بهینه سازی سایت

الگوریتم Mobilegeddon – با الگوریتم موبایل گدون آشنا شوید!

الگوریتم موبایل گدون چیست؟

با نام و یاد خدای بزرگ, همانطور که میدانید امروزه بسیاری از افراد با استفاده گوشی های موبایل در سطح وب جستجو و سرچ میکنند! بنابراین باید وب سایت ها جوری طراحی بشوند تا گوشی ها موبایل بتوانند بهترین استفاده را بکنند! شرکت گوگل در سال 2015 الگوریتم Mobilegeddon  را انتشار داد و کار اصلی این الگوریتم این است که وب سایت هایی که Mobile Friendly نیستند را شناسایی و جریمه بکند!

حالا با ما در این مقاله آموزشی از تی اف نت بلاگ همراه باشید تا اطلاعات جالبی در مورد این الگوریتم یعنی موبایل گدون در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم!

آنچه در این مقاله میخوانید:

  • روند کار الگوریتم موبایل گدون چگونه میباشد؟
  • جریمه های الگوریتم Mobilegeddon چگونه است؟
  • آیا نتایج دسکتاپ تحت تاثیر الگوریتم موبایل گدون قرار میگیرد؟
  • روش جلوگیری از جریمه شدن سایت توسط الگوریتم موبایل گدون!
  • جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

روند کار الگوریتم موبایل گدون چگونه میباشد؟

الگوریتم Mobilegeddon درواقع تنها به نحوه نمایش صفحات سایت در گوشی های موبایل طراحی شده است و اصلی ترین کار این الگوریتم این است که سایت هایی را که به صورت حرفه ای برای گوشی های موبایل طراحی نکرده اند را شناسایی و جریمه بکند! این موضوع برای الگوریتم موبایل گدون بسیار مهم است! بنابراین اگر وب سایت خود را برای گوشی ها موبایل به خوبی طراحی کرده اید دیگر نباید نگران این الگوریتم باشید!

به طور مثال اگر یک وب سایتی دارد که در دسکتاپ به خوبی نمایش داده میشود اما همان صفحه ریسپانسیو نیست و در گوشی های موبایل به خوبی نمایش داده نمیشود و تجربه کاربری بسیار ضعیفی را برای مخاطبین سایت به ارمغان میاورد! در این صورت توصیه میکنیم که نسبت به درست کردن صفحات موبایل سایت خود اقدام نمایید! اگر این صفحات را در سایت خود درست نکنید باید منتظر جریمه شدن سنگین سایت را توسط الگوریتم موبایل گدون باشید!

جریمه های الگوریتم Mobilegeddon چگونه است؟

جریمه های الگوریتم موبایل گدون به این صورت میباشد ممکن است صفحات رتبه های خود را در گوگل از دست بدهند به صفحات پایین تر انتقال پیدا بکنند! اما این الگوریتم جریمه های سنگین تری نیز دارد! و اگر صفحات را درست نکنید آن صفحه در گوگل پنالتی شده و به کل از صفحات گوگل پاک میشوند! بنابراین نباید این الگوریتم را نادیده گرفت!

البته یک نقطه در مورد این الگوریتم وجود دارد که این الگوریتم تنها صفحاتی که برای موبایل بهینه سازی نشده اند را جریمه میکند و به کل وب سایت کاری ندارد! به طور مثال یک وب سایتی در بین چندین صفحه تنها یکی از صفحات آن برای موبایل بهینه سازی نشده است در این صورت این الگوریتم تنها همان صفحه را جریمه خواهد کرد!

فرض بکنید یک وب سایتی 50 صفحه دارد و در بین این صفحات تنها 5 صفحه برای موبایل بهینه سازی نشده است در این صورت الگوریتم موبایل گدون ( Mobilegeddon ) تنها همان 5 صفحه را جریمه خواهد کرد! بنابراین این الگوریتم به جمع کل وب سایت صدمه نمیزند!

آیا نتایج دسکتاپ تحت تاثیر الگوریتم موبایل گدون قرار میگیرد؟

در جواب به این سوال میتوانیم بگوییم که خیر! همانطور که در بالا مشخص شد این الگوریتم تنها برای بهینه سازی صفحات در موبایل انتشار داده شده است! بنابراین اگر یکی از صفحات شما توسط این الگوریتم جریمه شد تنها در گوشی های موبایل رتبه های خود را از دست میدهد و در جستجوی دسکتاپ تغییری نمیکند!

اگر توسط این الگوریتم جریمه شده اید نیازی به برسی نتایج دسکتاپی ندارید و تنها باید برسی های خود را روشی گوشی موبایل انجام بدهید! چرا که نتایج موبایل ئ دسکتاپ کاملا متفاوت هستند!

روش جلوگیری از جریمه شدن سایت توسط الگوریتم موبایل گدون!

حالا برای این که توسط این الگوریتم جریمه نشویم تنها باید صفحات سایت خود را در گوشی های موبایل مورد برسی قرار بدهیم و تمامی مشکلات صفحه را درست بکنیم! حالا این احتمال وجود دارد که بپرسید چگونه باید مشکلات صفحه را پیدا بکنیم!؟ هیچ جای نگرانی نیست چرا که خود گوگل این مشکلات را در سرچ کنسول اعلام میکند! تنها کافیست به بخش سرچ کنسول وب سایت خود رفته و به بخش ( Mobile Usability ) سرچ کنسول مراجعه نمایید! تمامی مشکلات و ارور های صفحات را میتوانید مشاهده و درست نمایید!

البته ابزار های بسیار زیادی هستند که میتوانند وب سایت را از نظر موبایل مورد برسی قرار بدهند! حالا اگر سایت خود را از نظر موبایل مورد برسی قرار دادید و هیچ مشکلی نبود دیگر جای نگرانی از نظر جریمه شدن توسط الگوریتم موبایل گدون ندارید!

جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

اگر مطالب بالا را مطالعه کرده باشید جواب سوال ( الگوریتم موبایل گدون چیست؟ ) را پیدا کرده اید! اما در پایین باید بگوییم که این الگوریتم تنها برای گوشی های موبایلی طراحی و انتشار داده شده است و هیچ گونه ربطی به حالت های دسکتاپی ندارد! امیدواریم این مقاله آموزشی برای شما مفید بوده باشد! اگر هر گونه سوالی دارید میتوانید در بخش نظرات همین پست برای ما ارسال نمایید!

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.