دامنه و هاست

تفاوت دامنه ir با com در چیست؟ کدام پسوند دامین را بخرم؟

تفاوت دامنه ir با com در چیست؟

زمانی که میخواهیم یک وب سایت طراحی و ایجاد بکنیم, یکی از ابزار های ضروری دامین سایت میباشد که باید در انتخاب آن دقت بالایی داشته باشید, در این زمان سوالی که برای بسیاری از مخاطبین پیش می آید این است که دامنه .ir بهتر است یا .com باید بگوییم که این سوال میتواند کاملا بجا باشد و یکی از موارد مهم در انتخاب دامنه میباشد!

ما در این مقاله به صورت کامل تفاوت دامنه ir با com در چیست؟ را توضیح داده ایم و شما میتوانید بعد از مطالعه این مقاله از سایت تی اف نت بلاگ به راحتی میتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید, با ما در ادامه این برسی دامنه ها همراه باشید!

آنچه در این مقاله میخوانید:

 • بهترین نوع پسوند دامین برای سایت کدام است؟
 • دامنه ir با com کدام برای خرید مناسب است؟
 • دامنه com یا ir کدام محبوب است؟
 • تفاوت دامنه ir با com از نظر قیمت
 • تفاوت دامنه ir با com در میزان تعداد
 • تفاوت ir با com از لحاظ اعتماد
 • تحریم های دامنه ir در سطح وب
 • تاثیرات پسوند com و ir بر روی سئوی سایت
 • حالا کدام گذینه ( ir , om ) برای تهیه مناسب است؟
 • جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

بهترین نوع پسوند دامین برای سایت کدام است؟

در اصل انتخاب یک پسوند برای وب سایت میتواند کاملا در حوزه های مختلف متفاوت باشید, یعنی ممکن است برای یک وب سایتی پسوند ir مناسب باشد و برای برخی دیگر از سایت ها پسوند com حالا این شما هستید که با شناختی که از پسوند ها دارید انتخاب میکنید که سایت شما چه پسوندی داشته باشید, اما عجله نکنید برای این بتوانید یک پسوند مناسب برای سایت خود انتخاب بکنید باید با این دو پسوند آشنایی داشته باشید!

قبل از این که این مقاله را مطالعه بکنید, پیشنهاد میکنید قبل از انتخاب پسوند یک اسم برای دامنه خود انتخاب بکنید تا بعدا به فکر پسوند مناسب باشیم, برای این که بتوانید یک اسم مناسب پیدا بکنید ما در مقاله ( روش های انتخاب دامنه مناسب و استاندارد ) به صورت کامل توضیح داده ایم که چگونه یک اسم مناسب برای دامنه خود انتخاب بکنید!

دامنه ir با com کدام برای خرید مناسب است؟

دوباره این سوال پرسیده شد, حالا برای این که بتوانیم به این سوال پاسخ بدهیم باید این دو پسوند را از زاویه های مختلفی مورد برسی قرار بدهید تا در آخر به جواب این سوال برسیم, به صورت کلی در برخی از این زاویه ها دامنه ir برتری دارد و در برخی از این زاویه ها پسوند com حالا با ما در ادامه این نقد و برسی همراه باشید.

دامنه com یا ir کدام محبوب است؟

در ابتدا اگر بخواهیم این دو پسوند را با هم مقایسه بکنیم, باید به تعداد خرید آن ها دقت کرد, اما اشتباه متوجه نشوید دامنه ir مخصوص کشور عزیزمان میباشد, ولی دامنه com یک دامنه جهانی میباشد پس مطمعنا تعداد خرید های دامنه com بسیار بالاتر خواهد بود!

 1. دامنه ir مخصوص کشور ایران: این پسوند طبق آمار شرکت خود ایرنیک به تعداد ( 1,484,879 ) دامنه تهیه شده است و در حال حاظر در کشور مورد استفاده و فعال میباشد, دوباره تاکید میکنیم دامنه ir مخصوص ایران میباشد!
 2. دامنه com یک دامنه جهانی: حالا این دامنه یک آمار بسیار با ارقام بسیار زیادی داده است به طور میانگین ( 159,599,569 ) میباشد که در اصل تعداد تهیه شده های این پسوند را نشان میدهد, باید توجه داشته باشید که این پسوند یک دامنه جهانی میباشد و تقریبا در تمامی کشور ها مورد استفاده قرار میگیرید, بنابراین این آمار اصلا جای تعجبی ندارد!
دامنه com یا ir کدام محبوب است؟

تفاوت دامنه ir با com از نظر قیمت

یکی از موارد مهمی که هر خریدار دامنه به آن دقت میکند تفاوت قیمت های ir با com میباشد که در اصل کار بسیار طبیعی میباشد, باید توجه داشته باشید که دامنه ir مخصوص کشور ایران میباشد بنابراین به ریال محاسبه شده و قیمت بسیار پایین تری نسبت به بقیه دامنه ها دارد!

حالا اجازه بدهید یک سوال بپرسیم, آیا این تفاوت قیمت که بسیار زیاد میباشد میتواند بهترین یا بدترین دامنه را مشخص کند؟ جواب این سوال میتواند این باشد که خیر و تنها این قیمت به دلیل اختصاصی بودن یه کشور و جهانی بودن آن ها میباشد, بنابراین سریع قضاوت نکنید که کدام پسوند مناسب میباشد!

