مطالب دسته بندی نشده

کنیبالیزیشن چیست؟ مفهوم canniba lization در سئو

کنیبالیزیشن چیست؟مفهوم canniba lization در سئو

با نام و یاد خدای مهربان. با عرض سلام خدمت همراهان همیشگی تی اف نت پلاس. امروز قصد داریم موضوعاتی در رابطه با کنیبالیزشن را برایتان توضیح دهیم. یعنی در ابتدا قصد داریم بگوییم کنیبالیزیشن چیست؟ و مفهوم آن به چه معناست؟ در ابتدا خواهیم گفت که این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

یعنی در واقع موضوعاتی نظیر این وجود دارد که اگر نادیده گرفته شوند می توانند تاثیرات منفی داشته باشند. تصور کنید ما چند محتوا در وب سایت خود منتشر کرده‌ایم ، یعنی چند صفحه متفاوت داریم ، اگر کاربری کلمه کلیدی صفحه ما را جستجو کند تعدادی از محتوای ما در گوگل نمایش داده شود این برای ما یک شانس مثبت است.

یعنی محتوای ما آنقدر کاربردی و جذاب بوده است که از نظر گوگل رتبه گرفته و در مرتبه والای نتایج قرار گرفته است. حالا تصور کنید که کلمه کلیدی در دو صفحه ما با هم مشترک است. این کار یک اتفاق ناپسند و ترسناک است. این کار به معنای رقابت است. بله… درست است. نتیجه این کار معنی رقابت صفحه‌ های ما با یکدیگر.

حالا در رابطه با کنیبالیزیشن چیست؟ به شما خواهیم گفت. که این حالت یک نوع همخواری است. یعنی تاثیر منفی بر رتبه سایت ما. با همه این توضیحات ابتدایی که گفته شد شما تا حدودی با cannibalization آشنا شدید. به شما پیشنهاد می کنم تا انتهای این مقاله آموزشی با ما همراه باشید ، تا رفع این مشکل را بیابیم و بتوانیم به آسانی آن را برطرف کنیم.

آنچه در این مقاله میخوانید:

 • مفهوم عبارت cannibalization دردنیای بازاریابی و فروش
 • کنیبالیزشن کلمات کلیدی چیست؟
 • چرا کنیبالیزشن به سئو آسیب می‌زند؟
 • کنیبالیزشن به هدف و مفهوم صفحات بستگی دارد
 • چرا کنیبالیزشن به سئو سایت آسیب می زند؟
 • تغییر صفحه پیشنهادی در نتایج جست و جو
 • نوسان رتبه و جایگاه صفحات در نتایج جست و جو
 • هدف گذاری و برنامه ریزی سخت میشود
 • چگونه کنیبالیزشن را تشخیص دهیم؟ در جست و جوی هم نوع خوارها
 • چگونه مشکل کنیبالیزشن را حل کنیم؟بدون آسیب به رتبه وبازدید
 • تگ کنونیکال یا تگ نوایندکس؟کدام یک برای مقابله با کنیبالیزشن گزینه بهتری هستند؟
 • کینیالیزشن بین ترافیک تبلیغاتی و ترافیک ارگانیک
 • سخن پایانی؛ رفع مشکل کنیبالیزیشن ساده نیست!

مفهوم عبارت cannibalization دردنیای بازاریابی و فروش

در این مقاله کنیبالیزیشن چیست؟ این گونه شروع خواهیم کرد : کنیبالیزشن چیست؟ آیا فقط و فقط برای سئو است؟ خیر. به شما خواهیم گفت که کنیبالیزشن تنها برای سئو نیست. چون در دنیای بازاریابی و فروش نیز از آن استفاده های زیادی می شود. و این کار یعنی چه؟ و چگونه صورت می‌گیرد؟ خب… در این قسمت با ذکر یک مثال به صورت واضح برایتان توضیح خواهم داد.

