بهینه سازی سایت

بهترین ساختار یک دامنه برای سایت های بین المللی

بهترین ساختار یک دامنه برای سایت های بین المللی

با نام و یاد خدای بزرگ, در راه اندازی یک وب سایت اولین قدم هایی که مدیر وب سایت برای آن سایت بردارد انخاب دامنه مناسب میباشد که یک ریزه کار دشواری میباشد ! اگر اطلاعات کافی در این زمینه ندارید حتما مقاله ( روش های انتخاب دامنه خوب و استاندارد ) را نیز مشاده نمایید! بحث یا نقطه قابل توجه این است که اگر شما یک وب سایت چند زبانه و بین المللی میخواهید انتخاب بکنید کار سختر نیز میشود!

بنابراین ما تصمیم گرفتیم که این مقاله از ( تی اف نت پلاگ ) روش های یا ( بهترین ساختار یک دامنه برای سایت های بین المللی ) یک کمکی برای انتخاب یک دامنه صحیح انجام بدهیم برای کسب اطلاع بیشتر در این زمینه با ما تا آخر این آموزش همراه باشید!

آنچه در این مقاله میخوانید:

 • بهترین ساختار یک دامنه برای سایت های بین المللی تز نظر سئو
 • استفاده از یک دامنه جدید در وب سایت
 • استفاده از زیر دامنه یا زیر شاخه (Subdomain) یا (Subdirectory)
 • بهترین ساختار یک دامنه برای کشورهای چند زبانه
 • بهترین ساختار دامنه برای چند کشور با یک زبان
 • جمع بندی مطالب

بهترین ساختار یک دامنه برای سایت های بین المللی از نظر سئو

اگر شما یک وب سایت دارید و میخواهید وب سایت خود را در کشور های مختلف گسترش بدهید به صورت کلی میتوانید از سه روش برای انجام این کار استفاده نمایید که البته هر سه به طور کلی به راحتی قابلیت اجرا شدن را دارند روش های مورد نظر در پایین گفته شده اند:

 • استفاده از یک دامنه جدید برای کشور مثال: YourDomain.ca
 • استفاده از یک زیر دامنه جدید برای کشور مثال: ca.YourDomain.com
 • استفاده از یک زیر شاخه جدید برای کشور مثال: YourDomain.com/ca

شما میتوانید از سه حالت استفاده نمایید که هر کدام از آن ها مزایای خاص خودشان را دارد که شما باید به تمامی آن ها قبل از انتخاب روش مورد نظر توجه داشته باشید برای این که اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست بیاورد ما را در ادامه این مقاله همراهی نمایید.

استفاده از یک دامنه جدید در وب سایت

روش اول استفاده از یک دامنه جدید ( مخصوص کشور هدف ) است که این روش مخصوص کسب کار های بزرگ میباشد چرا که این روش نیاز به سرمایه زیادی دارد شما در این روش از یک دامنه جدید کد کشوری یا همان ( ccTLD ) انتخاب میکنید با این کار موتورهای جستجو مانند گوگل به راحتی میتوانند بفهمند که کدام کشور مخاطب هدف شما هستند و در نتایج خود به آن کاربران نمایش میدهند. هر کشوری یک کد دامنه مخصوص خودشان را دارد به طور مثال در کشور عزیزمان ایران کد دامنه ( .ir ) میباشد و در کشور کانادا ( .ca ) میباشد و شما باید از یک دامنه هدف استفاده نمایید.

البته توجه داشته باشید که قبل از انجام این کار و خرید یک دامنه جدید تحقیقات لازم را برای آن کشور انجام بدهید و ببینید که آیا این کشور ارزش سرمایه گذاری را دارد یا خیر چرا که این روش نیاز به سرمایه زیادی دارد و اگر سرمایه شما محدود میباشد شما میتوانید از دو روش دیگر که در ادامه توضیح داده شده است استفاده نمایید.

استفاده از زیر دامنه یا زیر شاخه

اگر شما نمیتوانید از یک دامنه جدید برای یک کشور دیگر استفاده نمایید روش های دیگر وجود دارد که میتوانید از زیر دامنه (Subdomain) یا از زیر شاخه (Subdirectory) استفاده نمایید با این روش ها دیگر نیازی به هزینه و سرمایه زیادی نخواهید داشت. حالا اگر زیر دامنه و زیر شاخه را درک نمیکنید به مثال های زیر توجه فرمایید:

 • زیر دامنه : ir.YourDomain.com
 • زیر شاخه: YourDomain.com/ir

این دو تا روش برای انجام این امر بسیار مناسب هستند اما با توجه به برسی هایی که توسط تیم تی اف نت پلاس انجام شد متوجه شدیم که استفاده از زیر ساخته بهترین روش و مناسب ترین هستد اگر از افزونه چند زبانه وردپرس استفاده کرده باشید متوجه میشوید ه حتی این پلاگین محبوب نیز از این روش برای ساخت سایت چند زبانه استفاده میکند!

