دامنه و هاست

ساب دامنه چیست ؟ آموزش ایجاد Sub Domain در هاست

ساب دامنه چیست ؟

ساب دامنه چیست؟ این سوالی است که ممکن است برای شما نیز پیش بیایید! درواقع ساب دامنه  یا به انگلیسی Sub Domain یک بخش اضافی میباشد که قبل از دامنه اصلی میاید! اجازه بدید این موضوع را در همین ابتدا با یک مثل قابل فهم تر بکنیم! فروض کنید دامنه وب سایت شما text.com میباشد حالا اگر یک ساب دامنه با اسم Sub Domain ایجاد بکنید! ساب دامنه شما به اسم Sub.Domain.text.com نمایش داده میشود!

مطمعنا این نوع دامنه ها را قبلا مشاهده کرده اید, چرا که در بسیاری از وب سایت ها استفاده شده است و کاربرد های بسیار زیادی به همراه دارد! و در اصل یک دامنه جدا بر روی دامنه اصلی به حساب می آید! اجازه بدید سایت خود وردپرس را برای این موضوع مثال بزنیم! دامنه وب سایت وردپرس ( wordpress.org ) میباشد حالا سایت رسمی وردپرس برای این که یک زبان فارسی ارائه بدهد با ساب دامنه ( fa.wordpress.org ) بالا میاید! یعنی خود وردپرس برای ایجاد یک زبان جداگانه از انگلیسی یک ساب دامنه ایجاد کرده است!

به این نقطه نیز توجه داشته باشید که ما در زبان فارسی به Sub Domain کلمات مختلفی به کار میبریم! یعنی ممکن است یک نفر بگویید ساب دامنه, ساب دامین, زیر دامنه, ساب دومین و … در اصل منظور همان فرد Sub Domain میباشد!

آنچه در این مقاله میخوانید:

 • تفاوت ساب دامنه با دامنه چیست؟
 • کاربرد ساب دامنه در سایت
 • آیا در انتخاب اسم Sub Domain محدودیتی وجود دارد؟
 • تاثیرات ساب دامین بر روی سئو چیست؟
 • چگونه یک ساب دامنه ایجاد بکنیم؟
 • ساخت Sub Domain در هاست سی پنل
 • ساخت ساب دامنه بر روی هاست دایرکت ادمین
 • جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

تفاوت ساب دامنه با دامنه چیست؟

ما در ابتدای مقاله گفتیم که ساب دامنه یک بخش اضافی میباشد که قبل از دامنه اصلی نوشته میشود و به سایت اضافه میشود! حالا در بخش پایین یک مثال آورده ایم که میتوانید یک نگاه دقیق متوجه تفاوت ساب دامنه ( Sub Domain ) بشوید!

دامنه اصلی سایت:

Domain.com

ساب دامنه اضافه شده:

SubDomain.Domain.com

همانطور که در مثال بالا  مشاهده میکنید ساب دامنه دقیقا به قبل از دامنه اصلی اضافه شده است و یا یک نقطه از هم دیگر جدا شده اند! به حالت از یک دامنه در اصل ساب دامنه یا به انگلیسی ( Sub Domain ) میگویند! حالا در ادامه ما با این موضوع بیشتر آشنا خواهیم شد با ما همراه باشید.

کاربرد ساب دامنه در سایت

در حال حاظر بسیاری از وب سایت ها از ساب دامنه استفاده میکنند و در بخش های مختلف سایت خود قرار میدهند! ابتدا باید بگوییم که ساب دامنه محدودیتی خاصی برای استفاده کردن ندارد بنابراین شما میتوانید از ساب دامنه های متعددی در وب سایت خود استفاده بکنید! برای مثال شما میتوانید وبلاگ وب سایت خود را با ساب دامنه جدا کرده و یک طراحی گرافیکی خاص با یک سری ابزار های جدید انجام بدهید مانند قالب وردپرسی جدید یا افزونه های جدید! باید در نظر بگیرید که شما میتوانید یک سایت حرفه ای جدید در ساب دامنه ایجاد بکنید که مخصوص وبلاگ سایت شما باشد.

فرض بکنید شما یک سایت شرکتی دارید به دامنه text.com حالا میخواهید یک بخش حرفه ای برای وبلاگ سایت خود اضافه بکنید اما محدودیتی های در قالب وب سایت خود در زمینه وبلاگ دارید حالا برای این که بتوانید یک وبلاگ حرفه ای در سایت خود داشته باشید میتوانید از ساب دامنه استفاده بکنید و اسم blog را به قبل دامنه خود اضافه کرده و یک سایت مخصوص وبلاگ خود طراحی بکنید!

اگر هم دقت کرده باشید برخی از وب سایت ها حتی برای پلن کاربری افراد از ساب دامنه استفاده میکنند و یک بخش حرفه ای برای حساب کاربری افراد ایجاد میکنند این موضوع را بیشتر در سایت های شرکتی قابل مشاهده میباشد و حتی اکثر هاستینگ ها از این موضوع بهره میبرند!

یک مورد دیگر را نیز اجازه بدهید در مورد ساب دامنه خدمت شما عزیزان بگوییم! در اصل شما میتوانید برای طراحی یک نسخه جدید از وب سایت خود نیز از ساب دامنه استفاده بکنید! تنها کاری که باید بکنید این است که یک ساب دامنه در هاست خود ایجاد کرده و از سایت اصلی یک بکاپ گرفته و به ساب دامنه انتقال میدهید و در آن ها یعنی بر روی ساب دامنه سایت جدید خود را ویرایش کرده و یک نسخه حرفه ای از سایت خود را میسازید و در آخر به دامنه اصلی انتقال میدهید!

