیدا میکند!

امیدواریم این مقاله آموزشی توانسته باشد اطلاعات مفیدی در زمینه الگوریتم رنک برین داده باشد اگر هر گونه سوالی در این زمینه داشته باشید میتوانید در بخش نظرات همین پست از ما بپرسید ما مشتاقانه پاسخگوی شما عزیزان هستیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.