برای مثال اگر یک کارخانه با یک برند و محصول ، کالای مشابه یکدیگر تولید کند قطعاً با فروش محصول جدید فروش قبلی کاهش می‌یابد. به این حالت کنیبالیزشن یا همان همخواری می گویند. مثلا تصور کنید در بازار موبایل شرکت هوآوی هر ساله محصول جدید وارد بازار می‌کند ، با تولید گوشی جدید تر و کاربردی تر محصولات قدیمی آن بی ارزش شده و فروش آن ها کاهش می یابد. و این یعنی یک معضل.

کنیبالیزشن کلمات کلیدی چیست؟

در مقاله کنیبالیزیشن چیست؟ تصور کنید شما مدیر یک سایت فروشگاهی هستید. و در این سایت خود موضوع را انتشار داده اید و موضوعات شما بدون اینکه بدانید ، موضوع و محتوای یکسان و کلمه کلیدی یکتایی دارند. در این حالت اگر کاربر محتوایی را جستجو کند و صفحه شما برای او به نمایش درآید اما محتوایی در صدر نتایج قرار می‌گیرد که موضوع بهتری نسبت به دیگری داشته باشد.

در واقع همه این کارها را موتور جستجو انجام می‌دهد. در مقاله کنیبالیزیشن چیست؟محتواها را می‌سنجد و آنها را یک به یک بررسی و بهترین نتیجه را اعلام می‌کند. اما موضوع مهمی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که کنیبالیزشن بیشتر و بیشتر در سایت های فروشگاهی رخ می دهد. چرا که این سایت‌ها موضوعات مشابه بسیاری با یکدیگر دارند. و کلمات کلیدی آنها تقریباً با یکدیگر یکسان است. و همین امر موجب بروز این خطا می شود.

چرا کنیبالیزشن به سئو آسیب می‌زند

به طور کلی و مفهومی می‌گوییم که کنیبالیزیشن چیست؟ ، در واقع رقابت با خود است. شما محتواهایی با مفهوم یکسان دارید. حالا موتورهای جستجوگر گوگل نمی توانند نتایج را به خوبی رتبه بندی کنند. و نمی تواند مشخص کند که دقیقا کدام نتیجه را اعلام کنند. پس گوگل در این حالت تنها یک کار را انجام می‌دهد.

و آن هم این است که صفحه های شما را جزء نتایج پایین‌تر حساب می‌کند. در واقع استفاده از کلمات کلیدی یکسان موجب بروز این مشکل می شود. پس توجه داشته باشید و دقت کنید که با استفاده از کلمات کلیدی زیاد موجب آسیب به سئو نشوید. و کنیبالیزشن ایجاد نکنید. پس فقط و فقط باید یک بار از کلمه کلیدی استفاده کنیم.

کنیبالیزشن به هدف و مفهوم صفحات بستگی دارد

همانطور که گفتیم در کنیبالیزیشن چیست؟هنگامی که هدف و مفهوم صفحه یکسان باشد ، کنیبالیزشن یا هم نوع خواری رخ می دهد. اما اگر مفهوم دو صفحه ما یکی باشد ، ولی کلمات کلیدی آن با یکدیگر فرق داشته باشند در این صورت هم نوع خواری یا همان کنیبالیزشن رخ نمی دهد. و اتفاق نمی‌افتد. مثلاً اگر موضوعی را در گوگل جست و جو کنیم .

دو نتیجه برای شما مشخص می شود در واقع می توان گفت که این دو صفحه مفهوم مشابهی دارند. اما هر کدام هدف خاصی را به دنبال دارند. یعنی موتور های جستجوگر صفحاتی را پیشنهاد می کنند که کاملاً از یکدیگر مستقل و جدا هستند. درست است که کاربر متوجه تفاوت این دو صفحه می شود ، اما در کنار هم قرار گرفتن این دو صفحه متفاوت ، موجب بروز Keyword cannibalization نمی شود. به همین سادگی.

چرا کنیبالیزشن به سئو سایت آسیب می زند؟

در این قسمت از مقاله کنیبالیزیشن چیست؟به شما خواهیم گفت که مهمترین نکته در رابطه با موضوع کنیبالیزشن این است که دو صفحه با مفهوم متفاوت و کلمه کلیدی یکسان ، اما توجه داشته باشید فقط در صورتی این حالت نیست که دو صفحه موضوع متفاوت داشته باشند.

