مطالب دسته بندی نشده

ریدایرکت Redirect چیست | آشنایی با انواع تغییر مسیرها

ریدایرکت Redirect چیست

به نام باشکوه ترین خالق هستی. سلام عزیزانم حتما شما هم برایتان سوال است ک ریدایرکت Redirect چیست و چه کاربردی دارد ؛ بی شک از این موضوع اطلاع خواهید داشت ک هر صفحه ای شامل یک URL  یا  همان آدرس میباشد که با استفاده از آن می شود به شکلی مستقیم و بی واسطه وارد صفحه مختص به آن آدرس شویم. حال امکان دارد ک برخی افراد بخواهند فراتر از اینها حرکت بکنند.

به زبان دیگر روی این موضوع مانوور بدهند برای مثال بخواهند محتوایی را به یک صفحه دیگر انتقال دهند یا ک در آدرس تغییراتی را ایجاد کنند.برای انجام این کار به یک ریدایرکت Redirect یا تغییر مسیر احتیاج خواهیم داشت. در واقع میتوانم بگویم این مورد یکی از لزومات اینکار می باشد . این محتوا به شکل کامل و جامع این مورد رادر وبلاگ تی اف نت پلاس بررسی میکند برای کسب اطلاع از این موضوع مارا در ادامه یاری کنید.زیرا این مورد میتواند در خیلی از جاها برایتان مفید بوده و به کمک شما بیاید .

آنچه در این محتوا خواهید خواند:

  • علت اهمیت استفاده از ریدایرکت(Redirect)
  • زمان مناسب استفاده از ریدایرکت(Redirect)
  • ریدایرکت Redirect ها و انواع آن
  • تغییرمسیر Redirect از سمت سرور
  • کاربرد ریدایرکت ها و معرفی بهترین آنها
  • تغییر مسیر Redirect از سمت کاربر
  • نتیجه کلی

علت اهمیت استفاده از ریدایرکت(Redirect)

چیزی ک باعث شده استفاده از ریدایرکت ها بسیار با اهمیت باشد این است ک کوچکترین بی توجهی به آن میتواند تاثیرات بدی را برای سئو سایت شما داشته باشد . برای مثال اگر شما دست به حذف یک صفحه بدون انتقال مسیر آن بزنیدبا خطایی به نام خطای ۴۴۰ رو به رو خواهید شد و همین برای ضربه خوردن به سئو سایت کافی می باشد .

در جواب به سوال ریدایرکت Redirect چیست؟ دقت کنید ک این جز فاکتور های طلایی می باشد ک اگر مورد استفاده قرار نگیرد اتفاقات خوبی برای سئو ما نخواهد افتاد واین یک امتیاز منفی را برای سایت ما خواهد داشت در ادامه این محتوا شمارا با انواع ریدایرکت ها و بهترین نوع آن ها  آشنا خواهیم کردو عواقب بهره مندی از هر کدام را خواهیم گفت .

زمان مناسب استفاده از ریدایرکت(Redirect)

خب الان حتما خیلی از شما با خود می پرسید ک زمان مناسب استفاده از ریدایرکت یا مان تغییر مسیر ها چ زمانی میباشد ؟ باید بگویم در سه زمان مشخص ک به شما معرفی خواهم کرد ملزم می شوید تا از ریدایرکت Redirect  بهره بگیرید . ابتدا زمانی است ک میخواهید صفحه ای از سایت خودرا از بین ببرید یا عامیانه تر حذف کنید حتما شما به یک ریدایرکت یا تغییر مسیر نیاز پیدا خواهید کرد .

در مورد بعدی شما هنگامی ک محتوایی را به شکل دومرتبه یا بیشتر در سایت قرار داده اید یا به زبانی دیگر محتوایی تکراری داخل سایت خود قرار داده اید شدیدا به دنبال یک ریدایرکت یا همان تغییر مسیر خواهید گشت . و  آخرین زمانی ک شما باید از یک ریدایرکت Redirect استفاده نمایید وقتی است ک در حال تولید یک  دامنه جدید برای سایت خود هستید در این زمان بی تردید باید از ریدایرکت Redirect برای تغییر مسیر خود استفاده نمایید چون ریدایرکت تنها ابزار مربوط به این کار میباشد .

ریدایرکت Redirect ها و انواع آن

در اصل ریدایرکت های زیاد و متنوعی برای تغییر مسیرها ایجاد شده اند ولی برجسته ترین موضوع در این قسمت این است ک شما باید در زمان مناسب از ریدایرکت Redirect متناسب با آن زمان کار کنید زیرا ک ریدایرکت ها مشابه یکدیگر هستند ولی در کارکرد هایشان به صورتی جزئي تفاوتی مهم دیده می شود.که باید آن هارا با ارزش بدانیددر غیر این صورت به سئو سایت خود آسیب جبران ناپذیری را خواهید زد.

