بهینه سازی سایت

الگوریتم Mobile First Index چیست؟ – کاربرد موبایل فرست ایندکس

الگوریتم Mobile First Index چیست؟

با نام و یاد خدای بزرگ, الگوریتم موبایل فرست ایندگس به انگلیسی ( Mobile First Index ) این الگوریتم در سال 2018 معرفی و انتشار داده شد! در گذشته گوگل برای ایندگس کردن صفحات سایت ها ابتدا به نسخه های pc یا دسکتاپ را مورد برسی قرار میداد! و سپس به نسخه های موبایل توجه میکرد! اما زمانی که این الگوریتم انتشار داده شد این جایگاه عوض شد! و ابتدا صفحات در حالت های موبایلی مورد برسی قرار میگیرد!

الگوریتم موبایل فرست ایندگس یا ( Mobile First Index ) نشانگر این موضوع میباشد که موتور جستجوی گوگل اهمیت زیادی برای گوشی های موبایلی قائل میباشد! و اگر شما میخواهید رتبه های مناسبی در گوگل کسب بکنید باید برای صفحات خود نسخه های مناسبی قرار بدهید!

آنچه در این مقاله میخوانید!

  • تاثیرات الگوریتم موبایل فرست ایندگس چیست؟
  • بهینه سازی سایت برای الگوریتم موبایل فرست ایندگس!
  • یکسان بودن ساختار محتوا در نسخه دسکتاپ و موبایل!
  • رفع خطا های وب سایت در نسخه موبایلی
  • توجه به ویژگی های سایدبار و فوتر وب سایت
  • استفاده از روش طراحی ابتدا برای گوشی های موبایل!
  • جریمه های الگوریتم Mobile First Index چیست؟
  • جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

تاثیرات الگوریتم موبایل فرست ایندگس چیست؟

گوگل زمانی که این الگوریتم را یعنی در سال 2018 انتشار و معرفی کرد! سایت های زیادی تحت تاثیر قرار نگرفتند اما به مرور زمان آپدیت های بسیار مختلفی ارائه داده است تا همین در سال 2020 اعلام کرد که تمامی وب سایت تحت تاثیر این الگوریتم قرار میگیرند! بنابراین باید این الگوریتم را یعنی الگوریتم ( Mobile First Index ) را جدی گرفت!

با توجه با آمار هایی که وجود دارد نشان دهنده این موضوع میباشد که تاثیرات الگوریتم ماملا مختلف میباشد بنابراین نمیتوان به صورت دقیق گفت که این الگوریتم چه تاثیر بر روی چه سایتی میگذارد! اما شما باید بعنوان مدیر سایت یا یک سئو کار این موضوع را  در نظر بگیرید که کار اصلی این الگوریتم این است که ابتدا نسخه های موبایلی صفحه را در نظر میگیرد! بنابراین شما باید به نسخه موبایل صفحات خود دقت کافی را داشته باشید تا بتوانید رتبه های بهتری در گوگل کسب بکنید!

بهینه سازی سایت برای الگوریتم موبایل فرست ایندگس!

درواقع راه های بسیار زیادی وجود دارد که شما بتوانید نسخه های موبایل صفحات سایت خود بهینه بکنید! البته باید در نظر بگیرید که بهینه سازی موبایل برای الگوریتم موبایل فرست ایندگس کار راحتی میباشد! ما در ادامه همین مقاله به چندین مورد اصلی که باید در طراحی صفحه برای موبایل در نظر بگیرید اشاره کرده ایم! با ما در ادامه همراه باشید.

یکسان بودن ساختار محتوا در نسخه دسکتاپ و موبایل!

یکی از موضوعات بسیار مهم در این زمینه این است که باید صفحه شما یک توازن متنی و تصویری داشته باشید! یعنی نباید محتوا های نسخه دسکتاپ با نسخه موبایل تفاوت داشته باشید! این موضوع یکی از مهم ترین و تاثیر گذار ترین موضوعاتی میباشد که باید به آن دقت بکنید! البته ما نیز قبلا در سایت تی اف نت پلاس یک مقاله مخصوص همین موضوع یعنی ( توازن یا برابری سایت در نسخه موبایل و دسکتاپ ) انتشار داده ایم توصیه میکنیم حتما مطالعه فرمایید!

رفع خطا های وب سایت در نسخه موبایلی

در حال حاظر بسیاری از مدیران توجه بیشتری به نسخه های دسکتاپی دارند! و تقریبا نسخه های موبایلی را فراموش کرده اند به همین دلیل نسخه های موبایلی دارای خطا ها و ارور های متعددی میباشد! و این موضوع که گوگل برای نسخه موبایلی اهمیت بیشتری میدهد باعث افت رتبه های آن ها میشود! بنابراین اگر در سایت شما صفحاتی وجود دارد که در نسخه های موبایلی دارای خطا میباشد حتما در اولین فرصت ارور ها را رفع کنید! چرا که الگوریتم موبایل فرست ایندگس این موضوع را مورد برسی قرار میدهد!

توجه به ویژگی های سایدبار و فوتر وب سایت

در اکثر وب سایت ها سایدبار وجود دارد! و از آنجا که محتوا های سایدبار ها یکسان میباشد باید به حالت موبایل آن نیز دقت کافی را داشته باشید چرا که اگر سایدباری سایت شما ریسپانسیو نباشید باعث افت رتبه های شما در گوگل خواهد شد! البته فوتر سایت رو هم فراموش نکنیم! ریسپانسیو سایدبار و فوتر یکی از مهمترین مواردی میباشد که در الگوریتم Mobile First Index مورد برسی قرار میگیرد!

استفاده از روش طراحی ابتدا برای گوشی های موبایل!

اگر با روش Mobile First Design آشنا باشید میدانید که باید اول در طراحی ها حالت موبایلی سایت را طراحی بکنید! یعنی در این روش شما قبل از طراحی حالت دسکتاپی یا تبلتی اول باید حالت موبایلی را طراحی بکنید و بعد طبق طراحی حالت موبایلی حالت های دیگر را بسیازید! به زبان ساده میتوانیم بگوییم که اولویت طراحی باید با حالت موبایلی باشد! اگر چنین روشی در طراحی استفاده کرده باشید! یعنی از روش ( Mobile First Design ) استفاده کرده اید!

جریمه های الگوریتم Mobile First Index چیست؟

در حال حاظر هیچ منبعی به جریمه های الگوریتم موبایل فرست ایندگس اشاره ای نداشته است و تنها به این موضوع که ابتدا حالت موبایلی مورد برسی قرار میگیرد! اشاره شده است و اگر حالت موبایلی مناسبی در صفحه ارائه نداده باشید رتبه های پایین تری کسب خواهید کرد!

جمع بندی و نتیجه گیری کلی مطالب

ما در این مقاله آموزشی یعنی ( الگوریتم Mobile First Index چیست؟ ) متوجه شدیم گه گوگل در ابتدا حالت های موبایل را مورد برسی قرار میدهد و اگر حالت مناسبی در سایت ارائه نشده باشد! مطمعنا رتبه های پایین تری صفحه کسب میکند! بنابراین توصیه میشود که به حالت موبایلی صفحات سایت خود دقت کافی را داشته باشید!

امیدواریم این مقاله آموزشی از تی اف نت بلاگ برای شما مفید بوده باشید! اگر هر گونه سوالی در این زمینه دارید میتوانید در بخش نظرات از ما بپرسید ما در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود!

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.