بهینه سازی سایت, خطا ها و ارور های وردپرس

نقشه سایت و یا سایت مپ ( Sitemap ) چیست! و چه کاربری در سایت دارد!

نقشه سایت و یا سایت مپ ( Sitemap ) چیست!

با نام و یاد خدای بزرگ, نقشه سایت و یا به انگلیسی ( Sitemap ) یک فایل به صورت ( XML ) است! که قابلیت این را دارد که وب سایت شما را برای گوگل و موتورهای جستجوی دیگه به صورت کامل معرفی بکنید! اگر از اشخاصی که در زمینه ( سئو وب سایت ) کار میکنند سوال بکنید متوجه خواهید شد که نقشه سایت بسیار برای سئوی وب سایت اهمیت دارد اما متاسقانه با این وجود بسیاری از مدیران وب سایت ها به این موضوع اهمیت خاصی نمیدهند! و فکر میکنند نیاز به سایت مپ در سایت خود ندارند!

البته بسیاری نیز فکر میکنند که ساخت نقشه سایت در وب سایت کار مشکلی است درحالی که میتوانند به راحتی با استفاده از افزونه های سئوی وردپرسی, برای سایت خود ایجاد نمایند توصیه میشود که از مقاله را به صورت کامل مطالعه نمایید و اطلاعات بسیار مهمی را در زمینه ( نقشه سایت و یا سایت مپ ) بدست بیاورد!

آنچه در این مقاله میخوانید:

 • چرا باید از نقشه سایت استفاده بکنیم؟
 • آموزش ساخت نقشه سایت
 • ساخت سایت مپ با افزونه یواست سئو
 • ساخت سایت مپ با افزونه رنک مث
 • آیا نیاز است تمامی محتوا ها در نقشه سایت قرار بگیرد؟
 • ثبت سایت مپ در سرچ کنسول گوگل

چرا باید از نقشه سایت استفاده بکنیم؟

خوب درواقع نقشه سایت ( Sitemap ) مثل یک نقشه راه است که درک بهتری را به موتورهای جستجو نسبت به سایت شما میدهید! دلیل ضروری بود نقشه سایت این است که تمامی محتوای ( لینک های وب سایت ) در این فایل قرار میگیرد و گوگل نیز برای ایندگس کردن صفحات شما ابتدا به این نقشه نگاه میکند بنابراین تاثیر بسیار مثبتی را برای سئوی سایت شما میگذارد و سرعت ایندگس شدن صفحات سایت شما بالا میرود و دیگر نگرانی بابت اندگس نشدن صفحات سایت خود نخواهید داشت!

نقطه قابل توجه در این زمینه این است که خود شرکت گوگل نیز به این موضوع اشاره کرده است و گفته شده که استفاده از نقشه سایت ضروری میباشد و کسانی که از سایت مپ استفاده میکنند سئوی سایت آنها بسیار بالا خواهد رفت بنابراین نقشه سایت را دست کم نگیرید!

آموزش ساخت نقشه سایت

برای این که بتوانیم یک سایت مپ در سایت خود ایجاد بکنیم به روش میتوانیم اتکا بکنیم روش اول به این صورت است که شما خودتان دست به کار بشوید و یک فایل XML در سایت خود ایجاد نمایید البته این کار یکی مشکل است چرا که اگر شما یک وب سایت دارید و محتوا های زیادی از جمله مقالات در سایت خود داشته باشید تعداد لینک ها بسیار زیاد خواهند بود و به مشکل خواهید خورد!

اما اگر یک وب سایت وردپرسی دارید این کار برای شما آسان خواهد بود چرا که میتوانید با استفاده از پلاگین های معروف وردپرسی مثل یواست سئو و رنک مث به راحتی این کار را انجام بدهید! این افزونه ها قابلیت ایجاد سایت مپ را به صورت خودکار را در اختیار شما قرار میدهند.