و مفهوم آنها یکی نباشد. اما باید توجه داشته باشید که کنیبالیزشن ، مشکلات زیادی برای ما ایجاد می‌کند. و در ادامه آن ها را با هم بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید. برای اطلاعات بیشتر در زمینه کلمات تکراری در سایت به مقاله روش های پیدا کردن کلمات کلیدی تکراری در وب سایت مراجعه کنید.

تغییر صفحه پیشنهادی در نتایج جست و جو

در این مقاله آموزشی کنیبالیزشن چیست ، گاهی می‌بینیم که اگر یک کلمه های کلیدی را جست و جو کنیم ، برای آن جایگاه خاصی داریم. اما در مورد زمان متوجه خواهیم شد که صفحات مختلف سایت ما برای کلمه جدیدی اولیه ما نیز نمایش داده می شوند.

در این حالت یعنی مشکل url ها برای ما ایجاد شده است. این حالت یعنی موتورهای جستجوگر گوگل نتوانستند نتیجه را به خوبی شناسایی کنند و دچار مشکل شده است.

نوسان رتبه و جایگاه صفحات در نتایج جست و جو

در این مقاله کنیبالیزیشن چیست؟ به سادگی می‌توان گفت که تغییر صفحه موجب تغییر جایگاه نیز می شود. در این حالت اگر ما آمارها و اطلاعات موجود را بررسی کنیم ، خواهیم دید که تغییرات ناگهانی در رتبه سایت به وجود آمده است. یعنی جایگاه ما مدام در حرکت خواهد بود

هدف گذاری و برنامه ریزی سخت میشود

در مقاله کنیبالیزیشن چیست؟اگر هر دو صفحه ما نیاز کاربر باشد و بتواند مشکل آن را برطرف کند و در ردیف نتایج آشکار شود ، انتخاب بین دو محتوا و دو صفحه بسیار دشوار است ، و در رابطه با لینک های داخلی آن نیز ما با مشکل مواجه می‌شویم.

که کدام یک صحیح تر و کاربردی تر است ، و کدام به آسانی می‌تواند نیاز ما را برطرف کند. وقتی این حالت رخ می‌دهد یعنی اعتباری که در صفحه ما موجود است میان چند صفحه تقسیم می‌شود. این حالت یعنی هیچ یک از صفحات ما به قدر کافی قوی نیستند به تنهایی نمی‌توانند در صدر نتایج قرار بگیرند.

چگونه کنیبالیزشن را تشخیص دهیم؟ در جست و جوی هم نوع خوارها

در ابتدای مقاله کنیبالیزشن چیست ؟ به شما خواهیم گفت که یافتن صفحات بسیاری که با یکدیگر رقابت می کنند و توسط تیم‌های بزرگ مدیریت می شوند و این سایت ها نیز در صفحات بسیاری دارند ، کاری بسیار سخت و دشوار است.

درست است که این کار سخت است اما نشدنی نیست. چرا که ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه می توانید مشکل را برطرف کنید. به عنوان مثال :

1_ تشخیص کنیبالیزشن با استفاده از گوگل سرچ کنسول : این حالت در واقع ابزار اصلی ما برای تشخیص و بررسی سایت‌های سئو شده است. ما توسط این ابزار قدرتمند به آسانی می‌توانیم مشکلاتمان را برطرف کنیم.

مثلاً در این حالت به قسمت PERFORMANCE مراجعه کرده و لیست مفاهیم کلیدی را دریافت می‌کنیم. باید کاری کنیم که کلمه کلیدی ما با چند صفحه مختلف یکی نباشد. اگر اینگونه باشد باید سریعاً آن را از نظر کنیبالیزشن بررسی کنیم.

2_استفاده از تکنیک site : برای تشخیص کنیبالیزشن ، site نیز می‌تواند علاوه بر سرچ کنسول بسیار مفید و مناسب باشد. و برای تشخیص کنیبالیزشن مفید و موثر تر واقع شود. و حالا فقط کافیست در نوار جست و جو کلمه کلیدی خود را اینگونه وارد کنیم : کلمه کلیدی

Site : example.com

تصور کنید در این حالت گزینه سفر به کیش را در گوگل وارد می کنید. حال می بینید که موضوعاتی که اعلام شدند یکی نیستند. فقط کلمه کلیدی آنها که سفر به کیش و یکی است. و همین امر است.