آیا در انتخاب اسم Sub Domain محدودیتی وجود دارد؟

در جواب به این سوال که آیا در انتخاب اسم ساب دامنه محدودیتی وجود دارد؟ باید بگوییم که خیر! یعنی هیچ گونه محدودیتی در انتخاب اسم ساب دامنه وجود ندارد و شما میتوانید از هر اسمی در ساب دامنه خود استفاده بکنید! اما یک نقطه نیز در این بخش وجود دارد که یک حالت جا افتادگی در بین سایت ها میباشد یعنی اکثرا برای ایجاد یک ساب دامنه برای زبان انگلیسی از کلمه en استفاده میکنند و یا در انتخاب یک ساب دامنه مخصوص هاست دانلود از کلمه dl استفاده میکنند! به مثال های زیر توجه بکنید!

Fa.Domain.com
En.Domain.com
Al.Domain.com
Ger.Domain.com
Fra.Domain.com
Dl.Domain.com

بنابراین هیچ گونه محدودیتی در انتخاب اسم دامنه وجود ندارد پس میتوانید از هر اسمی در ساب دامنه خود استفاده بکنید و تنها یک حالت جا افتادگی در بین وب سایت ها وجود دارد!

تاثیرات ساب دامین بر روی سئو چیست؟

قبل از این که تاثیرات سئو را بگوییم به این نقطه اشاره میکنیم که یک ساب دامنه کاملا یک دامنه جدید برای موتورهای جستجو به حساب میایید! بنابراین اگر یک دامنه جدید باشد امتیازات دامنه اصلی به ساب دامنه منتقل نمیشود و در صورت سئو کردن باید دامنه اصلی با ساب دامنه جدا از هم دیگر سئو بشوند!

پس اگر میخواهید امتیاز های دامنه اصلی را به Sub Domain انتقال بدهید پیشنهاد میکنیم که از ساب دامین استفاده نکنید چرا که یک دامنه جدید به حساب می آید اما شما میتوانید به جای استفاده از ساب دامین از ساب دایرکتوری استفاده نمایید در این صورت امتیازان دامنه اصلی به ساب دایرکتوری انتقال پیدا میکند!

چگونه یک ساب دامنه ایجاد بکنیم؟

مطمعنا تا این جای مقاله با ساب دامین به خوبی آشنا شده اید! حالا اجازه بدهید به صورت عملی یک ساب دامنه در هاست سی پنل و یکی در هاست دایرکت ادمین ایجاد بکنیم تا با روند ساخت یک ساب دامنه در هاست آشنا بشویم.

ساخت Sub Domain در هاست سی پنل

برای این که بتوانید یک ساب دامنه در هاست سی پنل بسازید ابتدا وارد هاست سی پنل خود بشوید و مراحل زیر را به صورت مرحله به مرحله پیش بروید!

 • پس از وارد شدن به هاست سی پنل خود روی گذینه ( Subdomains ) کلیک فرمایید!
ساخت Sub Domain در هاست سی پنل
 • حالا پس از ورود به صفحه جدید نام ساب دامنه را وارد کرده و روی گذینه ( Create ) کلیک فرمایید!
ساخت Sub Domain در سی پنل

اگر مراحل بالا را به درستی رفته باشید شما به همین راحتی یک ساب دامین در هاست سی پنل برای خود ایجاد کرده اید! حالا با ما همراه باشید تا یک ساب دامین نیز در هاست دایرکت ادمین ایجاد بکنیم.

ساخت ساب دامنه بر روی هاست دایرکت ادمین

برای این که بتوانید یک ساب دامنه در هاست دایرکت ادمین بسازید ابتدا وارد هاست دایرکت ادمین سایت خود بشوید و مراحل زیر را به صورت مرحله به مرحله پیش بروید!

 • ابتدا وارد هاست دایرکت ادمین سایت خود شده و بر روی گذینه ( Subdomain Management ) کلیک فرمایید!
ساخت ساب دامنه بر روی هاست دایرکت ادمین
 • در صفحه باز شده اسم ساب دامنه خود را بنویسید و روی گذینه ( Add Subdomain ) کلیک فرمایید تا ساب دامین اضافه شود!
ساخت Sub Domain در دایرکت ادمین

اگر مراحل بالا را به درستی رفته باشید شما به همین راحتی یک ساب دامین در هاست دایرکت ادمین برای خود ایجاد کرده اید!

جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

ما در این مقاله یعنی ( ساب دامنه چیست ؟ ) سعی کردیم به شما عزیزان به صورت کامل توضیح بدهیم و مراحل ساخت ساب دامین را آموزش بدهیم امیدواریم این مقاله آموزشی از سایت تی اف نت بلاگ برای شما مفید بوده باشید و همچنین اگر هر گونه سوالی در زمینه ساب دامین دارید حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید!

بازگشت به لیست

یک نظر در “ساب دامنه چیست ؟ آموزش ایجاد Sub Domain در هاست

 1. رقیه محمدی گفت:

  آموزش بسیار کاربردی ممنونم😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.