ساخت سایت مپ با افزونه یواست سئو

حالا در ادامه این مقاله میخواهیم روش های ساخت نقشه سایت را با استفاده از دو پلاگین معروف را برای شما عزیزان آموزش بدهیم! برای این که بتوانید یک سایت مپ داخل سایت خود با استفاده از پلاگین یوست سئو بسازید باید ابتدا این پلاگین را داخل سایت خود نصب نمایید نقطه قابل توجه این است که افزونه یوست سئو این ویژگی را در نسخه رایگانش نیز قرار داده است و میتوانید برای ساخت سایت مپ از نسخه رایگان نیز استفاده نمایید درکل هیچ تفاوتی برای ساخت نقشه سایت در نسخه پولی و رایگان ندارد!

 1. ابتدار وارد پیشخوان سایت خود بشوید و در مسیر سئو -> بخش عمومی بشوید!
 2. بعد از ورود به بخش عمومی روی گذینه امکانات کلیک نمایید!
 3. و در آخر روی گذینه “نقشه‌های XML سایت” کلیک و فعال سازی نمایید!
ساخت نقشه سایت یا سایت مپ (Sitemap) با افزونه Yoast SEO

به همین راحتی و آسانی توانستیم یک نقشه سایت ایجاد نماییم! با این ویژگی دیگر خیالتان راحت شود که موتورهای جستجو به راحتی به تمامی لینک های صفحات شما از جمله برگه ها و نوشته ها دسترسی پیدا میکنند و سرعت ایندگس شدن صفحات سایت شما افزایش پیدا میکند!

ساخت سایت مپ با افزونه رنک مث

افزونه رنک مث نیز همانند افزونه یوست قابلیت ایجاد نقشه را در خود جای داده است و تفاوت آنچنانی در این زمینه با هم دیگر ندارد و فقط رابط کاربری آن ها متفاوت است حالا برای این که بتوانید با استفاده از پلاگین رنک مث یک سایت مپ داخل سایت خود ایجاد نمایید تنها کافیست مراحل زیر را دنبال نمایید! فراموش نشود که این پلاگین هم قابلیت یجاد سایت مپ را در هر دو نسخه ( پولی – رایگان ) فراهم کرده است!

 1. ابتدار وارد پیشخوان سایت خود بشوید و در مسیر Rank Math بشوید!
 2. بعد از ورود به بخش Rank Math روی گذینه نقشه سایت کلیک و فعال سازی نمایید!
ساخت نقشه سایت یا سایت مپ (Sitemap) با افزونه Rank Math

به همین راحتی یم نقشه سایت یا همان سایت مپ برای شما ایجاد میشود این یکی از برترین ویژگی های افزونه سئوی وردپرس میباشد که راحتی ساخت سایت مپ را در سایت ما ایجاد میکند! و حالا میتوانید ویژگی های سایت مپ خودتان را اعمال نمایید!

آیا نیاز است تمامی محتوا ها در نقشه سایت قرار بگیرد؟

شما باید خودتان به این سوال جواب بدهید و دلیل آن این است که شما باید بسته به نیازهای سایت خودتان سایت مپ را ایجاد نمایید اما به صورت کلی تصاویر و ویدئو نیازی نیست که در سایت مپ شما نمایش داده بشود چرا که شما این تصاویر, گیف ها و… را در درون صفحات خود اضافه میکنید بنابراین در دید موتورهای جستجو به صورت خودکار قرار میگیرند! ضرورتی برای نمایش این موارد در سایت مپ خود ندارید.

ثبت سایت مپ در سرچ کنسول گوگل

برای این که گوگل بتواند سریعتر نقشه سایت شما را مورد برسی قرار بدهد توصیه میشود که نقشه سایت خود را در سرچ کنسول گوگل ثبت نمایید برای این کار کافیست وارد حساب کابری خود در گوگل کنسول بشوید و از قسمت ( Index ) روی گذینه ( Sitemap )کلید بکنید. در صفحه باز شده شما باید لینک نقشه سایت خود را قرار بدهید و بعد از قرار دادن ( URL ) سایت مپ خود روی گذینه ( Submit ) کلیک نمایید و سایت مپ شما در سرچ کنسول گوگل ثبت خواهد شد.

حالا بعد از مطالعه این مقاله مطمعنا متوجه شدید که سایت مپ یا نقشه سایت چقدر برای هر وب سایت لازم و ضوروری است امدواریم که این مقاله نیز برای شما مفید واقع شده باشد! اگر هر سوالی در این مورد دارید میتوانید در بخش نظرات همین پست از ما بپرسید!

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.