که موجب می‌شود آنها با هم ظاهر شوند. البته ناگفته نماند که در حین راه اندازی وب سایت سئو این مشکلات ایجاد می‌شود. اما نگران نباشید ما راه‌حل‌هایی را برایتان در نظر می‌گیریم تا مشکلات شما به خوبی رفع گردد.

کنیبالیزشن

که موجب می‌شود آنها با هم ظاهر شوند. البته ناگفته نماند که در حین راه اندازی وب سایت سئو این مشکلات ایجاد می‌شود. اما نگران نباشید ما راه‌حل‌هایی را برایتان در نظر می‌گیریم تا مشکلات شما به خوبی رفع گردد.

چگونه مشکل کنیبالیزشن را حل کنیم؟ بدون آسیب به رتبه وبازدید

در این بخش ازمحتوای کنیبالیزیشن چیست؟باید ما صفحات هم نوع خود را که به ما آسیب میرسانند پیدا کنیم. و با آن‌ها بجنگیم. نکته قابل توجه این است که ما هیچ پیوند یکتایی در این حالت نداریم .

که بتوانیم توسط آن کنیبالیزشن را حل کنیم. و نکته حائز اهمیت تر این است که ما نمی‌توانیم همه مشکلات را به صورت کامل حل کنیم.اما روش هایی وجود دارند که آنها را برای شما بیان می کنیم. این روش ها عبارتند از :

روش اول حذف ریدایرکت کردن صفحات با استفاده ازریرایرکت 301. به سادگی می توان گفت که وقتی ما چند صفحه با موضوع و محتوای یکسان داریم یعنی این موضوعات در حال هم نوع خواری هستند. و بهترین روش کنار گذاشتن همه راه ها و انتخاب یک راه درست است.

یعنی ما باید قوی تر این صفحه را انتخاب کنیم ، لینک های آن را بررسی کنیم. ترافیک و جایگاه صفحات موجود ، موجب می شوند تا ما بتوانیم بهترین صفحه را انتخاب کنیم. حالا تمامی صفحات را حذف می‌کنیم. توسط ریرایرکت 301 ارزش آنها را به صفحه مورد نظر منتقل می‌کنیم. این روش آسان ترین روش موجود از که می‌توان از دست هم نوع خوار ها رهایی یابند.

حالا که صفحات را پاک کردید بهتر است لینکهای موجود را روی صفحه جدید به روز رسانی کنید. اما توجه داشته باشید که حتماً پیش از حذف کردن صفحات دقت کنید ، آن را بررسی کنید ، تا ببینید موضوع تصویر یالینک ارزشمندی درون آن وجود دارد، یا خیر، اگر موجود بود که آن را به صفحه هدف منتقل کنید. و کمی برای آن زمان گذاشته و آن را از نوع کامل کنید.

روش دوم بازبینی در لینک سازی داخلی و خارجی :توجه داشته باشید در این قسمت می گوییم که شما اگر حین لینک سازی آن هم از نوع داخلی از یک آنکر تکست یکسان برای لینک دهی به صفحات مختلف سایتتان ، استفاده کرده باشید ، آنگاه باکنیبالیزشن مواجه خواهید شد.

گاهی نیز می‌توان با بازسازی ساختار لینک های ایجاد شده مشکل همنوع خواری را بر طرف کرد. پیشنهاد ما این است که در حین لینک سازی انتخاب لینک های درست دقت کنید. و توجه داشته باشید که حتما حتمااز انکر تکست های مختلف ، برای صفحه‌ های متفاوت استفاده کنید. چرا که استفاده از آنکر تکست مشابه مساوی است باسینگال منفی.

روش سوم : حل مشکل کنیبالیزشن با استفاده ازتگ کنونیکال.گاهی اوقات ما نمی‌توانیم به آسانی صفحات مشابه هم را حذف کنیم و یا حتی آنها را ریرایرکت کنیم. و فقط و فقط صفحه دلخواه را نگه داریم چون تمامی این صفحات برای مخاطب کاربردی هستند. اما تنها در سئو جایگاهی ندارند.