تفاوت دامنه ir با com در میزان تعداد

فرض بکنید که شما یک اسم برای دامنه خود انتخاب کرده اید و از آن جا که دامنه com یک پسوند جهانی میباشد ممکن است که در دسترس نباشد و نتوانید آن را تهیه بکنید, اما همان اسم احتمال دارد که با پسوند ir در دسترس باشد و به راحتی میتوانید آن را خریداری کرده و به نام خود ثبت بکنید!

پسوند های جهانی مانند com تقریبا تمامی اسم های معروف را از دست داده است چرا که این احتمال وجود دارد یک شخص این اسم را از قبل تهیه کرده باشد, بنابراین میزان آزاد بودن اسم ها در پسوند ir بسیار زیاد میباشد و میتوانید تقریبا اسم های بسیار مناسبی برای دامنه خود انتخاب بکنید!

تفاوت ir با com از لحاظ اعتماد

از اون جایی که دامنه های ir مخصوص کشور ایران میباشد و یک شرکت رسمی به اسم ایرنیک این دامنه ها را برای اشخاص ثبت میکند اعتبار و اعتماد بیشتری نسب به پسوند های com دارند, شما میتوانید پسوند های ir را به راحتی پیگیری کرده و از هر گونه کلاه برداری جلو گیری بکنید!

تحریم های دامنه ir در سطح وب

در تحریم ها برای هر دو یک تفاوتی دارد, برای پسوند های ir شما برای تبلیغات گوگل محروم هستید و نمیتوانید تبلیغاتی به صورت جهانی در گوگل انجام بدهید و این موضوع بسیار بد میباشد برای پسوند های ir بنابرای اگر در آینده قصد دارید تبلیغات گوگل ادز بروید حتما پسوند com را انتخاب بکنید!

یک حالت دیگر برای پسوند های ir میباشد که یک نوع امتیاز میباشد به صورت کلی اگر بخواهید در صدا و سیما تبلیغاتی را برای سایت خود انجام بدهید اگر پسوند شما com باشد این امکان را پیدا نخواهید کرد, بنابراین پسوند ir دقیقا در این بخش یک برتری نسبت به com دارد!

تاثیرات پسوند com و ir بر روی سئوی سایت

شما باید در این زمینه با موضوع سئو آشنا باشید تا بتوانید این موضوع را به صورت کلی درک بکنید, اگر نمیدانید سئو چی هست توصیه میکنیم مقاله ( سئو چیست؟ و چرا سئو برای سایت مهم است؟ ) را مطالعه کرده و با موضوع سئو کمی آشنایی بدست بیاورید!

برخی از افراد به این باور هستند که پسوند میتواند بر روی سئو تاثیر گذار باشد, باید بگوییم که پسوند هیچ گونه تاثیر خاصی روی سئوی سایت نمیگذارد بنابراین این فکر که پسوند بر سئو و رتبه های سایت تاثیر گذار است غلط میباشد! باید اضافه بکنید که اسم دامنه میتواند تاثیر گذار باشد نه پسوند!

نقطه دیگری که باید اضافه بکنیم این است که پسوند ir مخصوص کشور ایران میباشد بنابراین اگر کسی در خارج از کشور سرچ بکند ممکن است کمی رتبه های شما پایین تر باشد, بنابراین جواب این سوال کمی سخت میباشد چرا که هیچ منبع رسمی مانند گوگل این موضوع را تایید را رد نمیکند!

حالا کدام گذینه ( ir , om ) برای تهیه مناسب است؟

حالا جواب این سوال کدام دامنه بهتر است آن را تهیه بکنم؟ خوب پس از این که این موارد را مورد برسی قرار دادیم شما باید بتوانید نسبت به کسب و کاری که دارید یکی از آن ها را انتخاب بکنید, اما به صورت کلی نمیتوان گفت که کدام بهترین گذینه برای کسب و کار شما میباشد!

نقطه اول:  این که اگر شما میخواهید تنها در حوزه کشور فعالیت بکنید, بهترین گذینه ir میباشد چرا که مخصوص خود کشور عزیزمان میباشد, بنابراین ir برای کسب و کار های داخل کشور بسیار مناسب میباشد!

نقطه دوم: حالا اگر میخواهید کسب و کار شما در سطح جهانی باشد شما باید com را انتخاب بکنید, چرا که پسوند com به صورت جهانی بوده و در تمامی کشور ها شناخته شده است و هیچ گونه محرومیتی ندارد.

جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

حالا بعد از برسی این دو پسوند اجازه بدهید نقطه ای در این آخر اضافه بکنیم, پیشنهاد میشود که شما هر دو پسوند را تهیه بکنید و یکی را بعنوان سایت بالا بیارید و اون یکی را خالی در اختیار نگاه دارد, حالا امتیاز این کار چیست؟ درواقع با این کار شما دیگر نمیزارید کسی با اسم دامنه شما با پسوند مناسب در اختیار داشته باشد و میتوانید یک قدم در همین ابتدا در برند سازی سایت خود بردارید!

امیدواریم از این برسی دو پسوند معروف لذت کافی را برده باشید, شما میتوانید هر سوالی که در مورد تفاوت دامنه ir با com را در بخش نظرات از ما بپرسید ما همیشه پاسخگوی شما خواهیم بود!

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.