بهترین ساختار یک دامنه برای کشورهای چند زبانه

در حال حاظر برخی از کشور ها هستند که از دو زبان یا بشتر تبعیت میکنند یا افراد آن کشور به دو زبان زندگی میکنند به طور مثال افراد کشور کانادا به دو زبان انگلیسی و فرانسوی زندگی میکنند بنابراین ضروری میباشد که شما در وب سایت خود هر دو زبان را پوشش بدهید! برای انجام این کار نیز به روش های قبل عمل بکنید و برای هر زبان از زیر شاخه استفاده نمایید. به مثال های زیر توجه بکنید:

 • زیر شاخه زبان انگلیسی : YourDomain.ca/en
 • زیر شاخه زبان فرانسوی : YourDomain.com/fr

مثال های بالا در صورتی قابل اجرا میباشد که یک دامنه اختصاصی ( ccTLD ) خریداری کرده باشید اما شاید شما نخواهید از یک دامنه جدید برای یک کشور انتخاب نمایید  در این صورت شما میتوانید از زیر شاخه برای انجام این کار انجام بدهید که باید یک زیر شاخته برای کشور مورد نظر اضافه بکنید و بعد از انجام این کار دو زیر شاخه دیگر نیز برای زبان انگلیسی و فرانسوی در نظر بگیرید. به مثال های زیر توجه فرمایید:

 • زیر شاخه کشور کانادا و زبان انگلیسی : YourDomain.com/ca/en
 • زیر شاخه کشور کانادا و زبان فرانسوی : YourDomain.com/ca/fr

به همین راحتی شما میتوانید از زیر شاخه ها برای انجام این امر نیز استفاده نمایید البته توجه فرمایید که بهترین روش این موضوع خرید یک دامنه اختصاصی برای آن کشور است و در صورتی که سرمایه کمی داشته باشید این روش ها میتواند برای شما مفید باشد.

بهترین ساختار دامنه برای چند کشور با یک زبان

همانطور که در بالا گفته شد امکان دارد در یک کشور از دو زبان استفاده شود و برعکس ممکن از در یک کشور از یک زبان مشخص استفاده شود که در بسیار از کشور ها نیز استفاده میشود به طور مثال کشور انگلستان و استرالیا از یک زبان استفاده میکنند اما نقطه قابل توجه اینجاست که ما نباید از یک دامنه برای هر دوی آن ها استفاده نماییم.

دلیلی که استفاده کردن از یک دامنه را برای این مدل کشور ها رد میکنیم این است که ممکن است کشور ها واحد پولی یا اطلاعات تماس مختلفی داشته باشند بنابراین اگر ما از یک دامنه برای این مدل کشور ها استفاده بکنیم ممکن است باعث سردرگمی کاربران شود و این کار برای هر نوع کسب و کار مضر میباشد! پس برای این نوع کشور ها نیز باید از یک دامنه جدید با زیر شاخته استفادع نماییم با این کار به راحتی میتوانید زبان و کشور های سایت خود را جدا نماییم.

جمع بندی مطالب

بهترین ساختار یک دامنه برای سایت های بین المللی استفاده از یک دامنه جدا مخصوص آن کشور است اما شما میتوانید از زیر شاخه نیز برای انجام این کار انجام بدهید البته اگر شما علاقه مند به طراحی سایت هستنید میتوانید سایت آماده و فروشگاهی ( قالب وردپرس فروشگاه طلا و جواهر ) را مشاهده نمایید این وب سایت آماده کاملا اختصاصی طراحی و ساخته شده است.

شما میتوانید هر نوع سوالی را در زمینه ساختار یک دامنه بین المللی از ما در بخش نظرات بپرسید تمام سعی ما بر این خواهد بود که در کمترین زمان ممکن پاسخگوی سوالات شما باشیم و همچنین اگر موردی دیگری در این زمینه میدانید برای ما در بخش نظرات ارسال نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.