گاهی اوقات توجه نکردن به موضوعات خیلی ساده مهم دانسته می شودو به آسانی می توانید دچار کنیبالیزشن شوید. اگر از تگ کنو ینکال برای این صفحات استفاده نکنیم آن گاه با یک صفحه پر از آدرس و محتوا یکسان روبرو میشویم.

که در این صورت تشخیص بسیار دشوار می‌شود. در واقع خواهیم گفت که توسط این تگ ، ما می توانیم برترین صفحه را به گوگل معرفی کرده و آن را رتبه بندی کنیم. لازم به ذکر است که بگوییم تگ کنو نیکال بسیار پیچیده و در عین حال بسیار کاربردی است و از نظر سئو بسیار حائز اهمیت است.

روش چهارم ؛ استفاده از تگ Noindex ؛ مسدود کردن صفحه برای ربات ها گوگل. لازم به ذکر است که بگویم استفاده از تگ Noindex زمانی است ، که برای حذف صفحات و از همه مهمتر ریرایرکت کردن آن هیچ مشکلی وجود نداشته باشد. و آدرس صفحات به آسانی قابل شناسایی باشند.

و ما در واقع از تگ نوایندکس استفاده می‌کنیم ، تا گوگل محتوای مان را ایندکس نکند. با این کار صفحه نوا یندکس توسط موتورهای جستجوگر ایندکس شده و به نمایش در می آید. و ما می توانیم به همین آسانی مشکلمان را برطرف کنیم. ما می توانیم توسط فایل Robots.txt دسترسی موتورهای جست و جو گر گوگل به صفحات مان را محدود کنیم.

تگ کنونیکال یا تگ نوایندکس ؟کدام یک برای مقابله با کنیبالیزشن گزینه بهتری هستند؟

در این مقاله کنیبالیزشن چیست و به شما خواهیم گفت که این دو تا نه تنها با هم تفاوت ندارند ، بلکه بسیار هم با یکدیگر مشابه اند. تگ کنونیکال ربات های گوگل را برای رتبه دادن به صفحات بهبود می‌بخشد. و تگ نوایندکس فقط ربات ها را آگاه می کند.

که صفحات هرگز ایندکس نشوند. پس در واقع استفاده از تگ کنونیکال بسیار بهتر است. اما تگ نوایندکس به تنهایی برای کنیبالیزشن کافی نیست. و استفاده همزمان از این دو تا کار بسیار نادرستی است. پس اگر ما ناچار به انتخاب یک تگ بودیم قطعاً تگ rel: cononical را انتخاب می کنیم .

کینیالیزشن بین ترافیک تبلیغاتی و ترافیک ارگانیک

به طور کلی می توان گفت ، کنیبالیزشن با سئو مرتبط است. نه تنها با جستجوی سئو ، بلکه با ترافیک ارگانیک نیز مرتبط است. این موضوع شگفت است ، اما در موارد کاملا خاص رخ می دهد.

سخن پایانی؛ رفع مشکل کنیبالیزیشن ساده نیست!

در واقع در این مقاله کنیبالیزشن چیست ؟ به شما خواهیم گفت که مشکل هم نوع خواری یک مشکل بزرگ در سئو است. و به وب سایت آسیب جدی می‌رساند. در واقع می توان گفت به شناسایی و برطرف کردن مشکل کنیبالیزشن بسیار تخصصی بوده و نیازمند تجربه بسیار است. در واقع ما در این مقاله آموزشی آموختیم که می توانیم مشکلات خود را به خوبی شناسایی کنیم.

و به آسانی آن را رفع کنیم در این مقاله تلاش کردیم همه چیز را به شما آموزش دهیم. و در پایان امیدوارم که توانسته باشم همه چیز را آن گونه که هست برایتان بیان کنیم ، نظرات خود را برای ما ارسال کنید. و اگر علاقمند به موضوعاتی از این قبیل هستید به وبلاگ ما در تی اف نت پلاس مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.