در واقع ما دریافتیم ک ریدایرکت ها شاید شبیه به هم باشند اما تفاوت زیادی در اثر گذاری دارندو یک اشتباه کوچیک در انتخاب آنها برای کاری مشخص میتواند همه چیز را نابود کند و زیان زیادی را برای شما داشته باشد . اما موضوعی ک در این قسمت میخواهم به شما عرض کنم این است ک تمام این ریدایرکت هایی ک وجود دارند به شکل کلی در دوسته مشخص از هم تفکیک می شوند. به نام های :

  • (server-side) یا ریدایرکت های سرور
  • (client-side) یا ریدایرکت های سمت کاربر

تغییر مسیر Redirect از سمت سرور

زمانی ک کاربری می خواهد وارد صفحه ای مشخص بشود و آدرسی ک وارد میکند از ریدایرکت های سرور دستور میگیرندو با تغییر مسیر ها رابطه مستقیم دارد و سرور برای به نمایش در آوردن صفحه ای معین از تغییر مسیر ها Redirect تاثیر میگیرد.

البته این را هم بگویم ک ریدایرکت های موجود در دسته ریدایرکت های سرور هم متمایز از دیگری هستند و تفاوت دارند و حتی عملکردشان هم با یک دیگر فرق می کند و استفاده نادرست از آنها با نداشتن اطلاعات قبلی صدمه زیادی را برای سئو خواهدداشت.

کاربرد ریدایرکت ها و معرفی بهترین آنها

۴ ریدایرکت در قسمت ریدایرکت های سمت سرور قرار دارد به نام های ۳۰۱ و ۳۰۲ و ۳۰۷ و ۳۰۸ ک هر چهار تا ریدایرکت Redirect عملکرد های مشابهی نسبت به هم دارند ولی یکی از آنها بی نقص ترین این ریدایرکت ها میباشد و کارایی کامل تر و بی ضرری را دارد ک نام آن ریدایرکت ۳۰۱ میباشد ک یک ریدایرکت یا تغییر مسیربا کمترین محدودیت و بالاترین کیفیت است .

و با ارزش ترین تفاوت این ریدایرت با سایر تغییر مسیر ها این است ک زمانی شما یک صفحه را از سایت حذف میکنید به طور معمول در ریدایرکت های ۳۰۲ و ۳۰۷ و ۳۰۸ تمام اطلاعات و اعتبار آن حذف خواهد شد و این اعتبار شامل سئویی ک در سایت قبلی به دست آورده بودید هم می شود . اما در ریدایرکت ۳۰۱ این مسئله وجو ندارد و تمام اطلاعات شما و اعتبار شما ب شکلی کامل به صفحه ای دیگر منتقل میگردد.

تغییر مسیر Redirect از سمت کاربر

دسته دوم از ریدایرکت ها هم شامل آنهایی می شود ک از سمت کاربر یعنی در واقع از سمت مرورگر کاربر صورت میگیرد.این ریدایرکت ها Redirect ها نه تنها مفید نیستند بلکه صدمات زیادی را برای سایت به همراه خواهند داشت پس به هیچ عنوان به سراغ اینگونه ریدایرکت ها یا تغییر مسیر ها نروید. تا ک جلوی صدماتی ک به سایت وارد خواهد شد را بگیرید .

ما در ریدایرکت جاوا اسکریپت(javascript) با استفاده از یک کد ارائه شده توسط جاوا اسکریپت فرایند تغییر مسیر خودرا انجام میدهیم .ودر بخش ریدایرکت متا رفرش (Refresh Meta)هم ما یک کد متا را برای انجام تغییر مسیر مورد استفاده قرار می دهیم . البته این دو ریدایرکت هم تفاوت زیادی با یکدیگر نمیکنند ولی پیشنهاد میکنم تا جایی ک امکان دار از آن ها بهره نگیرید.

نتیجه کلی

در نتیجه ما با خواندن این محتوا به ارزش واقعی ریدایرکت ها و یا همان تغییر مسیر ها پی خواهیم برد.و البته این را هم حتما در ذهنتان داشته باشید ک هر چند این ریدایرکت ها مفید و سودمند هستند ولی در صورت نداشتن اطلاعات درست استفاده نا صحیح از آنها میتواند سئو سایت مارا از بین برده وسایت ما جایگاه طلایی قبلی خودرا از دست بدهد .

اگر ک این محتوا به حد کافی برایتان مفید واقع شد و توانست آگاهی های سودمندی را به شما بدهد خواهشمندم نظر و دیدگاه خودرا برای ما بنویسید. و اگر برای رشد سایت خود به محتوایی مرتبط نیاز دارید پیشنهاد میکنم به محتوای هدف جستجو search intent چیست یک سر بزنید . و با ما در محتواهای دیگر همراه باشید .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.