مطالب دسته بندی نشده

آشنایی کامل با Pingback و Trackback | پینگ بک و ترک بک چیست!

آشنایی کامل با Pingback و Trackback

با نام و یاد خدای بزرگ به یکی دیگر از مقالات آموزشی وب سایت تی اف نت پلاس خوش آمدید! امروز میخواهیم یک معرفی از یکی از ویژگی ها وردپرس را برای شما عزیزان معرفی بکنیم. شاید الان از کسانی که بیش از چندین سال است که سیستم محتوای وردپرس کار کرده اند بپرسید ( پینگ بک و ترک بک چیست؟ ) به احتمال زیاد هیچ اطلاعی در این مورد نخواهند داشت! جالب است بدانید که پینگ بک ( Pingback ) و ترک بک ( Trackback ) یک نوع دیدگاه در سایت های وردپرسی است که تنها در زمانی در سایت ایجاد میشود که سایت دیگری به سایت شما لینک داده باشد!

پینگ بک و ترک بک امروزه کارایی زیاد خاصی برای ما نخواهد داشتد و نقطه قابل توجه این است که این ویژگی قبلا در وبلاگ های قدیمی پیشتر به کار گرفته میشد! با ما همراه باشد تا به یک درک درستی از پینگ بک ( Pingback ) و ترک بک ( Trackback ) برسیم!

آنچه در این مقاله میخوانید:

 • پینگ بک در اصل چه کاری انجام میدهد!
 • تفاوت پینگ بک و ترک بک در چیست!
 • فعال کردن و یا غیر فعال کردن پینگ بک
 • نحوه نمایش ( Pingback ) در سایت
 • با پینگ بک ها و ترک بک ها چه کاری انجام دهیم!

پینگ بک در اصل چه کاری انجام میدهد!

مفهوم کلی پینگ بک, بگر بخواهیم در یک جمله خلاصه بکنیم این است که ( یک نوع دیدگاه که به صورت خودکار از طرف وب سایت برای مقالات سایت ارسال میشود. ) که این ارسال خودکار پینگ بک ( Pingback ) گفته میشود! اجازه بدهید با یک مثال به درک درستی از این موضوع برسیم. فرض بکنید:

 • شخصی به اسم ( علی ) در وب سایت خود یک مقاله منتشر میکند و به وب سایت ( محمد ) لینک میدهد!
 • بعد از انتشار مقاله ( علی ) سیستم وردپرس یک دیدگاه به صورت خودکار برای سایت ( محمد ) ارسال میکند!
 • به این دیدگاه خودکار که به سایت ( محمد ) ارسال شده است پینگ بک یا ( Pingback ) گفته میشود!

نقطه قابل توجه در این زمینه این است که برای این که پینگ بک برای سایت ( محمد ) ارسال شود باید وب سایت هر دوتای آن ها گذینه پینگ بک فعال باشد در غیر این صورت هیچ گونه دیدگاهی برای سایت ( محمد ) ارسال نخواهد شد و این یکی از ویژگی های این گذینه است.

تفاوت پینگ بک و ترک بک در چیست!

شاید شما اسم ترک بک رو هم شنیده باشد ولی در کل تفاوت زیادی در بین پینگ بک و ترک بک وجود ندارد و اصلیترین تفوات های آنها این است که پینگ بک به صورت خودکار است و ترک بک به صورت دستی, البته پینک بک هیچ محتوای خاصی را ندارد اما ترک بک دارای محتوا است! نقطه قابل توجه این است که وردپرس در آخرین آپدیت های خود از نسخه 5 به بالا حالت گوتنبرگ را فعال سازی کرد و گذینه ترک بک رو غیر فعال کرد چرا که کاربرد خاصی برای کاربران نداشت.

فعال کردن و یا غیر فعال کردن پینگ بک

حالا برای این که بتوانیم از این ویژگی در سایت خودمان استفاده نماییم چند تا روش ساده وجود دارد که ساده ترین آن ها در ادامه گفته شده است. برای فعال و غیر فعال سازی این ویژگی کافیست تنها مراحل زیر را دنبال نمایید تا به راحتی تغییرات دلخواه پینگ بک رو در سایت اعمل نمایید:

  1. در ابتدا باید وارد پیشخوان وردپرسی خودتان بشوید و گذینه تنظیمات -> گفتگو بزنید!
  2. اگر میخواهید پینگ بک را غیرفعال سازی بکنید گذینه ( اجازه دادن به دیگر وبلاگ‌ها برای آگاه‌سازی پیوندی (بازتاب‌ها و دنبالک‌ها) روی نوشته‌های تازه. ) را غیرفعال بکنید و برای فعال سازی تیک را بزنید!
فعال کردن یا غیرفعال کردن Pingback

روش دیگری برای فعال یا غیرفعال سازی وجود دارد که میتوانید از آن ها نیز استفاده نمایید برای این کار کافیست وارد نوشته یا مقاله سایت خود بروید و در حالت گوتنبرگ به بخش تنظیمات گفتگو بروید و تغییرات مورد نیاز را اعمال بکند! که یکی دیگر از روش های مدیریت پینگ بک است!

نحوه نمایش ( Pingback ) در سایت

همانطور که در مطالب بالا گفته شد پینگ بک یک نوع دیگاه است که بعد از انتشار محتوا و لینک دهی برای سایت ارسال میشود بنابراین برای مشاهده این نوع دیگاه نیز باید وارد بخش دیدگاه سایت بشوید و دیدگاه ها را مشاهده نمایید! شما در تصویر پایین دیدگاه های پینگ بک سایت تی اف نت پلاس را مشاهده میکنید که توسط خود وردپرس به صورت خودکار ارسال شده است!

پینگ بک یا Pingback

این دیدگاه ها به صورت خودکار هنگام انتشار محتوا در سایت ایجاد شده است! پس برای مشاهده دیدگاه های خودکار نیز باید وارد بخش دیدگاه ها در پیشخوان وردپرسی خودمان بشویم تا بتوانیم دیدگاه های خودکار را نیز مدیریت بکنیم.

با پینگ بک ها و ترک بک ها چه کاری انجام دهیم!

خوب بهترین راه کار این است که از پینگ بک ها و ترک بک ها استفاده نکنید و آن ها را غیر فعال سازی بکنید! چرا که در اکثر مواقع به صورت اسپ شناخته میشود و به صورت آمار 98 درصد اسپم شاخته شده اند بنابراین نیازی به استفاده از این ویژگی در سایت ها نداریم پس حتما غیر فعال سازی بکنید! امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و هر گونه سوالی در این مورد دارید میتوانید در بخش نظرات برای ما ارسال نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.